Blízky vzťah s Putinom dokonaný: Mocný magnát hokeja získal ruské občianstvo, bude pestovať jablká!

Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel počas stretnutia s bieloruským prezidentom Alexandrom LukašenkomPrezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel počas stretnutia s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom Zdroj: TASR/AP - Nikolai Petrov

MOSKVA - Bývalý predseda Medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel získal ruské občianstvo.

Informovala o tom agentúra Interfax, podľa ktorej zistenia sa Švajčiar bude v Rusku venovať pestovaniu jabĺk.

Fasel získal väčšinový podiel v spoločnosti Alma Holding, ktorej spoluvlastníkom je ruský oligarcha Gennadij Timčenko, ktorý má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a figuruje na sankčných zoznamoch západných krajín. Firma vlastní v Krasnodarskom kraji na juhu Ruska zhruba 400 hektárov sadov. Skutočnosť, že Fasel získal ruské občianstvo, podľa Interfaxu vyplýva z výpisu v obchodnom registri.

Fasel stál na čele svetového hokeja v rokoch 1994 až 2021, po celý čas bol tiež členom Medzinárodného olympijského výboru. Za jeho éry získalo Rusko trikrát právo organizovať majstrovstvá sveta a raz, prvýkrát v histórii, tiež zimné olympijské hry.

Fasel počas pôsobenia vo funkcii opakovane vyslovil uznanie Putinovi a stretával sa s ním aj pri neformálnych príležitostiach, pripomenula stanica RFE / RL. V roku 2021 čelil Fasel kritike za to, že sa v čase protivládnych protestov v Bielorusku stretol s tamojším vodcom Alexandrom Lukašenkom.

Vlani v marci IIHF poverila svoju etickú komisiu, aby prešetrila Faselove vyjadrenia v súvislosti s vojnou na Ukrajine a preskúmala, či ako doživotný čestný prezident organizácie neporušil kódex federácie. Fasel vtedy vyjadril ľútosť nad rozhodnutím IIHF o vylúčení Ruska a Bieloruska, ktoré podporuje inváziu na Ukrajinu, z majstrovstiev sveta. Označil to za jeden z najsmutnejších momentov v jej histórii.

"Aj počas studenej vojny hral Sovietsky zväz so Spojenými štátmi, s Kanadou. Aj v takej vypätej situácii, akou je dnes, musí šport niesť posolstvo mieru a spájania ľudí. Bolo veľa príležitostí vylúčiť niekoho z IIHF, lebo vo svete bolo veľa vojen, a teraz to robíme. Je veľmi smutné počuť, čo ľudia chcú robiť," povedal vlani Fasel, o ktorom vtedy ruské médiá tiež informovali ako o budúcom poradcovi Kontinentálnej hokejovej ligy.

IIHF doteraz neinformovala o záveroch z vyšetrovania etickej komisie.

Viac o téme: Rusko Vladimír Putin René Fasel
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy