Situácia s Rusmi doslova nemá konca: Výzva pre MOV od viac ako 30 krajín

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/David J. Phillip

LAUSANNE - Predstavitelia viac ako tridsiatich štátov vyzvali Medzinárodný olympijský výbor, aby spresnil podmienky, za akých chce nechať štartovať Rusov a Bielorusov na hrách v roku 2024 pod neutrálnou vlajkou. Informovala o tom agentúra AP.

Rusko s pomocou Bieloruska vlani vo februári zaútočilo na Ukrajinu a ich reprezentanti preto boli väčšinou športových organizácií vylúčení z medzinárodných súťaží. MOV ale teraz usiluje o to, aby im bol umožnený štart na hrách v Paríži.

Proti sa okamžite postavila Ukrajina a po spoločnom on-line rokovaní 10. februára, ktorého sa zúčastnili aj českí zástupcovia, ju podporili predstavitelia viac ako tridsiatky štátov vrátane USA, Veľkej Británie, Francúzska, Kanady alebo Nemecka.

Rusi a Bielorusi by sa podľa MOV mohli olympiády zúčastniť ako neutrálni športovci, aby neboli porušované ich ľudské práva. Zástupcovia štátov argument čiastočne uznali, vyzvali ale MOV, aby spresnil, ako si neutralitu športovcov predstavuje.

"Ak tak neurobí a nepríde s detailnými a konkrétnymi návrhmi, nesúhlasíme s tým, aby bol Rusku a Bielorusku umožnený návrat do súťaží," citovala agentúra AP list pred jeho oficiálnym odoslaním.

Obavy panujú predovšetkým pre previazanosť športu a režimov v oboch krajinách. "Máme veľké pochybnosti, či je vôbec možné, aby Rusi a Bielorusi mohli na olympiáde štartovať ako neutrálni športovci, keď sú priamo podporovaní a platení štátom," stojí v liste.

"Dôvodom na znepokojenie sú v prípade oboch krajín tiež silné väzby športovcov na armádu. Náš postoj voči nim preto nikdy nebol založený na diskriminácii kvôli národnosti, len chceme, aby MOV všetky tieto problémy adresoval," uviedli vlády v liste, v ktorom tiež za najrýchlejšiu možnosť návratu Rusov a Bielorusov do súťaží označili okamžité ukončenie vojny.

Proti štartu Rusov a Bielorusov na olympiáde v Paríži sa minulý týždeň postavil aj Európsky parlament. Vyzval všetkých 27 členských krajín, aby tlačili na MOV, ktorého snahu o návrat ruských a bieloruských športovcov označil za "hanbu medzinárodného športu".

Viac o téme: Bielorusko Rusko Medzinárodný olympijský výbor
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy