VIDEO Prepíšte dejiny! NBA má po dnešku nového kráľa strelcov, LeBron vstúpil medzi nesmrteľných

LeBron James prepísal historické tabuľkyLeBron James prepísal historické tabuľky Zdroj: SITA/AP/Mark J. Terrill

LOS ANGELES - Americký basketbalista LeBron James z tímu Los Angeles Lakers sa stal najlepším strelcom histórie NBA. V domácom neúspešnom stretnutí proti Oklahome City (130:133) prekonal hranicu 38.387 bodov, s ktorou pred 39 rokmi uzavrel kariéru doterajší držiteľ rekordu Kareem Abdul-Jabbar.

"Je to pre mňa veľká pocta, stáť tu vedľa legendy ako je Kareem. Veľmi ďakujem svojej rodine, bez ktorej by som nebol tým, kto som. Toto je neuveriteľný moment, lepší, ako aký som kedy mohol snívať," povedal James a ťažko zadržiaval slzy dojatie. V priamom prenose mu k rekordu gratulovala séria celebrít aj americký prezident Joe Biden.

Kým dnes sedemdesiatpäťročný Abdul-Jabbar, ktorý držal rekord od roku 1984, potreboval v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch na 38.387 bodov 1 560 zápasov, Jamesovi k tomu stačilo o 150 stretnutí menej. V priemere strieľa vyše 27 bodov na zápas.

Dnes však musel svoj dlhodobý priemer výrazne prekonať, ak chcel pokoriť rekord. Fanúšikovia mu však verili a niektorí dokonca zaplatili 75-tisíc dolárov, aby jeho historický zápis videli na vlastné oči. A James ich nesklamal.

Už v polčase mal na konte 20 bodov, v tretej štvrtine pridal ďalších 16 bodov a rekord tak prekonal už 10 sekúnd pred koncom tretej dvanásťminútovky. Zápas potom bol zhruba na desať minút prerušený kvôli slávnostnému ceremoniálu.

LeBronov príhovor po dosiahnutí streleckého rekordu NBA:

Oklahoma sa však pauzou nenechala rozhodiť a šnúrou 12:0 získala vo štvrtej štvrtine dvojciferné vedenie. To už hráči Thunder nepustili a v hale Lakers trochu pokazili oslavy Jamesovho rekordu výhrou 133: 130. Shai Gilgeous-Alexander k tomu prispel 30 bodmi. James dal v poslednej štvrtine už len dva body.

V tieni Jamesovho rekordu zostal mimoriadny výkon úradujúceho MVP súťaže Nikoly Jokiča, ktorý druhýkrát v kariére stihol zapísať triple double už v prvom polčase pri výhre Denveru nad Minnesotou 146:112. Jokič napokon zaznamenal 20 bodov, 16 asistencií a 12 doskokov za iba 27 minút, v závere už mohol odpočívať pri vysokom vedení.

Denver totiž ovládol už prvú štvrtinu 49:19 po tom, čo predviedol šnúru 32:2. Michael Porter dal v tejto štvrtine 19 zo svojich 30 bodov. Pre Denver to bola druhá najlepšia štvrtina v histórii klubu. Nuggets si rovnako 146 bodmi a 44 asistenciami vytvorili maximum sezóny.

Nikola Jokič bol opäť Galéria fotiek (8) Nikola Jokić zaznamenal ďalšie triple double, blíži sa k číslu 100 Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

Cam Thomas z Brooklynu tretíkrát za sebou pokoril hranicu 40 bodov, čo sa mu v 21 rokoch podarilo ako najmladšiemu hráčovi v histórii. Ani jeho 43 bodov ale neodvrátilo porážku Nets s Phoenixom 112:116. Thomas, ktorý pri absencii hviezd dostáva väčší priestor, má v posledných troch zápasoch priemer 44,6 bodu na stretnutie. Za Phoenix dal 35 bodov Deandre Ayton.

Český reprezentant Vít Krejčí sledoval len z lavičky, ako Atlanta prehrala s New Orleans 107:116. Za Hawks mal Trae Young 16 bodov a 16 asistencií. Pelikánov ťahal s 30 bodmi Brandon Ingram.