VIDEO Menšia, ale kvalitná výprava: Trio Volko, Gajanová a Forsterová môže prekvapiť

Na snímke slovenskí atléti Ján Volko a Viktória Forsterová pózujú počas tlačovej konferencie pred halovými ME v IstanbuleNa snímke slovenskí atléti Ján Volko a Viktória Forsterová pózujú počas tlačovej konferencie pred halovými ME v Istanbule Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

ISTANBUL - Slovensko vyšle na 37. atletické halové majstrovstvá Európy najmenšiu výpravu od roku 1998. Každý z trojice Ján Volko, Gabriela Gajanová a Viktória Forsterová sa však môže postarať o hodnotný výsledok.

Šampionát v Istanbule odštartuje vo štvrtok 2. marca kvalifikáciou a rozbehmi, od 3. do 5. marca sa bude bojovať aj o cenné kovy.

Na predchádzajúcom kontinentálnom šampionáte v poľskej Toruni sa predstavilo sedem Slovákov, v Prahe 2015 dokonca až 27. "Vtedy bola situácia úplne iná, neboli ešte limity. Podmienky štartu sa sprísňujú, ak by teraz platili také limity ako pred dvoma rokmi v Toruni, tak by sme mali na šampionáte ešte ďalších štyroch reprezentantov.

Boli by tam štvorstovkári Patrik Dömötör a Roman Haraslín, šprintérka Monika Weigertová i prekážkarka Stanislava Škvarková. Limity sú veľmi prísne a renkingový systém pre nás nie je výhodný," vysvetlil prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok. 

Volko obhajuje bronz

Volko bude na šampionáte patriť medzi najúspešnejších účastníkov, z podujatia má kompletnú medailovú zbierku. Obhajuje bronz z Torune, dva roky predtým sa stal majstrom Európy v Glasgowe, v roku 2017 získal v Belehrade striebro.

"Čokoľvek, čo Ján Volko dosiahne, bude v podstate nadplán. Viktória sa zdá byť veľmi dobre pripravená a stáva sa našou hviezdou. Gabriela má taktiež vynikajúcu formu. Budeme mať menšiu, ale kvalitnú výpravu.

Všetci môžu prekvapiť a dostať sa do finále. Konkurencia však bude veľmi veľká. Každý sa v postcovidovej dobe chce ukázať. Šampionáty sa rušili a odkladali, teraz si nikto nenechá ujsť príležitosť súťažiť," pripomenul Korčok.

Na snímke zľava prezident Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Aj šéftréner slovenských atlétov Rastislav Dubovský verí, že sa jeho zverenci na šampionáte nestratia. "Podľa momentálnych tabuliek to tak nevyzerá, ale lídrom našej výpravy je Ján Volko. Vieme, že rozdiely medzi šprintérmi sú malé. V šiestich stotinách je možno 20 atlétov.

Vo finále môže byť hocikto. Janko sa vždy dokáže dobre pripraviť na vrchol sezóny a má skúsenosti. Osemstovka je v hale nevyspytateľná, je to o taktike a trochu aj o šťastí. Pre Gabiku zostáva hlavným cieľom postup do semifinále.

Viki predurčuje výkon 8,03 na 60 m prek. na semifinále, ale taktiež v tejto disciplíne sú malé rozdiely medzi pretekárkami. Verím, že zabojuje o čo najlepší výsledok. Na šesťdesiatke môže prekvapiť, ale bude to pre ňu skôr príprava na prekážky," informoval o ambíciách tímu Dubovský.
      
Program Slovákov na atletických halových ME v Istanbule (časy sú v SELČ):

štvrtok 2. marca: 800 m žien (G. GAJANOVÁ) - rozbeh (17.40)
piatok 3. marca: 60 m žien (V. FORSTEROVÁ) - rozbeh (10.05), semifinále (17.05), finále (19.45)
sobota 4. marca: 60 m mužov (J. VOLKO) - rozbeh (7.20), semifinále (16.45), finále (18.55)
60 m prek. žien (V. FORSTEROVÁ) - rozbehy (8.35)
800 m žien - semifinále (17.15)
nedeľa 5. marca: 60 m prek. žien - semifinále (8.55), 800 m žien - finále (18.35), 60 m prek. žien - finále (18.55)  

Viac o téme: Gabriela Gajanová Martin Pupiš Ján Volko Viktória Forsterová Halové ME v atletike
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Jakub Popelka
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy