Malý okamih, ktorý bude pokračovať: Slovenský zväz hádzanej oslávil 80 rokov od svojho založenia

Na snímke hráči Slovenska Na snímke hráči Slovenska Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

BRATISLAVA - Slovenský zväz hádzanej (SZH) si vo štvrtok pripomenul 80. výročie svojho vzniku.

Na slávnostnej recepcii v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu v bratislavskom Dome športu sa zúčastnili mnohé slovenské i zahraničné hádzanárske osobnosti.

SZH založili už 16. februára 1943 v bratislavskej reštaurácii Smíchovský dvor. Bolo to o vyše tri roky skôr, ako vznikla Medzinárodná hádzanárska federácia (IHF).

"Osemdesiat rokov v ľudskom živote je naozaj veľa. Verím, že pre Slovenský zväz hádzanej to bol len malý okamih, ktorý bude ešte veľmi dlho pokračovať," privítal hostí súčasný prezident SZH Jaroslav Holeša.

Všetky osobnosti na jednom mieste

Člen Siene slávy slovenskej hádzanej Miroslav Jursík potom pripomenul najväčšie úspechy československej histórie, na ktorých sa podieľali aj Slováci. Patria sem zlaté medaily z roku 1957 na premiérových MS žien vo vtedajšej Juhoslávii, z roku 1967 na MS mužov vo Švédsku i zisk striebra mužského národného tímu v roku 1972 na OH v Mníchove.

Pozvanie na slávnosť dostali všetci žijúci členovia Siene slávy slovenskej hádzanej. Svojou účasťou poctili recepciu prezident Európskej hádzanárskej federácie (EHF) Michael Wiederer, prezidenti partnerských federácií Francisco Vidal Blázquez García zo Španielska či Ondřej Zdráhala z Česka, Medzinárodnú hádzanársku federáciu (IHF) zastupovala členka exekutívy Anna Rappová, nechýbali ani prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel, nový štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Richard Nemec či generálny riaditeľ sekcie športu MŠVVaŠ SR Peter Dedík.

Z početnej hádzanárskej rodiny a výrazných osobností to boli napríklad Rudolf Horváth, Jozef Zápražný, Mária Ďurišinová, Janka Stašová, Kuťkovci a Katušákovci, pripomenul portál slovakhandball.sk.

"Slovenský zväz hádzanej je členom IHF od roku 1993, ale Slováci zanechali svoju stopu v medzinárodnej hádzanej už dávno predtým. Nezabúdajme, že Československo sa v roku 1957 stalo historicky prvým šampiónom na MS žien. Odvtedy sa hádzaná vo vašej krajine pozoruhodne rozrástla.

Rozvíjať a propagovať šport v krajine s malým počtom obyvateľov je vždy náročné, ale pri správnych opatreniach a zameraní sa na ďalšie generácie je úspech možný. Keď vidíme odhodlanie slovenskej federácie, sme si istí, že hádzaná bude krok za krokom naďalej rásť," uviedla pri príležitosti jubilea členka exekutívy IHF Anna Rappová.

Prezident EHF Michael Wiederer z Rakúska si zaspomínal aj na dôležité momenty v živote slovenskej hádzanej: "V roku 1990 som bol ako hosť na MS mužov v Bratislave, v rokoch 1992 - 1993 som bol pri delení federácie a začlenení Slovenska a Česka do štruktúr EHF. Odvety sa udialo veľa spoločných aktivít. SZH organizoval v spolupráci s EHF nielen mládežnícke podujatia, ale v neposlednom rade aj ME mužov 2022.

Vaši ľudia odviedli veľký kus práce aj v súvislosti so zvládnutím šampionátu počas pandémie koronavírusu. Napriek tejto komplikácii zorganizovali EHF EURO v ťažkej covidovej dobe excelentne. Sme radi, že môžeme spolupracovať aj na poli rozhodcov, delegátov a reprezentácií."

Prezident SOŠV Anton Siekel sa pridal so želaním: "Do budúcnosti prajem slovenskej hádzanej ešte viac úspechov ako doteraz. Aj keď je to ťažké. Slovenskí športovci sa však vždy vedeli o výsledky pobiť, na nás funkcionároch zostáva postarať sa o utvorenie podmienok. SZH prajem, aby dosiahnuté výsledky boli potešením a odmenou za odvedenú prácu."

Bohužiaľ, medzi elitu nepatríme

Slovenská hádzaná sa v snahe napredovať rozhodla zapojiť sa do trendu angažovania zahraničných odborníkov. Reprezentačné A-tímy od uplynulého roku vedú tréneri zo Španielska. Mužov Fernando Gurich Mina, ženy Jorge Dueňas.

"Tréner Gurich tu pôsobí už šesť rokov, začal ako technický riaditeľ. Jorge Dueňas je tu viac ako rok. Momentálne je jednoznačne španielska trénerská škola najlepšia na svete. Niekedy to vyzerá na šampionátoch ako na turnaji španielskych trénerov. Sú pracovití, ich metodika je prepracovaná, hráči s nimi radi robia," vysvetlil pre TASR prezident SZH Jaroslav Holeša.

Na snímke tréner Slovenska Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Podľa Holešu je príčin toho, že slovenská hádzaná momentálne zaostáva za svetovou špičkou, niekoľko. Nízka hráčska základňa či slabá podpora zo strany miest patria medzi hlavné faktory poklesu kvality:

"Týka sa to celého slovenského športu. My sme za uplynulých 30 rokov išli veľmi dole s členskou základňou, nedostatkom športovej infraštruktúry. Metodika, ktorá bola kedysi výstavnou skriňou československého športu, nám trochu zaostala. Podpora klubov z pohľadu miest je veľmi nízka.

Naše ligové súťaže nepatria medzi popredné v Európe a práve tam vyrastajú naši hráči, ktorí sú v reprezentáciách a jednoducho zaostávajú. Musíme najprv zmeniť postoj spoločnosti k športu, aby viac detí športovalo a mohli sme si vyberať. Aby sme mali dostatok kvalitných trénerov, ktorí budú dobre odmeňovaní.

Tréneri sú na tom rovnako ako učitelia alebo zdravotníci. Nemáme na Slovensku ropu ani diamanty, máme iba vlastných ľudí a ak chceme ako krajina niečo dokázať, musíme do ľudí investovať."

Viac o téme: Slovensko Slovenský zväz hádzanej
  • Autor: © Zoznam/
  • Facebook/Slovak Handball Federation
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy