Ženská štafeta patrila Taliankam: Domáce Nemky si musia vystačiť so striebrom

Talianska biatlonistka Lisa Vittozziová sa teší v cieli z víťazstva v štafete žien na 4x6 km na majstrovstvách sveta v nemeckom OberhofeTalianska biatlonistka Lisa Vittozziová sa teší v cieli z víťazstva v štafete žien na 4x6 km na majstrovstvách sveta v nemeckom Oberhofe Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

OBERHOF - Talianske biatlonistky zvíťazili v sobotňajšej štafete na majstrovstvách sveta v nemeckom Oberhofe. Samuela Comolová, Dorothea Wierereová, Hannah Auchentallerová a Lisa Vittozziová triumfovali časom 1:14:39,7 h, keď potrebovali len dva náhradné náboje.

Druhé skončili domáce Nemky (+24,7 s) a bronz získali Švédky (55,7 s). Slovenské reprezentantky v pretekoch nenastúpili, keďže Ivonu Fialkovú zastavila choroba.

Po úvodnom úseku sa dostala na čelo Švédka Linn Perssonová napriek tomu, že potrebovala dva náhradné náboje. Za ňou išli v tesnom závese Česko, Nórsko a Taliansko. Po tretej streľbe bola prvá Anas Chevalierová-Bouchetová, no na stojke musela ísť na trestné kolo a predbehla ju Wierereová, ktorá bola na druhej výmene o 21,4 sekúnd pred Francúzkou.

Talianske biatlonistky, zľava Dorothea Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

Tretie bolo Nemecko a štvrté Švédsko, keď Anna Magnussonová absolvovala až dve trestné kolá. Talianky sa udržali na čele aj po treťom úseku vďaka Hannah Auchentallerovej a na posledný vyrazila Lisa Vittozziová, ktorá mohla skompletizovať medailovú zbierku. V Oberhofe bola tretia vo vytrvalostných pretekoch a s krajanmi získala aj striebro v miešanej štafete a bronz v mixe dvojíc.

Prvá zlatá medaila zo štafety v historii MS

Po tretej výmene boli tesne druhé Nemky a tretie Švédky. Vittozziová prišla na strelnicu zhodne s domácou Denise Herrmannovou-Wickovou a obe sklopili všetky terče. Na záverečnej stojke predviedla Talianka presnú a mimoriadne rýchlu streľbu, jej súperka raz minula a tak bolo o zlate rozhodnuté. Tretie skončili Švédky. Pre Taliansko to bola vôbec prvá zlatá medaila zo ženskej štafety v histórii MS.

"Je to naozaj úžasné a sme veľmi šťastné. Dnes to boli veľmi rýchle preteky. Viem, že mám dobrú streľbu v stoji a tiež, že Denise je odo mňa rýchlejšia, takže som tú poslednú položku chcela zvládnuť naozaj rýchlo a vyšlo to," povedala Vittozziová.

Šampionát V Oberhofe vyvrcholí v nedeľu pretekmi s hromadným štartom, v ktorých sa predstaví aj Paulína Bátovská Fialková.

MS v Oberhofe - štafeta žien na 4x6 km:
1. Taliansko (Samuela Comolová, Dorothea Wierereová, Hannah Auchentallerová, Lisa Vittozziová) 1:14:39,7 h (0+2)

2. Nemecko (Vanessa Voigtová, Hanna Kebingerová, Sophia Schneiderová, Denise Herrmannová-Wicková) +24,7 s (0+6)

3. Švédsko (Linn Perssonová, Anna Magnussonová, Elvira Öbergová, Hanna Öbergová) +55,7 (2+11)

4. Francúzsko +1:31,6 (1+12)
5. Rakúsko +2:08,0 (0+12)
6. Nórsko +2:20,9 (4+13)
7. Česko +2:45,1 (3+11)
8. Švajčiarsko +2:45,6 (1+15)
9. Poľsko +4:48,9 (0+16)
10. Estónsko +5:20,8 (4+11)