Česko to myslí smrteľne vážne: Štartu športovcov z Ruska a Bieloruska má zabrániť expertná skupina

Predseda Českého olympijského výboru Jiří KejvalPredseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval Zdroj: Profimedia

PRAHA - Predstavitelia Českého olympijského výboru sa rozhodli vytvoriť expertnú skupinu, ktorej cieľom bude pripraviť právne podklady pre Medzinárodný olympijský výbor, ktoré zamedzia štartu ruských a bieloruských športovcov na olympijských hrách v Paríži 2024.

Svojich zástupcov by v skupine mali mať aj iniciátori petície vyzývajúci na rovnaký krok Martin Ondráček a Dalibor Dědek, ktorí stoja za iniciatívou Darček pre Putina. ČOV o tom informoval v tlačovej správe.

"Chceme mať pevnú právnu oporu pre presadenie toho, čo považujeme za správne. Preto sme začali dávať dokopy skupinu zloženú z právnikov a expertov na diplomaciu, ktorej členovia pripravia materiál, ktorý nájde oporu napríklad v Charte OSN a Všeobecnej deklarácii ľudských práv a Olympijskej charte," uviedol predseda ČOV Jiří Kejval po dnešnom rokovaní s iniciátormi petície.

"Domnievame sa, že diplomatické riešenie vecí je lepšie. Veríme, že náš konštruktívny postoj MOV privíta," povedal Kejval.

Darček pre Putina

Iniciatíva Darček pre Putina spísala online petíciu, ktorá žiada ČOV, aby všetkými prostriedkami účasti Rusov a Bielorusov v kvalifikácii na olympiádu zabránila, minulý týždeň. Jej autori zároveň žiadajú, aby v prípade, že budú na hrách štartovať, Česko olympiádu bojkotovalo. K dnešnému dňu petíciu podpísalo vyše 18-tisíc ľudí.

"Zhodli sme sa na jednej veci. Urobíme všetko pre to, aby sme zabránili účasti Ruska a Bieloruska v Paríži. Cestu, ktorú chce zvoliť Český olympijský výbor, rešpektujeme," povedal Martin Ondráček.

Zástupcovia ČOV dnes opäť zdôraznili, že sú proti účasti Ruska a Bieloruska na olympiáde v Paríži a vo svojom postoji sa zhodujú s ministerstvom zahraničia aj Národnou športovou agentúrou. MOV totiž v poslednom čase uvažuje o návrate ruských a bieloruských športovcov do súťaží, na ktorých sa nesmú zúčastniť kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Česko Medzinárodný olympijský výbor Český olympijský výbor Jiří Kejval OH Paríž 2024
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy