Fenomén biatlonu a výnimočný človek: Snívam o manželke a synovi, nie o siedmich zlatých

Nórsky biatlonista Johannes Thingnes BöNórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö Zdroj: SITA/AP/Hendrik Schmidt

OBERHOF - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö zatiaľ potvrdzuje na majstrovstvách sveta v Oberhofe úlohu favorita, po doterajších troch triumfoch ale priznal, že o možnom útoku na rekordných sedem zlatých medailí nepremýšľa.

Pred ďalšími pretekmi si vytýčil za cieľ uspieť v mužskej štafete, v ostatných disciplínach čaká ťažké súboje. Pochvál sa líder Svetového pohára dočkal aj od súperov.

"Mojím snom je mať krásnu ženu a pekného syna. To už sa mi splnilo, takže som v pohode," povedal Bö na tlačovej konferencii. "Bol by som rád, keby som získal ďalšiu zlatú medailu. Určite sa o ňu pokúsime v štafete. V ďalších pretekoch to ale bude veľmi náročné," doplnil dvadsaťdeväťročný biatlonista.

Päťnásobný olympijský víťaz získal zatiaľ v Oberhofe zlato v zmiešanej štafete, šprinte a stíhacích pretekoch. Na jeho konci si dovolil aj oslavné gesto. Tesne pred cieľom zastavil, pokľakol na jedno koleno a namieril prstom smerom k fanúšikom. "Užíval som si to. Počítam s tým, že už v ďalších pretekoch túto príležitosť mať nebudem," uviedol s úsmevom pätnásťnásobný svetový šampión.

Johannes Thingnes Bö získal Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Z mužov doteraz drží rekord v počte štyroch zlatých medailí na jedných MS Francúz Martin Fourcade (2016) a Nóri Emil Hegle Svendsen (2013) a Ole Einar Björndalen (2005, 2009). Böovi sa podobný počin vydaril na MS v Östersunde pred štyrmi rokmi.

O jedno zlato viac získali medzi ženami Nemka Laura Dahlmeierová (2017) a Nórka Marte Olsbuová Röiselandová (2020). V posledných rokoch sa rekordy posúvajú aj vďaka novo zavedeným disciplínam.

Mimozemšťan

Druhý týždeň sú na programe v Oberhofe vytrvalostné preteky, zmiešaná štafeta dvojíc, mužská štafeta a záverečné preteky s hromadným štartom. "Budem k nim pristupovať ako všetci ostatní. Pred každými pretekmi sa pokúsim urobiť všetko správne," uviedol Bö, ktorý svoju aktuálnu formu označil za najlepšiu v živote.

Pochvál sa dočkal aj od konkurentov. Podľa krajana Sturly Holma Laegreida je Bö "mimozemšťan, ktorý hrá inú ligu", Nemec Johannes Kühn zase vyhlásil, že Nórove výkony sú "pôsobivé, ale nie prekvapivé, pretože takto jazdí celú zimu".

Trojnásobného víťaza Svetového pohára pochválil aj Tomáš Mikyska: "To čo tu predvádza, je neskutočné," dodal český pretekár.

Viac o téme: Oberhof Johannes Thingnes Bö MS v biatlone
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy