VIDEO Do cieľa prišiel ako prvý, ale... Historické víťazstvo pre Grécko zmazali rozhodcovia!

Alexander Steen Olsen oslavuje triumf v slalome Svetového poháraAlexander Steen Olsen oslavuje triumf v slalome Svetového pohára Zdroj: SITA/AP/John Locher

PALISADES TAHOE - Nórsky lyžiar Alexander Steen Olsen zvíťazil v nedeľnom slalome v americkom Palisades Tahoe a slávil prvý triumf vo Svetovom pohári.

Druhý skončil s odstupom piatich stotín sekundy jeho krajan Timon Haugan (+0,06), tretie miesto spoločne obsadili Francúz Clement Noel a Bulhar Albert Popov (+0,24). Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Po konci súťaže bol pôvodne prvý AJ Ginnis, no napokon sa nepostaral o prvé víťazstvo Grécka v prestížnom seriáli. Jury dlho skúmala na videu jeho sporný prejazd červenou bránou a napokon rozhodla, že 20-ročný pretekár mal špicar. Z pretekov ho tak dodatočne diskvalifikovali.

"Urobil som krátky oblúk a potom som cítil bránu na vonkajšej i vnútornej lyži. Vedel som, že to bolo tesné. Nebol som si však istý," citovala Gréka agentúra APA.

Steen Olsen sa dostal prvýkrát v kariére na pódium a hneď na najvyšší stupienok. Dosiaľ bolo jeho maximom v SP 4. miesto v obrovskom slalome v Schladmingu v januári 2023. "Je to neuveriteľné. Neviem, čo povedať, je to také bláznivé. Čo sa týka viditeľnosti, podmienky boli skutočnou výzvou. Išlo o to len si veriť a jazdiť naplno," povedal 21-ročný Nór v rozhovore pre televíziu FIS.

Po 1. kole bol na čele Noel, v druhom kole za hustého sneženia však vedenie neudržal a musel sa uspokojiť s bronzovou pozíciou. Na ňu sa vyhupol aj Popov najlepšou jazdou 2. kola. Na čele priebežnej klasifikácie disciplíny zostal Nór Lucas Braathen, ktorý skončil v nedeľu siedmy (+0,49).

Jeho krajan a čerstvý majster sveta Henrik Kristoffersen obsadil 5. miesto (+0,34). Pred finálovým slalomom v Andorre (19.3.) má Braathen (466 b.) pred Kristoffersenom (434) náskok 32 bodov, v hre o malý glóbus je aj Daniel Yule (401), už len teoretickú šancu na jeho zisk má ďalší Švajčiar Ramon Zenhäusern (367).

Výsledky slalomu SP mužov v Palisades Tahoe: 1. Alexander Steen Olsen 1:47,47 min., 2. Timon Haugan (obaja Nór.) +0,05 s, 3. Clement Noel (Fr.) a Albert Popov (Bulh.) +0,24, 5. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,34, 6. Ramon Zenhäusern (Švaj.) +0,45, 7. Lucas Braathen (Nór.) +0,49, 8. Fabio Gstrein (Rak.) +0,52, 9. Tommaso Sala (Tal.) +0,54, 10. Linus Strasser (Nem.) +0,56

Celkové poradie SP (po 30 z 39 súťaží): 1. Marco Odermatt (Švaj.) 1466 b., 2. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 1080, 3. Kristoffersen 874, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) 767, 5. Braathen 747, 6. Loic Meillard (Švaj.) 726, ..., 119. Adam ŽAMPA (SR) 20

Poradie v slalome (9 z 10): 1. Braathen 466 b.; 2. Henrik Kristoffersen (Norwegen) 434; 3. Daniel Yule (Švaj.) 401, 4. Zenhäusern 367, 5. Manuel Feller (Rak.) 329, 6. Meillard 317

Viac o téme: Slalom Clement Noel Timon Haugan Albert Popov Aj Ginnis Palisades Tahoe Alexander Steen Olsen