Výbuch radosti v Courcheveli: V kombinácii zlato pre domácu ikonu!

Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

COURCHEVEL/MÉRIBEL - Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault sa stal druhýkrát v kariére majstrom sveta v kombinácii.

V utorkovej dramatickej súťaži potešil väčšinu divákov v domácom dejisku Courchevel/Meribel, keď obhajujúceho šampióna Marca Schwarza z Rakúska zdolal o desatinu. Bronz získal ďalší Rakúšan Raphael Haaser (+0,44 s), 24 hodín po tom, ako sa z rovnakého úspechu tešila jeho sestra Ricarda.

Pinturault si pred Schwarzom vybudoval 6-stotinový náskok už v prvej časti, ale podstatné tiež bolo, že v superobrovskom slalome bol úplne najrýchlejší.

Obaja borci jasne zdolali všetky súčasné superstar tejto disciplíny, aj keď Odermatt, Kilde i Kriechmayer si skôr skúšali kopec pred štvrtkovou špeciálnou súťažou. Predpoludním bol na tom dobre aj Rakúšan Raphael Haaser, stratil 14 stotín, ale Francúz s Rakúšanom sú neporovnateľne lepší slalomári.

V druhej časti nezaváhali, hoci Schwarz krátko pred cieľom v zatvorenej bránke áno a to ho stálo zlato. "Zlato som stratil v tom dlhom oblúku, ale Alexisov úspech je fajnový príbeh. Ja mám moju tretiu kombi-medailu a som šťastný," zdôraznil pre APA.

Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Pred pretekmi obaja spolufavoriti disponovali početnými radostnými skúsenosťami. Zo súťaže všestrannosti má Pinturault zlato z roku 2019 a na predchádzajúcich MS skončil druhý za Schwarzom, ktorý bol predtým bronzový. Francúzsky borec navyše premenil na víťazstvo aj 10 zo svojich 21 štartov v kombinačných pretekoch Svetového pohára.

Som šťastný, že som dokázal vyhrať

"Je skvelé triumfovať tu v Courcheveli, v mojom domovskom meste. Ľudia boli úžasní, cítil som ako fandia mne i celému francúzskemu tímu a hnali ma dopredu. Som šťastný, že som dokázal vyhrať, hoci rovnako ako pred dvoma rokmi to bolo medzi mnou a Marcom veľmi tesné. Bol to pre mňa dokonalý deň, to je to správne slovo," povedal v cieli Pinturault, ktorého rodina vlastní v tomto francúzskom stredisku dva luxusné hotely.

Haaser napísal tiež malebný príbeh, jeho sestra Ricarda získala deň predtým v rovnakej disciplíne bronz. V super-G načrtol medailové nádeje. Nad očakávanie zašiel aj slalom, ktorý v SP nejazdí a pomohlo mu aj to, že špecialisti ako Loic Meillard a Atle Lie McGrath nedokázali v druhej časti predviesť jazdy na limite schopností: "Je to samozrejme mega, veľmi sa teším. Je to spoločná historka so sestrou, takže je to ešte krajšie."

MS v Courchevel-Méribel:

výsledky kombinácie mužov: 1. Alexis Pinturault (Fr.) 1:53,31 min, 2. Marco Schwarz (Rak.) +0,10 s, 3. Raphael Haaser (Rak.) +0,44, 4. River Radamus (USA) +0,69, 5. Atle Lie McGrath (Nór.) +0,72, 6. Loic Meillard (Švajč.) +1,20, 7. Tobias Kastlunger (Tal.) +2,99, 8. Albert Ortega (Šp.) +3,50, 9. Erik Arvidsson (USA) +4,43, 10. Ryan Cochran-Siegle (USA) +5,25

Viac o téme: Alexis Pinturault Marco Schwarz Alpská kombinácia MS v zjazdovom lyžovaní Raphael Haaser
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy