Strhujúci boj o zlato! Obrovský slalom mužov ponúkol prvotriedny zážitok

Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt sa teší v cieli 2. kola obrovského slalomu mužov na MS v alpskom lyžovaní vo francúzskom stredisku Courchevel-Méribel Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt sa teší v cieli 2. kola obrovského slalomu mužov na MS v alpskom lyžovaní vo francúzskom stredisku Courchevel-Méribel Zdroj: TASR/AP/Gabriele Facciotti

COURCHEVEL/MÉRIBEL - Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt sa stal novým majstrom sveta v obrovskom slalome.

V piatkovej súťaži zvíťazil s náskokom 32 stotín sekundy pred krajanom Loicom Meillardom a po triumfe v zjazde získal na svetovom šampionáte vo francúzskom Courchevel/Meribel druhé zlato. Bronz vybojoval Rakúšan Marco Schwarz (+0,40), ktorý neudržal vedenie po 1. kole.

Slovák Martin Hyška obsadil 33. miesto s mankom 12,02 s, Teo Žampa skončil 36. (+13,88). Adam Žampa bojoval s chorobou, po 36. pozícii po prvom kole sa rozhodol v tom druhom neštartovať.

Dvadsaťpäťročný Odermatt sa po vlaňajšom olympijskom prvenstve dočkal titulu v "obráku" aj na MS. "Je to úžasné. Prišlo sem množstvo švajčiarskych fanúšikov, moja rodina, blízki, ktorí ma hnali do cieľa. Cítil som ich podporu, za čo im ďakujem. Podarilo sa mi vybojovať druhú medailu v Courcheveli. Dnes som však nečakal víťazstvo, lebo Marco išiel prvé kolo skvele," povedal Odermatt v cieli v rozhovore pre FIS.

Na snímke švajčiarsky lyžiar Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/AP/Marco Trovati

V 1. kole si ako jediný poradil s nástrahami Schwarz. Čerstvý vicemajster sveta v kombinácii naznačil, že aj vo štvrtej súťaži na šampionáte má na atak pódiových priečok. Bez zaváhaní a v udržanom tempe zvládol celú 80-sekundovú trať.

Tréner jeho tímu postavil na dlhom a ľadovom svahu náročný kurz, ktorý robil problémy aj superfavoritovi Odermattovi. Švajčiar išiel čisto v strmých i plochších úsekoch zhruba minútu, potom spravil chybu a jej rýchlou korekciou stratil len 2-3 desatiny.

Do cieľa mu rýchlosť neubudla, ale po dojazde bolo z jeho gest vidno, že dlhokánsky "obrák" dal jeho kondícii zabrať a záverečné metre nedokázal vygradovať. Za Schwarzom zaostal 58 stotín, tretí Slovinec Žan Kranjec si do 2. kola zobral manko 0,76 s.

Žampovi prvá jazda nevyšla

Adamovi Žampovi prvá jazda nevyšla, so štartovým číslom 25 sa zaradil na predbežnú 23. priečku (+5,65 s), keď v druhej polovici stratil kontakt s líniou a viacero oblúkov robil hlboko pod bránami. Napokon klesol na 36. pozíciu, teda mimo výhody nízkeho štartového čísla v 2. kole.

V ňom sa napokon rozhodol aj pre pretrvávajúcu chorobu neštartovať. Jeho mladší brat Teo s číslom 49 zaostal za Schwarzom na 42. mieste o 7,75 s. V prvom kole štartoval s číslom 61 aj ďalší Slovák Martin Hyška, ktorý figuroval priebežne o priečku vyššie ako T. Žampa (+7,37).

Na snímke slovenský lyžiar Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Hyška zaknihoval najlepší výsledok na MS vo svojej kariére. Jeho doterajšie maximum bolo 50. miesto v slalome spred štyroch rokov zo švédskom Are. "Druhé kolo bolo o šesť sekúnd kratšie. Tým pádom som mal viac síl a nepotreboval som na oddych toľko priestoru, ako v prvom kole. Som spokojný, je to pre mňa najlepší výsledok v obrovskom slalome," povedal po pretekoch Hyška.

Bol to preňho vôbec druhý štart v "obráku" na MS, pričom ten debutový v roku 2017 nedokončil. Jeho krajan Teo Žampa poskočil v porovnaní s 1. kolom o šesť pozícií, najlepšie mu vyšiel úvodný sektor.

"Druhá jazda bola skôr na istotu, aby som prišiel do cieľa. V 2. kole to bolo viac šmykľavé a trochu ťažšie. Strata je vysoká, z čoho som trochu sklamaný, ale som veľmi spokojný s umiestením. Je to pre mňa motivácia, budem sa snažiť robiť veci ešte lepšie," zhodnotil svoj výkon mladý lyžiar, pre ktorého sú prebiehajúce MS prvé v kariére.

Výsledky obrovského slalomu mužov na MS v Courchevel: 1. Marco Odermatt 2:34,08 min., 2. Loic Meillard (obaja Švaj.) +0,32 s, 3. Marco Schwarz +0,40, 4. Stefan Brennsteiner (obaja Rak.) +0,76, 5. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,96, 6. Žan Kranjec (Slovin.) +1,34, 7. Alexis Pinturault (Fr.) +1,68, 8. Filip Zubčič (Chor.) +2,20, 9. Gino Caviezel (Švaj.) +2,24, 10. Filippo della Vite (Tal.) +2,34, ..., 33. Martin HYŠKA (SR) +12,02, 36. Teo ŽAMPA (SR)  +13,88, Adam ŽAMPA (SR) neštartoval v 2. kole

Viac o téme: Alexis Pinturault Obrovský slalom Žan Kranjec Marco Schwarz Marco Odermatt Loic Meillard Courchevel/Meribel MS v zjazdovom lyžovaní
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy