Skupina slovenských poslancov je proti účasti Rusov a Bielorusov na OH: Vyzývame SOŠV!

Zdroj: SITA/AP/Gerald Herbert

BRATISLAVA - Výzva poslancov NR SR Slovenskému olympijskému a športovému výboru.

"Vážení členovia Slovenského olympijského a športového výboru,

my, dole podpísaní poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, vyzývame Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), aby vyslovil nesúhlas s účasťou ruských a bieloruských športovkýň a športovcov na olympijských hrách (OH) 2024 v Paríži.

Veľké športové podujatia sú od nepamäti zneužívané na politické účely. Politici úspechy športovcov zneužívajú na svoju vlastnú propagáciu. Do dokonalosti to dotiahli totalitné režimy, ktoré sa snažia zaostávanie v oblasti životnej úrovne a potláčanie práv a slobôd svojich obyvateľov nahrádzať športovými úspechmi.

Veľmi dobre si to pamätáme aj my sami, keď hlavným cieľom športových úspechov v komunistickom Československu bolo zakryť nízku životnú úroveň, či to, že režim urobil zo svojich občanov zajatcov bez práva na názor.

Je naivné si myslieť, že ruský zločinecký režim nebude rovnako zneužívať úspechy ruských športovcov. K zakrývaniu ekonomického zaostávania krajiny sa však pripojí aj propaganda obhajujúca útočnú vojnu. Je pritom úplne jedno, či budú ruskí športovci súťažiť pod vlajkou Ruskej federácie alebo nie.

Nie je ťažké si predstaviť, že medailisti z olympijských hier budú v Rusku vítaní ako hrdinovia, ktorí budú pózovať s politickými špičkami v Kremli. Ich športové úspechy budú štátnou propagandou zamieňané za úspechy štátnej moci. Tej štátnej moci, ktorá vtrhla na územie Ukrajiny, ktorú systematicky pustoší a vyvražďuje jej obyvateľov. Ide o dlhodobo využívaný propagandistický trik, a preto vyzývame SOŠV, aby naň režimu Ruskej federácie neskočil.

Chápeme, že pre ruských športovcov, ktorí celú svoju športovú kariéru trénujú s víziou súperenia s najlepšími na svete o olympijské medaily, je to nespravodlivé. Nech je ale ich obeť akokoľvek veľká, je neporovnateľná s obeťou, ktorú dennodenne prinášajú Ukrajinci, ktorí zomierajú, či prichádzajú o svojich blízkych a svoj majetok.

Pri zdôvodňovaní akceptácie ruských a bieloruských športovcov na OH 2024 v Paríži sa často apeluje na to, že šport, a olympijské hry zvlášť, sú významným mierovým nástrojom. Je však isté, že úspechy ruských športovcov, či už pod vlajkou Ruskej federácie alebo inou, bude Kremeľ zneužívať na svoju obhajobu.

Tým sa samotné olympijské hry stanú súčasťou propagandy obhajujúcej vojnu na Ukrajine. To isté platí aj pre bieloruských športovcov a režim v Bielorusku, ktorý ruskej vojenskej agresii aktívne pomáha.

Vyzývame preto SOŠV, aby bol skutočným hlasom mieru v medzinárodnom olympijskom hnutí. Aby nadviazal na svoj správny postoj pri odsúdení vojenského konfliktu, ktorý rozpútala Ruská federácia a pri podpore ukrajinských športovcov a Ukrajinského olympijského výboru.

Je to práve myšlienka mieru, ktorú olympijské hry zosobňujú, pre ktorú by sa mal SOŠV ako prvý jasne postaviť proti tomu, aby bol šport a olympijské hry zneužívané na propagáciu režimu, ktorý jednu brutálnu vojnu začal a naďalej vedie."

Viac o téme: Bielorusko Rusko SOŠV NR SR Paríž 2024 Poslanci
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy