FOTO Český futbal sa zahalil do smútku: Bývalý futbalista a tréner navždy opustil tento svet

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PRAHA - Bývalý futbalista a tréner František Cipro dnes zomrel v 75 rokoch po dlhej chorobe. Informoval o tom jeho niekdajší klub Slavia.

Pražský tím v roku 1996 doviedol k majstrovskému titulu a postúpil s ním do semifinále vtedajšieho Pohára UEFA. Od jari 2020 bojoval Cipro s rakovinou hrubého čreva.

Slaviu trénoval v troch rôznych obdobiach, v českej najvyššej súťaži taktiež viedol trikrát České Budějovice a raz Teplice a Plzeň. V zahraničí ako kouč pôsobil v Rakúsku (Innsbruck, Linz, Freistadt) a na Cypre v Limassole. Trénerskú kariéru Cipro uzavrel v roku 2015 v Českých Budějoviciach.

Väčšinu hráčskej kariéry jihlavský rodák strávil v Slavii, za ktorú v rokoch 1971 až 1980 absolvoval 501 súťažných zápasov a strelil 41 gólov. Bol veľkým univerzálom, začínal v útoku so slávnym Františkom Veselým, potom sa presunul do zálohy a do obrany. Tri roky bol kapitánom a s "červenobielymi" v roku 1974 oslavoval triumf v Českom pohári. Predtým v drese Zlín vyhral Československý pohár.

Semifinále Pohára UEFA, kde slávisti podľahli Bordeaux, zostáva najlepším výsledkom českých tímov v pohároch. "Ja som vždy tvrdil, že je potrebné domáce výhry potvrdzovať v Európe. Nič viac. To platilo už vtedy. Vážil som si to, že sme to dotiahli až medzi štyri najlepšie európske celky vo svojej pohárovej súťaži," citoval Cipra web Slavie, s ktorej v roku 1997 ovládol domáci pohár.

Nenahraditeľná strata

Vyštudovaný právnik žil v Hlbokej nad Vltavou, kde tiež niekoľko sezón viedol miestne mužstvo v krajskom prebore. V roku 2016 sa stal laureátom Ceny Václava Jíry, ktorú Futbalová asociácia ČR vyznamenáva osobnosti za to, ako celoživotne prispeli k rozvoju českého futbalu.

Klub z Edenu pred svojím múzeom pripravil pietne miesto, kde sa fanúšikovia môžu s Ciprom rozlúčiť. "Odchod Františka Cipra je nenahraditeľnou stratou a rád by som touto cestou vyjadril za celú asociáciu a český futbal hlbokú sústrasť jeho rodine a všetkým najbližším," povedal predseda FAČR Petr Fousek webu futbal.cz.

"Vždy som na ňom obdivoval ľudskosť, s akou k svojmu okoliu pristupoval, a všetky spoločné stretnutia boli veľmi príjemné. Veľmi ma tá správa mrzí a chcel by som najbližším vyjadriť úprimnú sústrasť," uviedol kouč českej reprezentácie Jaroslav Šilhavý.

Viac o téme: SK Slavia Praha František Cipro
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Twitter/SK Slavia Praha
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy