VIDEO Jedno z najcennejších víťazstiev v histórii: Veľký klobúk dole pred Tatranom Prešov

Radosť hráčov Tatrana Prešov po víťazstveRadosť hráčov Tatrana Prešov po víťazstve Zdroj: TASR/František Iván

PREŠOV - Utorňajšie víťazstvo hádzanárov Tatrana Prešov nad Montpellierom 35:27 je jedno z najcennejších v klubovej histórii.

Zhodli sa na tom hlavný tréner aj hráči slovenského majstra, ktorí vyzdvihli tímový výkon a koncentráciu po celý zápas. Cenný triumf udržal Tatranu nádej na postup zo základnej skupiny.

Prešovčania si uvedomovali silu súpera, ktorému v predošlom vzájomnom zápase v novembri podľahli 30:41. "Podarilo sa nám nabudiť chlapcov, aby sa pripravili na tento zápas na sto percent. Nie je to ľahké v situácii, keď hráme štyri zápasy za týždeň," poznamenal tréner Marek Gernát, ktorého zverenci spravili výrazný krok k presvedčivému výsledku už v prvom polčase.

V ňom si vypracovali 9-gólový náskok (19:10) a sľubne rozohratý zápas už nepustili z rúk. "V prvom polčase nám vyšlo asi všetko. Všetky lopty sa k nám odrážali. Keď sme urobili nejakú chybu v obrane, Marcos (Colodeti, pozn.) zatvoril bránu. Rozhodujúci bol prvý polčas, v ktorom sme sa dokázali presadzovať cez Olivera (Rábeka) z deviatich metrov.

Naozaj nám vychádzali kombinácie a to rozhodlo. S Montpellierom môžeme takto uhrať jeden z desiatich zápasov. Súperovi ďakujem za férovú hru až do konca zápasu a za to, že sa jeho hráči neznížili k veciam, ktoré do zápasu nepatria," poznamenal Gernát pre tatranpresov.sk.

Jednoznačným favoritom bol francúzsky tím, ktorý zvíťazil vo všetkých siedmich dovtedajších zápasoch skupiny. Zároveň si ako prvý v najrýchlejšom možnom čase zabezpečil postup zo skupiny.

Táto bilancia bola v ostrom kontraste s prešovskou, keďže Tatran začal Európsku ligu piatimi prehrami. Pred súbojom s Montpellierom mal bilanciu jedno víťazstvo a päť prehier. O pozícii Tatrana pred zápasom hovorili aj stávkové kurzy, šanca Prešova na víťazstvo bola podľa nich približne 12:1.

Desaťgólový Oliver Rábek

Zásadný podiel na prestížnom víťazstve mal Oliver Rábek, ktorý strelil 10 gólov. "Keby mi niekto povedal pred zápasom, že budeme po polčase vyhrávať o 9 gólov, tak mu poviem, že nie je normálny. Z tohto výsledku mám veľkú radosť, pretože si myslím, že to veľmi pomôže našej šatni.

Sú to obrovské skúsenosti pre mladých chlapcov a tých, ktorí ešte nemajú toľko odohraných ťažkých zápasov. Som veľmi rád, že sme to ustáli, lebo ustáť tento náskok proti takémuto súperovi nie je nič jednoduché. Treba ale ostať na zemi, lebo nemáme čas ani oslavovať, keďže hneď ďalší deň nás čaká ďalší zápas," upozornil Rábek.

Francúzsky tím nemal v Prešove výrazné hráčske absencie, čo zvyšuje kredit prešovského víťazstva. "Za sedem rokov, ktoré som tu, to bol najlepší zápas mojej tunajšej kariéry v Prešove," neskrýval nadšenie pivot Tatrana Roman Carapkin.

"Nad tímom ako Montpellier nevyhráš každý deň. Musím sa všetkým poďakovať – spoluhráčom aj fanúšikom. Bol to šialený zápas. Rozhodlo to, čo sme dohodli s chlapcami v šatni. To, aká bola dohoda s brankárom, ktorý nás tiež podržal. A to ako sme zahrali druhý polčas v útoku."

Skvelá kulisa

Zápas sledovalo vyše 1600 divákov, ktorých podporu si Prešovčania veľmi pochvaľovali. "Cítili sme od nich veľkú energiu. Bolo krásne hrať pred takou atmosférou. Myslím si, že to bol najlepší zápas, aký sme odohrali odkedy som v klube. S vedúcim tímom francúzskej ligy s obrovským rozpočtom sme ukázali, že vieme zahrať proti každému. Mali sme obrovskú motiváciu," poznamenala štvorgólová spojka Tatrana Marko Davidovič pre klubovú stránku.

Práve víťazstvo nad Montpellierom udržalo Tatranu nádej na postup do ďalšej fázy. Na štvrtú Benficu stráca dva body. V najbližšom zápase EL privíta doma Göppingen a skupinu uzavrie súbojom na palubovke Kadetten.

V snahe preskočiť v tabuľke Benficu a dostať sa na posledné štvrté postupové miesto potrebuje aj pomoc tímu Kaddetten, s ktorým bude hrať portugalský zástupca doma a posledného mužstva tabuľky Veszprému.

Klobúk dole pred chlapcami

Generálny manažér Tatrana Stanislav Pupík verí, že práve víťazstvo nad Montpellierom bude správny impulz k úspešnému finišu v závere skupinovej fázy.

"Málokto si uvedomuje, čo sme týmto víťazstvom dokázali, no ja si dovolím tvrdiť, že je to jeden z najväčších výsledkov, ktoré Tatran vo svojej histórii dosiahol. Zdolať víťaza Ligy majstrov, prvý tím francúzskej ligy a ešte takýmto rozdielom, je niečo neskutočné.

Klobúk dole pred chlapcami, ktorí mali naozaj náročný program a dokázali to. Bojovali jeden za druhého a ukázali ľuďom, aby na hádzanú začali opäť chodiť a že ich potrebujeme. Zápas chlapcom chutil, bojovali jeden za druhého. Oliver Rábek ako správny kapitán ťahal mužstvo, Marcos Colodeti podal vynikajúci výkon, Sergio Lopez, Lukáš Urban, mladý Erik Fenár, môžem menovať každého.

Bolo to tímové víťazstvo a ja by som ho venoval všetkým fanúšikom, ktorí dnes prišli do haly a ktorí zápas pozerali. Pevne verím, že budeme aj ďalej pokračovať v ďalších dobrých výsledkoch."