To nevymyslíte, to je hokej: Spišská dominovala na Slovane 55 minút, prišiel neuveriteľný kolaps!

Aréna Ondreja Nepelu pred zápasom Slovan - Spišská Nová VesAréna Ondreja Nepelu pred zápasom Slovan - Spišská Nová Ves Zdroj: Športky/Martin Turčin

BRATISLAVA - Prišli si po tri body. V predĺžení siahali na dva. Odišli s jedným po prehre v nájazdoch. Pritom 55 minút nemohol nik namietať, že neboli lepším tímom.

Spišská Nová Ves vyhrávala v piatok na ľade Slovana Bratislava ešte v 55. minúte 4:2, zápas držala pevne v hrsti a už-už sa načahovala za cenným triumfom na ľade herne trápiaceho sa lídra.

Nestalo sa, pretože prišiel kolaps behom pár sekúnd, keď sa Spišiaci dopustili dvoch faulov a Slovan dostal dvojminútovú presilovku 5 na 3, ktorú náležite využil. Behom 20 sekúnd sa presadili Matt MacKenzie strelou od modrej čiary a po ňom Daniil Fominykh po individuálnom prieniku až pred brankára Marcela Melicherčíka.

Od tohto momentu sa otočilo kormidlo duelu a Slovan razom dostal vietor do plachiet a mohol rozhodnúť v riadnej hracej dobe. Predĺženie dožičilo riedko zaplnenému štadiónu Ondreja Nepelu záživný hokej a znova ukázalo, že formát 3 na 3 je v pre základnú časť vynikajúcim výdobytkom.

V samostatných nájazdoch sa presadili iba domáci matadori – Samuel Takáč a Milan Kytnár. Dá sa povedať, že Slovan naozaj vstal z popola a Spišská mu priam ponúkla ako na podnose možnosť na vrátenie sa do zdanlivo strateného zápasu, ktorú také skúsené kádre zriedkakedy odmietajú.

Niekoľkosekundový kolaps východniarov

Pri pohľade na priebeh zápasu nabudili Spišiaci dojem, že do Bratislavy prišli s jasným cieľom, taktikou a úmyslami. Mužstvo zo Spiša je založené najmä na rýchlosti a podľa toho aj vyzeralo dianie na ľade. Slovan sa síce dostal rýchlo do vedenia, ale Novovešťania ani na moment nespanikárili.

Mužstvo z východu republiky pôsobilo živšie, agilnejšie, aktívnejšie, sebavedomejšie a viac chcelo. Bratislavčania sa javili akoby v letargii, bez zápalu, záujmu vytiahnuť sa v dôležitom zápolení a zabojovať o udržanie si prvej priečky pred Zvolenom, všade o krok neskôr a ak by hrali so súperom, ktorý by prísnejšie trestal ich chyby a najmä nedisciplinovanosť, po 40 minútach by nebolo čo riešiť.

Dres Spišskej Novej Vsi si na seba navliekol aj urastený dvojmetrový zadák Juraj Valach, ktorý len nedávno prestúpil práve zo Slovana. Aj on sa lopotne kutral v návale zronenosti, aby natrafil na správne slová. "Mrzí ma, že to nevyšlo, lebo si myslím, že minimálne 55 minút sme boli lepší. O výsledok sme sa pripravili sami. Bohužiaľ, je to už niekoľký zápas, čo som v Spišskej, že sme si nejako sami prehrali zápas," zhodnotil vysoký bek.

Tréneri Vlastimil Wojnar a Galéria fotiek (3) Tréneri svojich mužstiev - zľava Vlastimil Wojnar a Andrej Podkonický Zdroj: Športky

Valach, ktorý má skúsenosti aj z reprezentačného dresu, sa zatiaľ nemôže sťažovať, v Spišskej dostáva viac priestoru na ľade, čo sa okamžite prejavuje aj na jeho osobných štatistikách. Mrzí ho, že jeho mužstvo síce hrá ofenzívne, avšak z toho vyplýva otvorenejšia obrana. Aj od Slovana inkasovali pri vlastnej presilovke, keď im unikol Samuel Takáč v závere druhej tretiny.

"V Spišskej je to pre mňa veselšie, mám tu trochu iné úlohy, tak som rád. Sme náchylní na prepadnutie, druhá vec je, že robíme veľa zbytočných faulov. Pri našej veľkej snahe ešte chceme vybojovať puk, mohli by sme sa radšej stiahnuť. Takéto veci budú v play-off rozhodovať," upozorňuje 34-ročný Topoľčanec.

Ani lodivod hostí Vlastimil Wojnar nebol, pochopiteľne, v optimálnej nálade. Jeho mužstvo mohlo odísť z hlavného mesta s cenným úlovkom, namiesto toho mu vykypelo z hrnca a len tak-tak zachránilo aspoň bod.

"Zápas sa mi hodnotí veľmi ťažko. Našou nedisciplinovanosťou sme stratili dva body. Samozrejme, neprináleží mi hodnotiť rozhodcovský výkon, ale chalani, ktorých máme v mužstve, sú natoľko skúsení, aby sme si postrážili takýto zápas. Po predvedenej hre sme sklamaní z výsledku," zhodnotil Wojnar so záplavou horkých slín na jazyku.

Bratislavský hrdina Samuel Hlavaj

Nestáva sa často, že pri výsledku 5:4 sa vyzdvihuje výkon brankára. Samuel Hlavaj v drese Slovana však podržal svoje mužstvo nejedným dôležitým zákrokom a predovšetkým v predĺžení vytiahol parádnu stopku pri tutovke hostí. V samostatných nájazdoch pôsobil sebaisto a vychytal extra bod. Priznal, že pri niektorých hráčoch nezaváhal ani na sekundu a bolo mu jasné, k akému nájazdu sa odhodlajú.

21-ročný Martinčan musel byť v nepretržitom strehu počas celého zápasu, pretože jeho spoluhráči mu „dopriali“ mnoho práce tým, že nechávali súpera v únikoch. Hlavaj však nespanikáril.

"Spišská je korčuliarsky tím a dostávali sa do prečíslení, či už to bolo 2 na 1, 3 na 2 alebo 1 na 0. Neviem, kde nastala chyba, ale takýchto situácií bolo veľmi veľa," konštatoval muž, ktorý si v aktuálnej sezóne podelil štarty medzi prvým mužstvom Slovana Bratislava a Modrými Krídlami Slovan.

K jedným z lepších hráčov mužstva trénerského dua Ján Pardavý – Andrej Podkonický patril skúsený útočník Samuel Takáč. V závere druhej tretiny vyrovnal v oslabení na 2:2 a presadil sa aj v samostatných nájazdoch. Aj on mal jasný pohľad na duel, v ktorom Slovan vydoloval body prakticky z ničoho nič.

"Myslím si, že tento zápas sme znova začali dobre, ale zbytočné vylúčenia, ktorých bolo strašne veľa, nás stáli momentum. Potom sme začali byť frustrovaní a nehrali sme tak, ako by sme chceli."

Bronzový medailista zo ZOH 2022 sypal popol na hlavu seba i celého tímu najmä pre nesústredenosť po strelených góloch. V utorok stačilo Michalovciam 24 sekúnd, aby si po inkasovanom góle na 2:2 prinavrátili vedenie, Spišiakom iba 15.

"Takéto veci by sa nemali stávať. Hlavne dôležitý gól na 2:2 a 10 sekúnd do konca tretiny sme dostali na 2:3. A prvé striedanie v tretej tretine znova. Takéto skúsené mužstvo také čosi nemôže dopustiť."

Na snímke v pozadí Galéria fotiek (3) Ján Pardavý a vľavo jeho asistent Richard Kapuš Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Bývalý hráč Popradu, Michaloviec alebo francúzskeho Lyonu ocenil aj súpera z 35-tisícového mesta na východe Slovenska, pretože nebyť spackanej situácie, keď sa štvrté mužstvo ligového pelotónu dostalo do početnej nevýhody o dvoch mužov, Slovan by podľa všetkého už nechytil zajaca, ktorý mu unikal počas celého zápasu.

"Spišská má kvalitné mužstvo, veľa skúsených hráčov, v extralige alebo národnom tíme už majú čo-to odohraté. Sú rýchli, nepríjemní a dodržiavajú dobrý systém," uzavrel Takáč.

Extraliga má na programe v nedeľu 39. kolo a Slovan cestuje na ľad Nitry, ktorá pokračuje vo výrazne zlepšených výkonoch po návrate svojej ikony Antonína Stavjaňu. Ak budú chcieť Bratislavčania uspieť za všetky tri body, bude nutný podstatne lepší zápasový prístup a nasadenie. Spišská Nová Ves zostáva na západe, pretože sa predstaví v Nových Zámkoch.

Viac o téme: Samuel Takáč HC Slovan Bratislava Andrej Podkonický Juraj Valach Samuel Hlavaj Vlastimil Wojnar HK GROTTO Spišská Nová Ves
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: Športky