Bolo treba strieľať čisto, to sa jej nepodarilo: Bátovská Fialková opäť mimo najlepších priečok

Paulína Bátovská Fialková počas individuálnych pretekov na MS v biatlonePaulína Bátovská Fialková počas individuálnych pretekov na MS v biatlone Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

OBERHOF - Švédska biatlonistka Hanna Öbergová získala zlato vo vytrvalostných pretekoch na 15 km na majstrovstvách sveta v nemeckom Oberhofe. V stredu minula jeden terč a do cieľa prišla v čase 43:36,1 minúty.

Titul uchmatla v záverečnom kole svojej krajanke Linn Perssonovej, ktorá sklopila všetkých 20 terčov, ale zaostala o 10,3 sekundy. Bronz si vybojovala Talianka Lisa Vittozziová so stratou 28,0 s.

Slovenka Paulína Bátovská Fialková skončila s tromi chybami na 18. mieste (+3:29,8 min).

Zopakovala domáci triumf

Hanna Öbergová zopakovala triumf spred štyroch rokov z domáceho Östersundu, kde získala doteraz jediný titul z MS a taktiež vo vytrvalostných pretekoch. Rok predtým v nich vyhrala zlato aj na ZOH v Pjongčangu, keď vďaka čistej streľbe zdolala Slovenku Anastasiu Kuzminovú.

Öbergová získala dokopy deviatu medailu z MS (2-3-4), tretiu v najdlhších pretekoch (2-1-0). Tie sa išli v Oberhofe v slnečnom počasí s teplotami okolo sedem stupňov Celzia, no v náročných podmienkach na strelnici s premenlivým vetrom.

Po Vianociach som opäť našla radosť zo súťaženia

"Je to úžasné, počas celých pretekov som si verila. Po Vianociach som opäť našla radosť zo súťaženia a bolo pre mňa dôležité absolvovať takéto preteky," uviedla pre ARD Öbergová, ktorá získala v Oberhofe aj striebro v šprinte.

Radosť Hanny Öbergovej v Galéria fotiek (22) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

V stredu chýbali na štarte pre chorobu jej sestra Elvira Öbergová i Nórka Marte Olsbuová Röiselandová. Preteky sa išli v slnečnom počasí s teplotami okolo sedem stupňov Celzia, no v náročných podmienkach na strelnici s premenlivým vetrom.

Viaceré favoritky tak chybovali už na úvodnej ležke, kde netrafili jeden terč ani Öbergová či Bátovská Fialková. Po prvej stojke zostalo stopercentných už len pár pretekárok, no z favoritiek len Vittozziová a Perssonová, ktoré sa zaradili na prvé dve priečky. Tretia bola ďalšia bezchybná Talianka Samuela Comolová. Öbergová bola priebežne šiesta a Bátovská Fialková na 10. mieste.

Rozhodla záverečná streľba

Na prvých troch priečkach sa nič nezmenilo ani po druhej ležke, na štvrtú pozíciu sa posunula Dorothea Wiererová a hneď za ňou išla Öbergová. Slovenská reprezentantka pridala ďalšiu chybu a klesla mimo prvú desiatku. O novej majsterke sveta rozhodla záverečná stojka.

Výborne to mala rozohrané Vittozziová, na strelnicu prišla so slušným náskokom, prvé štyri terče sklopila ako nič, no posledný jej ušiel a sama vedela, že na zlato to stačiť nebude. Na koňa sa tak dostala Perssonová, ktorá zostrelila všetky terče, no na krk jej dýchala Öbergová.

Švédky Linn Perssnová a Galéria fotiek (22) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Tá si okrem chyby z úvodu už ďalšiu nepripísala. Skúsenejšia pretekárka ukázala v závere svoju silnú bežeckú stránku a už na poslednom medzičase bolo jasné, že svoju krajanku v cieli zdolá.

Nakoniec to bolo o 10,3 sekundy. Perssonová získala už druhý kov v Oberhofe, v šprinte bola bronzová. Aj Comolová vybielila všetky terče a skončila štvrtá.

Švédska biatlonistka Hanna Öbergová Galéria fotiek (22) Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

Tri chyby sú veľa, uznala Bátovská Fialková

Bátovská Fialková pridala na poslednej stojke tretiu chybu a skončila na 18. mieste. "Tri chyby sú veľa. Snažila som sa bojovať na trati, no nešlo sa mi úplne dobre, keďže to nie je moja obľúbená trať. Moje výkony tu nie sú prepadák, ale stále to nie je to, čo by som chcela. Dnes mrzia ležky, v ktorých som si verila," povedala pre RTVS.

Paulína Bátovská Fialková prichádza Galéria fotiek (22) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Jej sestre Ivone preteky vôbec nevyšli, keď mala už po druhej položke päť trestných minút, v druhej časti pridala ďalšie dve a skončila na 65. mieste (+9:12,0 min).

Dobrým výkonom na strelnici potešila Mária Remeňová, ktorá minula len dva terče na stojkách a finišovala na 49. pozícii (+6:43,6 min). "S ležkami som spokojná, ale v podstate aj so stojkami, pretože dnes sa stále menil vietor a bola lotéria vybrať si dobrý stav. Som rada, že bolo teplejšie, na trati som sa snažila vyvážať za pretekárkami, len v poslednom kole mi tam niekto chýbal.

Mám radšej kontaktnejšie preteky, kde viete na čom ste, v týchto musí človek čakať, až kým prídu všetci do cieľa," uviedla pre RTVS.

Jej sestra Zuzana spravila šesť chýb a skončila 75. (+10:32,3 min).

MS v Oberhofe - vytrvalostné preteky žien na 15 km:
1. Hanna Öbergová 43:36,1 (1), 2. Linn Perssonová (obe Švéd.) +10,3 s (0), 3. Lisa Vittozziová +28,0 (1), 4. Samuela Comolová (obe Tal.) +48,5 (0), 5. Julia Simonová (Fr.) +1:21,7 (3), 6. Tuuli Tomingasová (Est.) +2:23,3 (2), 7. Lou Jeanmonnotová (Fr.) +2:33,9 (2), 8. Suvi Minkkinenová (Fín.) +2:43,9 (0), 9. Lena Häckiová (Švaj.) +2:44,4 (3), 10. Markéta Davidová (ČR) +3:01,3 (3), ... 18. Paulína BÁTOVSKÁ FIALKOVÁ +3:29,8 (3), 49. Mária REMEŇOVÁ +6:43,6 (2), 65. Ivona FIALKOVÁ +9:12,0 (7), 75. Zuzana REMEŇOVÁ (všetky SR) +10:32,3 (6)

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 22
Viac o téme: Oberhof Ivona Fialková Julia Simonová MS v biatlone Mária Remeňová Paulína Bátovská Fialková Lisa Vitozziová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy