Mohli sa nasmerovať na titulový kurz: Súperovi sme zápas odovzdali, ozýva sa z Arsenalu

Sklamaný Martin Odegaard v zápase proti Manchestru CitySklamaný Martin Odegaard v zápase proti Manchestru City Zdroj: SITA/AP/Kin Cheung

LONDÝN - Futbalisti Arsenalu Londýn mohli v stredu urobiť výrazný krok smerom k zisku prvého titulu od roku 2004, no namiesto toho prišli o prvé miesto v tabuľke Premier League.

V dohrávke 12. kola doma podľahli Manchestru City 1:3. Oba tímy majú na konte 51 bodov, City ma skóre +36, Arsenal o desať gólov horšie. Londýnčanov drží nad vodou fakt, že odohrali o zápas menej.

Prvá polovica patrila domácim

Domáci mali v prvom polčase viac z hry, no ako prví sa presadili hráči z Manchestru. Obranca domácich Takehiro Tomijasu spätnou prihrávkou pripravil ideálnu pozíciu pre Kevina De Bruyneho, ktorý v 24. minúte prekonal vybehnutého brankára Aarona Ramsdalea. Ešte do prestávky stihol vyrovnať Bukayo Saka z jedenástky.

"V prvom polčase bol Arsenal lepší. My sme boli mäkkí, môj plán nefungoval. Nebolo jednoduché hrať proti tomuto súperovi, no stále sme boli v zápase. Na druhý polčas sme nastúpili s maximálnym sústredením a v konečnom dôsledku rozhodla kvalita našich hráčov," zhodnotil duel pre akreditované médiá tréner City Pep Guardiola.

Pep Guardiola diriguje svojich Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/AP/Kin Cheung

Po zmene strán sa presadili Jack Grealish a aj Erling Braut Haaland, o ktorého štarte sa pochybovalo, keďže nedohral pre zranenie nedeľný duel s Aston Villou. "Citizens" sa po triumfe nad hlavným protivníkom v boji o majstrovský primát môžu cítiť na koni, no španielsky kouč upozorňuje, že sezóna ešte nie je na konci.

Guardiola krotil nadšenie, Arteta bol sklamaný

"Stále je pred nami veľa stretnutí. Doma aj v Európe. Dôležité však je, že sme sem mohli prísť pred pár týždňami so stratou osem, či deväť bodov a prehra tu by znamenala koniec.

Súper však postrácal body a my sme využili šancu dostať sa na čelo ligy. Realitou však zostáva, že Arsenal mal v sezóne lepšie výsledky, ako my," krotil nadšenie Guardiola.

Gólová radosť hráčov Manchestru Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/AP/Kin Cheung

Arsenal nezabodoval naplno v lige už v troch dueloch, keď predtým podľahol aj Evertonu a remizoval s Brentfordom.

"Cítime smútok. Pretože dnes sme z tohto duelu mohli vyťažiť viac. Súperovi sme zápas odovzdali. City evidentne nehralo to, čo chcelo. My sme však neukázali nekompromisnosť pri premieňaní príležitostí. To musíme zmeniť," povzdychol si kouč Londýnčanov Mikel Arteta.

Čaká nás ešte maratón

Španielsky kouč Arsenalu prirovnal zvyšnú časť sezóny k maratónu, svojim zverencom dokonca verí viac ako pred stredajšou dohrávkou 12. kola.

"Z psychologického hľadiska je pred nami ešte maratón, takže titul je veľmi ďaleko. Hovoril som to pred tromi mesiacmi a platí to stále. Musíme sa sústrediť na zajtrajšok a zbierať body. Výkonnosť nepochybne máme," uviedol Arteta v televíznom rozhovore.

Mikel Arteta na lavičke Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/AP/Kin Cheung

Nepochybuje, že Arsenal má na to získať prvý anglický titul od roku 2004, hoci z posledných troch kôl získal jediný bod. "Moja viera je vlastne ešte silnejšia ako pred týmto zápasom. A to vďaka výkonu, ktorý sme proti City predviedli. Verte mi, že oni takéto stretnutie zohrať nechceli," vyhlásil bývalý asistent manchesterského tímu.

Viac o téme: Pep Guardiola Manchester City Mikel Arteta Arsenal FC
  • Zdroj: TASR, ČTK