Jágr pred duelom s legendami Slovenska aj o konci kariéry: Takúto rozlúčku nemal žiadny Európan!

Jaromír Jágr počas rozkorčuľovania pred zápasom legiend Česko - Slovensko Jaromír Jágr počas rozkorčuľovania pred zápasom legiend Česko - Slovensko Zdroj: TASR/Michal Runák

PRAHA - Už tretí exhibičný zápas v tejto sezóne čaká hokejistu Jaromíra Jágra. Hviezdny útočník, ktorý na budúci týždeň oslávi 51. narodeniny, do nich ale nastupuje ako aktívny hráč. V dnešnom dueli legiend Česko - Slovensko, ktorý sa koná pri príležitosti osláv 25. výročia víťazstva českej reprezentácie na olympijských hrách v Nagane 1998, je jediným, ktorý na vrcholovej úrovni stále hrá.

"Čo keby mi vtedy niekto povedal, že o 25 rokov budem hrať extraligu? Tak by som mu povedal, že je druhý, ktorý to vie," pousmial sa Jágr na stretnutí s novinármi pred zápasom. "Všetko letí. Počas tohto času sme zažili veľa krásnych vecí, nie je tam na čo sa sťažovať," povedal.

Slávny kladenský odchovanec nastúpil v septembri v Bratislave v podobnej exhibícii, v decembri si zahral kladenskú exhibíciu. Aj preto nepovažuje súčasné stretnutie s bývalými spoluhráčmi alebo súpermi za špeciálne.

"S väčšinou chlapcov sme sa videli, keď sme hrali prvý zápas na Slovensku. S ostatnými sa vídam počas sezóny, ale niekoho uvidím po dlhej dobe. Teším sa," povedal.

Český hokejista Jaromír Jágr Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Michal Runák

Spomienka na Nagano

Jágr má za sebou množstvo úspechov. Dvakrát vyhral Stanleyho pohár, dvakrát majstrovstvá sveta, stal sa olympijským šampiónom a získal nespočetné množstvo individuálnych trofejí. "Čo sa mi vybaví, keď sa povie Nagano? To je zaujímavá otázka. Celá tá cesta, obavy z toho, aby nebol ďalší neúspech po Svetovom pohári, pretože sme mali podobné mužstvo. A dlhá cesta z Ameriky," uviedol Jágr a poukázal na nevydarený turnaj, ktorý v roku 1996 predchádzal olympijským hrám.

V Nagane bolo ale všetko iné. "Hneď od prvého zápasu si to sadlo, vyhrali sme nad Fínmi 3:0. Potom sme hrali s Kazachmi, tam išlo veľmi o skóre, chceli sme ich poraziť viac ako Rusáci, aby sme mali lepšie skóre. Keby sme s Rusmi remizovali, aby sme išli z prvého miesta," spomínal Jágr.

To sa síce nepodarilo a Česko postúpilo do štvrťfinále z druhého miesta, ale tam aj s Jágrovým veľkým prispením reprezentácia porazila USA 4:1. Následne Česi vyradili Kanadu po nájazdoch a vo finále Rusko 1:0. Jágrovi k dobrým výkonom pomohla aj podpora Petra Svobodu, ktorý ho presviedčal, že má hrať ako v Pittsburghu.

"Ja som predtým vyhrával bodovanie NHL, takže všetci očakávali, že budem ťahať aj nároďák. Ale nebolo to potrebné, pretože sme mali veľa kvalitných hráčov, a aj keď som nehral svoj top hokej, tak to stačilo na to, aby sme mali úspech. Tím bol taký silný a mali sme Dominika Haška," ocenil Jágr výkony brankárskej hviezdy.

Česku sa navyše vyplatila stávka na hráčov z Európy, ktorých si vybral Ivan Hlinka. "Hralo sa na veľkom ihrisku a bolo to dobre namiešané. Pre niekoho to bol šok a neviem, či by mu to prešlo v súčasnosti, keď sú sociálne médiá také silné. Bol by hrozne skritizovaný. Ale v tom čase sa posielali len faxy," pousmial sa Jágr.

"Keď sa na to spätne pozrieme, tak urobil najlepšie rozhodnutie, ktoré urobil. Vzal dve lajny z Európy, ktoré tu dominovali. Geniálna vec. Hráči z NHL tam išli bez tréningu! To sa nedá. Potrebujete minimálne týždeň, ten týždeň ako ubehol, tak Američania s Kanaďanmi išli domov a pritom mali super tím," podotkol.

Prekvapila ho plná O2 aréna

Najproduktívnejšiemu Európanovi v histórii NHL urobilo radosť, že na dnešnej exhibícii sa prakticky zaplnila celá 02 aréna. "Z môjho pohľadu ani nejde o športový zážitok, pretože akýkoľvek zápas v extralige vám dá pohľadnejší zážitok, ako tu tie legendy. Prekvapilo ma, že je plno, ale som za to rád. Fanúšikovia nás prídu oceniť, vzdať hold, že si nás vážia, je to úcta k hokejistom zo zlatej generácie. Že si nás vážia, že sa prídu pozrieť. Karel Gott asi tiež nemal najlepší hlas v 80 rokoch a vypredal by to," povedal Jágr.

Jágr sa v nedeľu zapísal opäť do histórie, keď Třincu strelil 1099. gól kariéry a v streleckej štatistike MfDnes prekonal najlepšieho strelca Wayna Gretzkého. "Je to neoficiálna štatistika. Rekord to možno je, je to hrozne ťažké počítať, pretože porovnávaš rôzne súťaže, čo je nespravodlivé. Úrovne nie sú rovnaké. Je rôzny počet zápasov v súťažiach. Je to nespravodlivé voči komukoľvek. Každá éra mala svojich hráčov, ktorí boli dobrí a pri tom by to malo zostať," podotkol Jágr.

Rozlúčka pri zápase Pittsburghu v Prahe?

Kladenský rodák už niekoľko rokov nehovorí o konci kariéry, naznačil však, že by sa mu páčilo rozlúčiť sa pri zápase Pittsburghu v Prahe.

"Bolo mi povedané, že mi Pittsburgh chce vyvesiť dres a ja som povedal, že som ešte neskončil, čo je pravda. Ani neviem, kedy budem končiť. Ale prišlo mi zaujímavé, keď tímy cestujú do Európy, že by mohli zabiť dve muchy jednou ranou. Nikde to nebolo, aby sa Európan rozlúčil v Európe. Prišlo mi to zaujímavé, tak som to nadhodil. Muselo by sa spojiť ale veľa okolností," vysvetlil.

Viac o téme: Jaromír Jágr Česko Zápas legiend
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy