Absolútna dominancia Nórov, ktorí kompletne obsadili pódium: Šprint mužov sprevádzala hustá hmla

Nórsky biatlonista Johannes Thingnes BöNórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

OBERHOF - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö podľa predpokladov získal zlato v šprinte na 10 km na majstrovstvách sveta v nemeckom Oberhofe. V sobotňajších pretekoch síce minul na ležke štvrtý terč, no v behu potvrdil svoju obrovskú dominanciu a vyhral časom 23:21,7 minúty.

Radosť mu spravil aj starší brat Tarjei, ktorý trafil všetkých desať terčov a finišoval druhý s mankom 14,8 sekundy. Nórsku medailovú žatvu skompletizoval Sturla Holm Laegreid (+39,9 s).

Nórsku medailovú žatvu skompletizoval Sturla Holm Laegreid (+39,9 s), v prvej šestke skončilo päť reprezentantov tejto severskej krajiny. Slovák Michal Šima finišoval na 34. mieste so stratou 2:29,2 minúty.

Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

Johannes Thingnes Bö vyhral po všetkých piatich šprintoch vo Svetovom pohári v sezóne aj ten na majstrovstvách sveta a potvrdil, že v tomto ročníku nemá konkurenciu. V Oberhofe si pripísal druhé zlato po úspechu Nórov v mixe a na svetových šampionátoch ich nazbieral už štrnásť.

Dvadsaťdeväťročný Nór odštartoval do náročných podmienok s premenlivým vetrom a v hmle z prvého miesta ako líder priebežného poradia i disciplíny a od úvodu to na trati dokazoval.

Na ležke síce nesklopil štvrtý terč a musel si odkrútiť trestné kolo, no na trati ukazoval svoju výnimočnosť. Na stojke predviedol rýchlopaľbu, i keď s dvoma tesnými ranami, a uháňal do cieľa. V ňom mu namerali čas 23:21,7 min.

Náročné podmienky

"Podmienky boli náročné, bola hmla. Bol som aj nervózny pred prvou individuálnou súťažou na majstrovstvách, takže som veľmi spokojný, že som vyhral. Na ležke som ani úplne nevedel, kam mierim a myslel som si, že som netrafil už tretiu ranu.

Padla, ale minul som ďalšiu. Na stojke som už nemal hmlu a bolo to dobré. Potom som už išiel naplno do cieľa. Môj plán bol nechať si čo najviac síl do posledného kola a vyšlo to," povedal pre Českú televíziu.

Na snímke hmla na Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

Z ostatných mu na trati nik nekonkuroval a jeho zlatú medailu ako tak ohrozovali len krajania. Tarjei Bö sklopil všetky terče a mal aj rýchly beh, no aj tak bol na trati až o 38,9 sekundy pomalší ako brat. O 2,4 s bežal rýchlejšie Johannes Dale, ale s jednou chybou na strelnici skončil štvrtý (+43,6 s) za bronzovým Laegreidom.

Na štarte boli aj dvaja Slováci

Druhý muž celkového poradia SP mal síce v úvode lepší čas ako víťaz, keď bol na prvej položke bezchybný, no na stojke minul jeden terč a keď vyšiel zo strelnice strácal na Böa 6,7 sekundy. V cieli však už priepastných 39,9 sekundy, ktoré nabral v záverečnom kole.

Ďalší Nór Vetle Sjstad Christiansen obsadil šieste miesto (+59,7 s/1 tr. kolo) a medzi päticu "Vikingov" sa dostal len Ukrajinec Dmytro Pidručnyj, ktorý sklopil všetky terče a stratil 53,4 sekundy.

Na štarte boli aj dvaja slovenskí reprezentanti. Šima minul len jeden terč na ležke, finišoval na 34. mieste so stratou 2:29,2 minúty a predstaví sa aj v nedeľňajšej stíhačke. Matej Kazár, ktorý ukončil profesionálnu kariéru už pred štyrmi rokmi, minul na prvej položke dva terče, stojku zvládol a obsadil 93. priečku s mankom 4:39,0 min.

Na nástrele som skoro vôbec nevidel terče

"Bolo to náročné, lebo hmla bola veľmi hustá. Na nástrele som skoro vôbec nevidel terče. Rovnako potom som ani v pretekoch na ležke nevidel poriadne pri prvých dvoch výstreloch, jeden mi aj nepadol, ale v zlomku sekundy sa trochu rozjasnilo a potom sa to už dalo zvládnuť.

Na stojke som už nemal takú hmlu, tam sa strieľalo už ľahšie a som veľmi rád, že to všetko padlo. Pretekári štartujúci neskôr mali už výrazne lepšiu viditeľnosť, je to tu nevyspytateľné. Bežalo sa mi celkom dobre, moje pocity sú celkom fajn. Z tých lepších v tejto sezóne," uviedol Šima pre RTVS.