Pokus o ovplyvnenie zápasov v najvyššej súťaži: Český klub schytal mastnú pokutu!

Michal Šrámek Michal Šrámek Zdroj: Profimedia

PRAHA - Etická komisia Futbalovej asociácie ČR potrestala Duklu Praha pokutou 400-tisíc českých korún za pokus o ovplyvnenie dvoch zápasov prvej futbalovej ligy v roku 2018.

Podľa verdiktu komisie sa vtedajší výkonný riaditeľ pražského klubu Michal Šrámek snažil cez niekdajšieho podpredsedu FAČR Romana Berbra ovplyvniť stretnutie na ihrisku Slovácka a domáci duel s Brnom. O treste dnes informovala asociácia na svojom webe.

"Vzhľadom na to, že k rozhodnutiu došlo dnes, nebudeme sa k tomu zatiaľ vyjadrovať. Stále platí naše pôvodné stanovisko, ktoré sme zverejnili predtým na webe," uviedol tlačový hovorca Dukly Jiří Doležel.

Budú požadovať odškodnenie

V auguste predseda predstavenstva klubu Bohumil Paukner uviedol, že celok z Julisky bude prípadne požadovať odškodnenie súdnou cestou.

"Ak sa snáď ktokoľvek z Dukly tejto našej zásady (fair play) spreneveril a konal za mojim chrbtom, za chrbtom majiteľa klubu, bez nášho vedomia a proti našej vôli robiť futbal s čistými rukami, Dukla nebude váhať so žalobou na takúto osobu a bude žiadať finančné odškodnenie za poškodzovanie dobrého mena," uviedol Paukner vo vyjadrení na klubovom webe.

"Takáto vina by musela byť ale najskôr nezvratne preukázaná. Ak sa tak nestane, bude Dukla rovnakým spôsobom postupovať aj proti akejkoľvek právnickej osobe, ktorá dobré meno Dukly poškodila," vyhlásil Paukner.

Rozsiahla kauza Berbr

Etická komisia FAČR začala s Duklou, ktorá hrá od roku 2019 v druhej lige, konanie v auguste, pôvodne kvôli možnému ovplyvneniu troch duelov najvyššej súťaže. Kauza je spätá s rozsiahlou aférou okolo Berbra, v súvislosti s ktorou už komisia uložila niekoľko trestov. V decembri 2021 vylúčila z tretej ligy Vyšehrad, kde pôsobil ďalší z aktérov kauzy funkcionár Roman Rogoz.

Berbr spolu s ďalšími dvoma desiatkami ľudí čelí stíhaniu kvôli podozreniu z korupcie a ovplyvňovaniu výsledkov druhej a tretej ligy.

Dvojročný zákaz činnosti vo futbale a pokutu 50-tisíc českých korún dostal v novembri hradný kancelár Vratislav Mynář za narušenie regulérnosti najvyššej súťaže. Mynář sa previnil v troch prípadoch, zakaždým pri stretnutí Slovácka. Podľa serveru Zoznam Správy žiadal Berbra o pomoc, ktorá sa podľa vyšetrovateľov týkala podpory či ochrany 1. FC Slovácko pred rozhodcami - v zmysle, aby klubu neublížili.

Dištanc pre športového riaditeľa Slavie

V decembri dostal desaťmesačný dištanc športový riaditeľ Slavie Jiří Bílek. Podľa etickej komisie sa dopustil disciplinárneho prečinu tým, že podporil Rogoza v ovplyvnení stretnutia slávistického B-tímu s rezervou Příbrami v tretej lige. Funkcionár Slavie dostal pokutu 30-tisíc českých korún a vršovický klub 250-tisíc. Slavia uviedla, že sa proti rozhodnutiu obratom odvolá.

Doteraz posledným potrestaným klubom za snahu ovplyvniť stretnutie najvyššej súťaže bol v roku 2011 Olomouc. Hanáci dostali pokutu štyri milióny českých korún a prišli o deväť bodov v tabuľke za to, že sa pred stretnutím v máji 2009 pokúsili uplatiť hráča Bohemians Praha sumou 300 tisíc českých korún. Olomouc by sa v prípade výhry dostal do Európskej ligy.

Viac o téme: Dukla Praha Roman Berbr Michal Šrámek
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy