VIDEO Tento chlap nemá konkurenciu: Nórsky fenomén oslavuje štvrté víťazstvo

Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö pózuje na pódiu po víťazstve vo vytrvalostných pretekoch mužov na 20 km na majstrovstvách sveta v biatlone.Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö pózuje na pódiu po víťazstve vo vytrvalostných pretekoch mužov na 20 km na majstrovstvách sveta v biatlone. Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

OBERHOF - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö získal vo štvrtom štarte na majstrovstvách sveta v nemeckom Oberhofe už štvrté zlato.

Po triumfoch v miešanej štafete, šprinte a stíhačke vyhral aj utorkové vytrvalostné preteky mužov na 20 km v čase 49:57,5 minúty. Nezabránili mu v tom ani dve chyby na strelnici, ktoré zmazal výnimočným bežeckým výkonom.

Obhajca titulu Sturla Holm Laegreid, taktiež z Nórska, minul jeden terč a zaostal o 1:10,7 minúty. Bronz získal o štyri desatiny pomalší Švéd Sebastian Samuelsson. Slovák Michal Šima nazbieral tri trestné minúty a skončil na 71. mieste.

J. T. Bö je v prebiehajúcej sezóne i v Oberhofe na bežkách bezkonkurenčný a tak ho o ďalšie zlato mohla pripraviť len pokazená streľba. Pri jeho traťových časoch však jeho súperi potrebovali pri vlastnej čistej streľbe, aby chyboval aspoň dvakrát a ani to nemuselo stačiť.

Dvadsaťdeväťročný Nór zvládol úvodnú ležku čisto a ihneď si vypracoval niekoľkosekundový náskok. Na stojke minul jeden terč, ale i s trestnou minútou bol stále pred súpermi. Na druhej ležke však nesklopil štvrtý terč a takmer ani piaty a doprial divákom drámu.

Johannes Thingnes Bö počas Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Šancu na zlato tak dostali Laegreid, Quentin Fillon Maillet i Samuelsson. Nór i Francúz boli pred záverečnou položkou bezchybní, ale zhodne nesklopili posledný dvadsiaty terč. Švéd mal jednu chybu už predtým, stojku na konci zvládol a do cieľa prišiel tesne za Laegreidom.

Fillon Maillet mal horší beh a za dvojicou zaostal o dvadsať sekúnd. Do medailového poradia mohol prehovoriť ešte Tarjei Bö, no na záverečnej položke pridal svoju druhú chybu. Z ďalších pretekárov s vyššími štartovými časmi už nikto nesiahal na pódium.

Johannes Thingnes Bö prichádza Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Johannes Thingnes Bö tak má vykročené k perfektnému šampionátu. Na MS môže nastúpiť dokopy na sedem disciplín a po štyroch má na konte štyri zlaté. Určite nevynechá záverečnú individuálnu súťaž - preteky s hromadným štartom a ani mužskú štafetu, kde sú Nóri obrovskí favoriti. Otázne je, či sa predstaví aj vo štvrtkovom mixe dvojíc. Sedem zlatých nezískal na jednom šampionáte ešte nik.

Aj v ďalších pretekoch mám najvyššie ambície

"Dnes som mal veľmi dobre pripravené lyže, išlo sa mi dobre a užíval som si to aj na strelnici. Doteraz som mal dobré výsledky, takže som sa pred týmito pretekmi veľmi nestresoval. Aj v ďalších pretekoch mám najvyššie ambície a dobre sa pripravím," povedal Bö, ktorý si pripísal už šestnáste zlato na MS a celkovo 28. medailu.

Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Galéria fotiek (13) Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

V utorok mal najrýchlejší bežecký čas - 44:30,9 minúty. Druhý najlepší Jeremy Finello zo Švajčiarska naňho stratil až 1:46,54 min, Laegreid vyše dve a štvrť minúty.

Na štarte boli aj dvaja slovenskí reprezentanti. Michal Šima zvládol prvú polovicu trate s dvoma chybami, na poslednej stojke pridal tretiu a nakoniec obsadil 71. miesto (+8:56,4 min). Matej Kazár, ktorý ukončil profesionálnu kariéru už pred štyrmi rokmi, minul dokopy štyri terče a s mankom 12:43,8 min obsadil 95. miesto.

MS v Oberhofe - vytrvalostné preteky na 20 km:

1. Johannes Thingnes Bö 49:57,5 min (2), 2. Sturla Holm Laegreid (obaja Nór.) +1:10,7 min (1), 3. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +1:11,1 (1), 4. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +1:31,9 (1), 5. Benedikt Doll (Nem.) +2:09,6 (1), 6. Niklas Hartweg (Švaj.) +2:31,8, 7. Tarjei Bö (Nór.) +2:32,9 (2), 8. Michal Krčmár (ČR) +2:49,2 (1), 9. Philipp Nawrath (Nem.) +3:20,2 (2), 10. Vetle Sjastad Christiansen (Nór.) +3:29,5 (2) ... 71. Michal ŠIMA +8:56,4 (3), 95. Matej KAZÁR (obaja SR) +12:43,8 (4)

Viac o téme: Oberhof Johannes Thingnes Boe MS v biatlone Sturla Holm Laegreid Sebastian Samuelsson