Česko pokračuje v úsilí proti Rusom: Ak budeme kričať z Prahy, nik sa s nami nebude rozprávať

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PRAHA - Český olympijský výbor sa podľa predsedu Jiřího Kejvala chce aktívne zúčastňovať na rokovaniach o účasti či neúčasti ruských a bieloruských športovcov na olympijských hrách v Paríži 2024.

Na dnešnom stretnutí s novinármi však zdôraznil, že stále platí, že ČOV je proti ich štartu na vrcholnom podujatí budúcej sezóny. Aj preto inicioval vznik expertnej skupiny, ktorá sa má pokúsiť nájsť právne podklady, na základe ktorých by sa športovci z krajín, ktoré sa podieľajú na vojnovom konflikte na Ukrajine v Paríži nesmeli predstaviť.

"Máme tri možnosti, čo môžeme na Českom olympijskom výbore robiť. Môžeme založiť ruky a čakať, čo sa stane. Druhý variant je, že začneme neformálne hejtovať medzinárodné športové spoločenstvo a presadzovať si náš názor.

Alebo sa to budeme snažiť riešiť diplomaticko-právnou cestou a predkladať návrhy. Snažiť sa byť pri rokovacom stole, kde sa o možnej účasti či neúčasti ruských a bieloruských športovcov bude rokovať," povedal Kejval a dodal, že ČOV si vybral tretiu možnosť, ktorú považuje za najzložitejšiu.

Kejval zároveň poukázal na to, že o prípadnom štarte športovcov z Ruska a Bieloruska v Paríži bude rozhodovať výkonný výbor Medzinárodného olympijského výboru, v ktorom nemá Česko zastúpenie. Expertná skupina, o ktorej vzniku ČOV informoval už minulý týždeň, by mala jeho stanovisko podložiť Olympijskou chartou a Chartou základných ľudských práv OSN.

"Mala by to byť expertná skupina s veľkým E. Nemali by v nej byť ľudia zo športového prostredia, nie sme medzinárodní právnici. Boli by sme radi, keby v nej boli experti so skúsenosťami z medzinárodnej diplomacie, práva.

Na základe podkladov, ktoré od nich získame, by sme chceli vo všeobecnosti zamedziť tomu, aby diktátorské režimy zneužívali olympijské hry na svoju propagáciu. Nejde nám len o tieto hry, ale aj ďalšie," povedal Kejval. Zloženie skupiny by mal výkonný výbor ČOV schvaľovať o dva týždne.

Predseda ČOV zároveň poukázal na skutočnosť, že o možnom štarte Rusov a Bielorusov do veľkej miery rozhodujúce jednotlivé medzinárodné federácie a zväzy, ktoré určujú kvalifikačné podmienky pre olympijské hry. Zástupcovia oboch krajín sa v súčasnosti nesmú zúčastňovať na európskych kvalifikáciách, ide však o to, že by sa mohli kvalifikovať v súťažiach v Ázii. Podľa Kejvala bude dôležité, ako sa rozhodne Svetová atletika ako jedna z najväčších federácií.

"Tým, že budeme kričať z Prahy, tak dosiahneme len to, že sa s nami nebude nikto rozprávať. Keď budeme chodiť s reálnymi podloženými návrhmi, tak to má oveľa väčšiu šancu. Platí však, že 45 európskych olympijských výborov je jednotných. Súčasťou MOV je ale 206 štátov," podotkol Kejval.

Viac o téme: Rusko Česko Medzinárodný olympijský výbor
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy