Nemci nesúhlasia s návratom ruských športovcov: Nie je správny čas na zrušenie obmedzení

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

BERLÍN - Nemecká konfederácia olympijských športov zdôraznila svoj nesúhlas s možným návratom ruských a bieloruských športovcov na medzinárodnú scénu.

Trvá na tom, že ešte nie je správny čas na zrušenie obmedzení. "Z nášho pohľadu nie je teraz správny čas na to, aby sme ruským a bieloruským športovcom opäť umožnili štartovať na medzinárodných súťažiach.

Vojnové zločiny páchané oboma krajinami na Ukrajine sa v posledných dňoch zintenzívnili. Podstatou športu je budovanie mostov, poslaním olympijského hnutia je spájať ľudí v mierovom súťažení," uviedol pre britské médiá šéf DOSB Torsten Burmester.

Skupina 35 krajín vrátane Nemecka a hostiteľa olympijských hier Francúzska podpísala vyhlásenie, v ktorom vyjadrila "vážne znepokojenie" nad účasťou ruských a bieloruských športovcov a vyzvala Medzinárodný olympijský výbor na väčšie objasnenie definície neutrality.

MOV zdôraznil, že športovci z Ruska a Bieloruska by museli "plne rešpektovať Olympijskú chartu", čo znamená, že nemôžu aktívne podporovať vojnu na Ukrajine a musia dodržiavať Svetový antidopingový kódex.

Ruská vlajka na tribúnach Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Michal Svítok

Všetci prihlásení športovci by sa mali podrobiť individuálnym kontrolám, pričom v prípade nesplnenia týchto podmienok by ich medzinárodné federácie museli vyradiť zo súťaže a oznámiť incident MOV.

Športovcov z týchto dvoch krajín vo veľkej miere vylúčili zo svetovej športovej scény v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. MOV, ktorý vedie bývalý prezident DOSB Thomas Bach, zvažuje, že im umožní súťažiť pod neutrálnou vlajkou na budúcoročných olympijských hrách v Paríži.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Medzinárodný olympijský výbor Nemecká konfederácia olympijských športov
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy