Nepríjemné zrkadlo pre alpskú veľmoc: Toto sa Rakúšanom nestalo dlhých 36 rokov

Rakúsky lyžiar Manuel FellerRakúsky lyžiar Manuel Feller Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

COURCHEVEL/MÉRIBEL - Najúspešnejšou krajinou na 47. majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní sa stalo Švajčiarsko.

Jeho reprezentanti získali v Courchevel/Méribel trikrát zlato zásluhou víťazstva Marca Odermatta v zjazde a obrovskom slalome a triumfu Jasmine Fluryovej v zjazde žien. Helvéti pridali aj tri striebra a jeden bronz.

Podľa celkového počtu získaných medailí boli najúspešnejší Nóri, ktorí nazbierali vo Francúzsku až deväť cenných kovov (2-3-4). Švajčiari vybojovali sedem medailí (3-3-1), rovnako ako Rakúšania (0-3-4), ktorí však prvýkrát od MS 1987 v Crans Montane zostali bez kovu najcennejšieho lesku.

Poslednú šancu na zisk titulu nevyužil v nedeľu Manuel Feller, ktorý viedol po 1. kole slalomu, no po druhom sa prepadol až na siedmu priečku.

Po štyri medaily ukoristili na šampionáte USA (2-2-0), Taliansko (2-1-1) a Kanada (2-0-2), dve získali domáci Francúzi a Nemci (1-0-1), historicky prvú medailu pre Grécko (0-1-0) vybojoval v slalome AJ Ginnis. Slovensko zostalo na MS 2023 bez cenného kovu.

Konečná medailová bilancia krajín na 47. alpských MS v Courchevel/Méribel (po 13 medailových rozhodnutiach):