Francúzsky velikán sa zastal Rusov, jeho bývalý rival kontruje: Mám pocit, že je mimo!

Bývalý biatlonista Martin FourcadeBývalý biatlonista Martin Fourcade Zdroj: Profimedia

PARÍŽ - Päťnásobný olympijský víťaz v biatlone a súčasný člen Medzinárodného olympijského výboru Martin Fourcade podporuje účasť ruských a bieloruských športovcov v neutrálnych farbách na olympijských hrách 2024 v Paríži. Uviedol to v rozhovore pre nórsku televíznu stanicu NRK.

Považuje za správne, aby ich jeho rodné Francúzsko na hry pustilo. Bol by v rozpakoch, keby tak tamojšie úrady neurobili.

MOV napriek pokračujúcej vojne na Ukrajine, kvôli ktorej sú športovci z Ruska a spojeneckého Bieloruska aktuálne vylúčení z medzinárodných akcií v drvivej väčšine športov, chce umožniť vybraným jednotlivcom z týchto krajín účasť na budúcej letnej olympiáde.

Okupovaná Ukrajina aj desiatky ďalších nielen európskych krajín tieto plány odmietajú a postavila sa proti nim aj parížska starostka Anne Hidalgová.

Nie som proruský, ale...

Fourcade, ktorý zasadá v komisii športovcov MOV a predsedá komisii športovcov pri organizačnom výbore OH 2024, je naopak za.

"Ako zástupca športovcov a ako športovec som presvedčený, že by sme mali zvážiť návrat ruských a bieloruských športovcov do súťaží. Zvolili ma do MOV, aby som bránil športovcov, a mám trochu pocit, že týchto športovcov nehájim. Samozrejme, že sú to Rusi a Bielorusi, ale sú to tiež pretekári," povedal.

Nerád by videl, keby Francúzsko zakázalo ruským a bieloruským športovcom vstup do krajiny podobne, ako to urobili Briti v prípade tenistov z týchto krajín pred minuloročným Wimbledonom.

Martin Fourcade Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Jussi Nukari

"Bol by som v rozpakoch zo svojej krajiny, ak by sa rozhodla zakázať Rusom a Bielorusom súťažiť. Sme neuveriteľne hrdí, že môžeme ukázať svetu, aké krásne Francúzsko je, a nedokážem pochopiť, ako by sme mohli privítať svet bez ruských a bieloruských športovcov," vyhlásil.

Zároveň ale zdôrazňuje, že plne podporuje ukrajinský národ a je rozhodne proti činom ruskej vlády. Pripomenul tiež, že v čase svojej aktívnej kariéry otvorene kritizoval Rusko kvôli dopingovým škandálom.

"Nebol som jediný, ale jeden z mála, kto verejne vystúpil proti Ruskej federácii a ruským úradom kvôli dopingu. Niekedy som mal kvôli tomu strach, pretože nikdy neviete, čo sa môže stať. Rozhodne nechcem nikomu dať príležitosť, aby ma obvinil, že som proruský," dodal.

J.T. Bö má opačný názor

Jeho niekdajší rival a súčasný kráľ svetového biatlonu Johannes Thingnes Bö má opačný názor. Vylúčenie drvivej väčšiny ruských a bieloruských športovcov z medzinárodných súťaží považuje za prostriedok, ako prinútiť Rusko k ukončeniu vojny.

"Postupom času času to zrejme bude veľmi ťažké pre ruských športovcov, ale možno by to naštvanie mohlo byť také veľké, že by mohlo prispieť k ukončeniu vojny a ďalších problémov," povedal televízii NRK.

Uznáva, že je to zložitá téma. "Pre športovcov je to ťažké. Súcítime s nimi, ale zároveň ide o niečo väčšie. (Fourcade) urobil veľa správnych vecí, ale tu mám pocit, že je trochu mimo," dodal trojnásobný majster sveta z aktuálneho šampionátu v Oberhofe.

Naopak bývalý ruský biatlonista Alexander Tichonov Fourcadov postoj ocenil. "Veľmi som Fourcada rešpektoval, ešte keď bol aktívnym športovcom. Ku všetkým záležitostiam pristupoval férovo, takže toto je dobré znamenie. Ukazuje sa, že vo Francúzsku sú ľudia, ktorí myslia normálne, na rozdiel od zmrznutých Nórov," povedal agentúre TASS člen víťazných sovietskych štafiet na štyroch zimných olympijských hrách od Grenoblu 1968 po Lake Placid 1980.

Viac o téme: Martin Fourcade Bielorusko Rusko Johannes Thingnes Bö Paríž 2024 Alexander Tichonov
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy