VIDEO Si skutočnou inšpiráciou: Priznanie českého reprezentanta ocenili svetové kluby aj hráči

Český reprezentant Jakub JanktoČeský reprezentant Jakub Jankto Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek, file

PRAHA - Futbalista českého národného tímu a pražskej Sparty Jakub Jankto sa po verejnom oznámení homosexuálnej orientácie dočkal veľkej podpory nielen v Česku, ale aj v zahraničí.

Dvadsaťsedemročného záložníka po coming oute ocenili Medzinárodná futbalová federácia, Únia európskych futbalových asociácií alebo európske veľkokluby FC Barcelona, Arsenal, Chelsea či AC Miláno.

Jankto, ktorý v Sparte hosťuje zo španielskeho Getafe, dnes ako prvý český profesionálny futbalista zverejnil, že je homosexuál. Pod jeho videoodkazom na sociálnych sieťach čoskoro začali pribúdať reakcie a povzbudivé správy.

"Všetci sme s tebou, Jakub. Futbal je pre všetkých," napísala FIFA pod Janktov príspevok.

"Výborne, Jakub. Si skutočnou inšpiráciou a európsky futbal je s tebou," pridala UEFA na svojom oficiálnom účte.

Podobne sa na sociálnych sieťach vyjadrili anglická, španielska, francúzska liga alebo zámorská Major League Soccer. Pridali sa aj viaceré kluby. "Sme na teba hrdí, Jakub," uviedla Barcelona.

"Nikdy nežiť v strachu, preto, kto ste. Stojíme pri tebe, Jankto," napísalo AC Miláno.

"Inšpirácia pre mnohých, Jakub. Všetci v Arsenale sme s tebou," uviedol líder anglickej ligy.

"Futbal je pre všetkých. Chelsea ťa plne podporuje, Jakub," doplnil ďalší londýnsky klub. Podporu vyjadrili aj Juventus Turín, Atlético Madrid, Olympique Marseille, Ajax Amsterdam a ďalší.

Podpora aj od svetových hráčov

Na instagrame na Jankta reagovali povzbudivými emotikonmi napríklad záložník Bruno Fernandes z Manchestru United, neapolský brankár Alex Meret či záložník Marten de Roon z Bergama.

Štvrťfinalista predvlaňajšieho Eura sa stal jedným z prvých aktívnych futbalistov na svete, ktorí oznámili homosexuálnu orientáciu. V českom športe v minulosti zverejnili coming out tenistka Martina Navrátilová, snowboardistka Šárka Pančochová alebo dvojnásobná futbalistka roka Lucie Voňková.

Jankto v kariére nastupoval okrem pražských "S" a Getafe tiež v Taliansku za Udine, Sampdoriu Janov a Ascoli. V reprezentácii má na konte 45 štartov, v ktorých strelil štyri góly. Popri futbale sa venuje aj ešportu, v ktorom založil profesionálny tím Sampi.

Viac o téme: Sparta Praha Jakub Jankto
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Twitter/Jakub Jankto
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy