VIDEO Senzačná majsterka sveta v super-G! Mikaela Shiffrinová ukoristila medailu

Talianska lyžiarka Marta Bassinová sa stala novou majsterkou sveta v super-GTalianska lyžiarka Marta Bassinová sa stala novou majsterkou sveta v super-G Zdroj: SITA/AP/Jean-Christophe Bott/Keystone

COURCHEVEL/MÉRIBEL - Talianska lyžiarka Marta Bassinová sa v stredu vo francúzskom dejisku Courchevel/Meribel stala novou majsterkou sveta v super-G. Američanku Mikaelu Shiffrinovú zdolala o 11 stotín sekundy.

Za už 12-násobnou medailistkou z MS a celkovo 15-násobnou z vrcholných podujatí skončili zhodne na bronzovej priečke Rakúšanka Cornelia Hütterová a Nórka Kajsa Vickhoffová Lieová (obe +0,33 s).

Rakúsko získalo bronz aj v tretej súťaži šampionátu, okrem toho má aj striebro, ale zlato zatiaľ len Francúz a dve Talianky.

Talianka Marta Bassinová, Američanka Galéria fotiek (28) Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

Bassinová si svoj druhý majstrovský titul kariéry a prvý v klasickej disciplíne vybojovala v dolnej pasáži. Na prvom i druhom úseku mala v priamejšom sklze pri svojej nízkej hmotnosti najpomalšie medzičasy z celého širšieho okruhu favoritiek, ale ako jediná špičkovo zvládla ťažkú kombináciu dvoch bránok po dvoch tretinách trate.

Rozhodla obráková slučka

Pretekárky museli vo veľkej rýchlosti urobiť dva oblúky na spôsob obrovského slalomu a nesmeli stratiť rýchlosť do plochejšieho výjazdu. Záverečných cca 15 sekúnd z poldruhaminútového kurzu malo už komplet "obrákovú" fazónu, čo celkovej víťazke tejto disciplíny z predminulej sezóny samozrejme maximálne vyhovovalo.

Dvadsaťšesťročná Bassinová do stredy vyhrala okrem zlata v paralelke len 6 obrovských slalomov v SP, v superobrovskom slalome ju zdobili 4 nižšie pódiové umiestnenia.

"Dnes som si povedala, že len pôjdem tak, ako to viem. Nepodarilo sa mi všetko urobiť tak, ako som si zaumienila, v hornej časti to nebolo ono. Ale ten spodok bol úžasný. Slávim moje prvé víťazstvo v super-G, to je neuveriteľné! Som veľmi, veľmi šťastná a plná emócií. Urobila som si radosť, korunovala som drinu a moju lyžiarsku konzistenciu," citovala APA novú šampiónku v super-G.

Shiffrinovej striebro nie je neúspech fenomenálnej zjazdárky, ale v super-G už získala titul na predminulom šampionáte a na predchádzajúcom oň prišla po chybe krátko pred cieľom.

Shiffrinová bola dojatá

V Cortine skončila bronzová, teraz skompletizovala pódiové kovy, lenže po prvých dvoch medzičasoch opäť siahala na zlato. Išla čisto, dole až príliš "poslušne" a navyše jej sklznice a hrany do cieľa zneistila inkriminovaná slučka.

"Je to dojímavé, nemala som dobrý pocit, na štarte bolo toľko dobrých pretekárok v tejto disciplíne. Myslela som si, že v super-G tentoraz medailu nezískam. V jednej zákrute som takmer prišla o všetko, ale ináč som s jazdou spokojná a z výsledku šťastná," konštatovala Shiffrinová.

Mikaela Shiffrinová v cieli Galéria fotiek (28) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Bronzovú Hütterovú trápili časté zranenia i výpadky formy, ale odmena pre 30-ročnú lyžiarku prišla: "Zo všeličoho som sa vyhrabala a aj takého chvíle píšu históriu športu. Som šťastná, že môžem byť pri tom, nielen sledovať dianie na gauči."

V technicky najťažšej kombinácii bránok sa najvýraznejšie skončili medailové nádeje obhajkyne titulu Lary Gutovej-Behramiovej. Švajčiarka mala skvelé medzičasy, po 40 sekundách takmer polsekundový náskok na Bassinovú, ale tvrdý prejazd do "obrákovej" sekcie ju so stratou 37 stotín odsunul na 6. priečku.

Výsledky super-G na MS (Meribel): 1. Marta Bassinoová (Tal.) 1:28,06 min., 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,11 s, 3. Kajsa Vickhoffová Lieová (Nór.) a Cornelia Hütterová (Rak.) obe +0,33, 5. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,36, 6. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,37, 7. Alice Robinsonová (N. Zéland) +0,54, 8. Federica Brignoneová (Tal.) +0,55, 9. Tessa Worleyová (Fr.) +0,58, 10. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,69

Viac o téme: Mikaela Shiffrinová MS v lyžovaní Cornelia Hütterová Federica Brignoneová Marta Bassinová Kajsa Lieová Vickhoffová