VIDEO Prekvapiví víťazi paralelného slalomu: Holdenerovej musí stačiť strieborná medaila

Maria Therese Tvibergová sa raduje počas paralelného slalomu na MS v lyžovaníMaria Therese Tvibergová sa raduje počas paralelného slalomu na MS v lyžovaní Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

COURCHEVEL/MÉRIBEL - Nemecký lyžiar Alexander Schmid a Nórka Maria Therese Tvibergová sa stali majstrami sveta v paralelných pretekoch.

Na šampionáte vo francúzskom stredisku Courchevel/Meribel zdolal Schmid vo finále Rakúšana Dominika Raschnera. Bronz si vybojoval Nór Timon Haugan, ktorý v súboji o 3. miesto predstihol Adriana Pertla z Rakúska.

Radosť Alexandra Schmida počas Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Vo finále paralelného obrovského slalomu žien Tvibergová uspela pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Bronzovú medailu získala ďalšia nórska reprezentantka Thea Louise Stjernesundová, jej súperka v "malom finále" Marie Lamureová z Francúzska nedokončila druhú jazdu.

Suverénna jazda nemeckého pretekára

Schmid v osemfinále vyradil Taliana Filippa Della Vitteho, vo štvrťfinále Slovinca Žana Kranjeca a následne v semifinále zdolal Haugana. Vo finále si počínal suverénne. V prvej jazde si vytvoril maximálny možný 50-stotinový náskok pred Raschnerom, v druhej ho ešte zveľadil na 0,90 s.

Dvadsaťročný pretekár ukoristil druhú medailu na MS a prvú individuálnu, v Cortine 2021 získal s nemeckým družstvom bronz v tímovej súťaži. Na prebiehajúcom šampionáte vybojoval prvý cenný kov pre Nemecko a hneď toho najjagavejšieho lesku.

Naposledy malo Nemecko majstra sveta v mužskej súťaži ešte v roku 1989 vo Vaile, keď v zjazde triumfoval Hansjörg Tauscher. "Som nesmierne hrdý a šťastný. V týchto pretekoch musíte zostať stále koncentrovaný a sústrediť sa vždy iba na najbližšiu jazdu. Keď každú dokážete zajazdiť konštantne, môžete sa dostať ďaleko," povedal Schmid, ktorému pred dvomi rokmi v paralelke tesne ušiel cenný kov, keď skončil štvrtý.

Haugan má druhú medailu z Courchevelu/Méribelu, aspoň čiastočne si napravil chuť po spackanom finále tímovej súťaže, keď skôr odštartoval a zachytil dvierka.

Holdenerová márne siahala na zlato

Prvá jazda v ženskom finále sa skončila nerozhodne, Tvibergová aj Holdenerová dosiahli navlas rovnaký čas. Druhú jazdu rozhodla 28-ročná Nórka jasne vo svoj prospech, keď zvíťazila o 67 stotín. K striebru z tímovej súťaže tak pridala zlato z individuálnej.

Tvibergová nenastúpila vo finále tímovej paralelky pre zranenie zo semifinále. O deň neskôr bola suverénna, v osemfinále zdolala Francúzku Claru Direzovú, vo štvrťfinále Lenu Dürrovú z Nemecka a v semifinále aj krajanku Stjernesundovú.

"Splnil sa mi sen. Dnes som nečelila takému silnému tlaku ako včera, keďže som jazdila iba sama za seba," citovala Tvibergovú agentúra APA.

Dvadsaťdeväťročná Holdenerová získala na MS už šiestu medailu, z toho piatu individuálnu. V súboji o bronz uspela Stjernesundová po tom, ako jej súperke 21-ročnej Lamureovej vypla v polovici trate lyža.

Maria Therese Tvibergová a Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Gabriele Facciotti

V hlavnej súťaži paralelného obrovského slalomu sa predstavilo 16 mužov a 16 žien, ktorých vyžrebovali do ôsmich osemfinálových dvojíc. Ďalej sa pokračovalo klasickým vyraďovacím systémom. V rámci jedného duelu sa uskutočnili dve jazdy, po prvej si pretekári vymenili dráhy.

Ak jeden z lyžiarov nedokončil prvú jazdu, do druhej vyštartoval s mankom 0,50 s. Postupoval pretekár s lepším súčtom časov z oboch jázd.

Slováci sa do hlavnej súťaže nedostali

Slovensko nemalo zastúpenie v hlavnej súťaži, v utorkovej kvalifikácii neuspeli Rebeka Jančová v kategórii žien a ani Adam Žampa medzi mužmi.

V kvalifikácii vypadli aj obhajcovia titulu spred dvoch rokov Mathieu Faivre a Katharina Liensbergerová, ktorá v Cortine získala zlato spoločne s Martou Bassinovou. Talianka sa so súťažou rozlúčila v osemfinále, keď prekvapujúco nestačila na Lamureovú.