Najväčšia hviezda ochorela, čo bude ďalej? Legenda biatlonu kritizuje počínanie Švédov

Sklamaná a unvená Elvira Öbergová prichádza do cieľa pretekov na MS v biatloneSklamaná a unvená Elvira Öbergová prichádza do cieľa pretekov na MS v biatlone Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

OBERHOF - Do Nemecka prichádzala ako jedna z favoritiek na viacero medailí. Z veľkých očakávaní však prišlo tvrdé vytriezvenie. Švédska biatlonistka Elvira Öbergová počas šampionátu ochorela a jej ďalší štart je naďalej otázny.

Druhá žena tohtoročného vydania Svetového pohára prichádzala do Oberhofu s tými najvyššími cieľmi. Prvé individuálne preteky však naznačili, že niečo nie je v poriadku.

Dvadsaťtriročná pretekárka obsadila v šprinte len šestnáste miesto a za očakávaniami výrazne zaostala. Do nedeľnej stíhačky, kde si mohla svoje umiestnenie vylešiť, už nenastúpila.

Svoje rozhodnutie okomentovala na svojom Instagrame. Z jej slov je cítiť bezmocnosť a sklamanie. "Som totálne zničená, že sa v tejto sezóne opäť nemôžem postaviť na štart. Zobudila som sa s bolesťami v krku a je pre mňa veľmi nepríjemné, že prídem o časť týchto majstrovstiev," uviedla v príspevku.

"Momentálne nemôžem robiť nič iné ako odpočívať a starať sa o seba. Dúfam, že čoskoro budem späť," uzavrela sympatická Švédka. V komentároch jej vyjadrila podporu aj jej sestra Hanna, ktorá v spomínanom šprinte dokázala získať striebornú medailu.

Víťazka troch podujatí Svetového pohára v tejto sezóne sa však nedala dokopy ani do dnešného dňa a jej štart vo vytrvalostných pretekoch je otázny.

Švédska biatlonistka Elvira Öbergová Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Švédsky tréner Johannes Lukas potvrdil zlé správy a fanúšikov severskej krajiny rozhodne nepotešil. "Elvira má stále bolesti v krku. To, že sa postaví na štart (vytrvalostných pretekov, pozn. red.), nie je realistické. Snáď sa ale počas najbližších dní uzdraví," uviedol tréner pre švédsky denník Expressen.

Kto sa postaví na štafetu?

Ak by sa rodáčka z Kiruny neuzdravila do soboty, nebude sa môcť postaviť na štart štafetových pretekov žien, v ktorých by mali švédske pretekárky patriť medzi favoritky na pódium.

Kto však bude pretekať?

Béčkový tím Švédska sa momentále trápi s koronavírusom a povolanie dvoch pretekároch z tohto zoskupenia, ktoré preteká v IBU Cupe, momentálne nepripadá do úvahy.

Hlavný kouč Lukas zatiaľ odmieta zavolať aj ďalšiu náhradníčku, bývalú olympijskú víťazku v bežeckom lyžovaní Stinu Nilssonovú, ktorá trénuje momentálne doma v Östersunde.

"Ona je teraz vo fáze tvrdých intervalových tréningov. Cesta sem by znamenala množstvo zmien v jej príprave. Vytrvalostné preteky sú pritom veľmi náročné. Ísť sem a nebyť dobre pripravený mi nepríde optimálne," vysvetľoval Lukas, s tým, že na prípadné povolanie náhradníčky je podľa jeho mienky ešte čas.

Kritika aj od najväčšej legendy biatlonu

Za toto správanie si hlavný tréner švédskych biatlonistiek vyslúžil doma tvrdú kritiku. Novinári ho pranierujú, prečo nepovolá do tímu jednu z náhradníčok a nepripraví svoj tím na štafetu.

Svoj názor na celú situáciu má aj bývalý niekoľkonásobný majster sveta a legendárny biatlonista Ole Einar Björndalen.

"Je smiešne, že ju (Nilssonovú) hneď nepovolajú. Mali by sa snažiť obsadiť všetky miesta v tíme a pripraviť sa na čo najlepší možný výkon v štafete," divil sa bývalý nórsky biatlonista v rozhovore pre TV2.

Viac o téme: Švédsko Oberhof MS v biatlone Elvira Öbergová
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • FOTO: Instagram/elviraoberg
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy