Hanna Öbergová vyhrala aj hromadné preteky, Bátovská Fialková s troma trestnými kolami

Na snímke slovenská biatlonistka Paulína Bátovská FialkováNa snímke slovenská biatlonistka Paulína Bátovská Fialková Zdroj: TASR/Martin Baumann

OBERHOF - Švédska biatlonistka Hanna Öbergová zvíťazila v hromadných pretekoch na majstrovstvách sveta a v nemeckom Oberhofe si pripísala druhé zlato. V nedeľu spravila dve chyby na strelnici a do cieľa prišla v čase 36:48,0 minúty.

Druhá skončila Nórka Ingrid Landmark Tandrevoldová (+4,8 s) a tretia finišovala Francúzka Julia Simonová (+20,8 s). Slovenská reprezentantka Druhá skončila Nórka Ingrid Landmark Tandrevoldová (+4,8 s) a tretia finišovala Francúzka Julia Simonová (+20,8 s). Slovenská reprezentantka Paulína Bátovská Fialková išla tri trestné kolá a obsadila 16. miesto so stratou 1:26,3 min.

Švédska biatlonistka Hanna Öbergová Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

V nedeľňajších pretekoch v daždivom počasí sa v úvodnom kole nevytvorili žiadne väčšie rozdiely a na prvej ležke trafilo všetkých päť terčov až 21 z 30 pretekárok. Medzi nimi aj Bátovská Fialková, ktorá vyšla zo strelnice s desaťsekundovým mankom na prvú Linn Perssonovú, za ktorou išli Dorothea Wiererová a Anais Chevalierová-Bouchetová.

Jediná Slovenka na štarte minula na druhej položke jeden terč a musela ísť na trestné kolo. Perssonová so Chevalierovou-Bouchetovou boli bezchybné, za nimi išla tretia Lisa Theresa Hauserová. Bez chyby na strelnici zostalo už len sedem biatlonistiek. Líderka celkového poradia SP i disciplíny Julia Simonová minula jeden terč na oboch položkách, ale rýchlym behom stiahla stratu a bola priebežne ôsma.

Po prvej stojke sa zoradili na čele dve Francúzky - čistá Chevalierová-Bouchetová a Simonová. Za nimi nasledovali Hanna Öbergová a Ingrid Landmark Tandrevoldová. Bátovská Fialková bola s dvoma chybami priebežne osemnásta.

Po záverečnej stojke museli obe Francúzky na jedno trestné kolo, Švédka strieľala rýchlo a presne a vybehla s päťsekundovým náskokom pred Nórkou. Simonová však strácala len osem sekúnd, okamžite sa dostala pred Tandrevoldovú a stíhala Öbergovú.

Paulína Bátovská Fialková počas Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Dvadsaťsedemročná Švédka si v závere prvú priečku ustrážila a v Oberhofe zaznamenal druhé zlato po vytrvalostných pretekoch. Okrem toho získala aj striebro v šprinte a bronz v štafete a stala sa najúspešnejšou biatlonistkou šampionátu.

Na svetových šampionátoch nazbierala dokopy už jedenásť medailí, tri zlaté. Simonovej na konci došli sily a pre striebro si prišla Tandrevoldová. Bátovská Fialková minula jeden terč aj na poslednej streľbe, no nakoniec sa posunula na 16. miesto so stratou 1:26,3 minúty na víťazku.

"Je to ako splnený sen, veľmi si to užívam. Po dvoch trestných kolách v ležkách to bolo ťažké. No v poslednom kole som sa dostala dopredu a vedela som, že musím ísť stále naplno, aby som to zvládla. Inšpirovalo ma to, čo sa dnes podarilo našich chalanom," uviedla víťazka. Jej krajania Sebastian Samuelsson a Martin Ponsiluoma si podelili prvé dve miesta v hromadných pretekoch mužov.

MS v Oberhofe - hromadné preteky na 12,5 km:

1. Hanna Öbergová (Švéd.) 36:48,0 min (2), 2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) +4,8 s (1). 3. Julia Simonová +20,8 (3), 4. Anais Chevalierová-Bouchetová (obe Fr.) +34,7 (1), 5. Markéta Davidová (ČR) +51,4 (2), 6. Karoline Knottenová (Nór.) +57,7 (1). 7. Emma Lunderová (Kan.) +57,8 (2), 8. Linn Perssonová (Švéd.) +1:00,6 (2), 9. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) +1:01,9 (2), 10. Samuela Comolová (Tal.) +1:02,4 (0), ... 16. Paulína BÁTOVSKÁ FIALKOVÁ (SR) +1:26,3 min (3)

Viac o téme: Oberhof Hanna Öbergová Paulína Bátovská Fialková Hromadné preteky