Nedáva to logiku a všetkým to len škodí: Shiffrinová a spol. poslali FIS verejnú výzvu!

Americká lyžiarka Mikaela ShiffrinováAmerická lyžiarka Mikaela Shiffrinová Zdroj: SITA/AP/Giovanni Maria Pizzato

COURCHEVEL - Elitní svetoví zjazdári na čele s Mikaelou Shiffrinovou a Aleksaderom Aamodtom Kildem vyzvali v liste Medzinárodnú lyžiarsku federáciu, aby aktívnejšie bojovala proti klimatickým zmenám.

Navrhujú podľa agentúry AP napríklad, aby posunula začiatok sezóny z konca októbra na november alebo upravila kalendár a necestovalo sa opakovane medzi Európou a Severnou Amerikou. Pod text sa podpísalo zhruba 200 lyžiarov z viacerých odvetví.

Lyžiari doručili list vedeniu FIS počas majstrovstiev sveta vo Francúzsku. "Je načase venovať sa naozaj dôležitej téme," povedal Kilde po tom, čo v nedeľu získal v Courcheveli striebornú medailu v zjazde.

"Vidíme, že svet sa mení. A vidíme aj dopady na náš šport. Chcem, aby budúce generácie zažili zimu a mohli robiť to, čo ja," doplnil 30-ročný medailista z olympijských hier i majstrovstiev sveta.

Aktivisti chcú sezónu predĺžiť do konca apríla

List napísal rakúsky zjazdár Julian Schütter, ktorý je veľvyslancom neziskovej organizácie Protect Out Winters. Pre teplé počasie a nedostatok snehu sa na začiatku tejto sezóny muselo zrušiť niekoľko pretekov. Alpskí lyžiari preto navrhujú, aby FIS odložila začiatok sezóny až na koniec novembra a predĺžila ju do konca apríla.

"Toto sú naše najdôležitejšie preteky, poďme ich spoločne vyhrať," napísali športovci. "Ročné obdobie sa posunulo a v záujme nás všetkých sa musíme týmto novým okolnostiam prispôsobiť," doplnili. Zástupcovia lyžiarskej federácie sa k iniciatíve lyžiarov zatiaľ nevyjadrili.

Na zmeny klímy upozorňujú počas MS Shiffrinová a ostatní americkí reprezentanti tiež špeciálnymi kombinézami. Ich dizajn má pripomínať topiace kry v mori.

Viac o téme: FIS Mikaela Shiffrinová Aleksader Aamodt Kilde
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/AP Sports
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy