Slovenská hádzaná riešila závažný incident: Padli tvrdé tresty pre vinníkov!

Na snímke šarvátka, druhý vľavo zranený Marko Davidovič (Prešov)Na snímke šarvátka, druhý vľavo zranený Marko Davidovič (Prešov) Zdroj: TASR/František Iván

BRATISLAVA - Disciplinárna komisia Slovenského zväzu hádzanej sa na svojom utorkovom zasadnutí zaoberala závažným incidentom, ku ktorému došlo 19. februára v stretnutí 20. kola Niké Handball extraliga Tatran Prešov - MHC Štart Nové Zámky (35:28) a vyniesla tvrdé tresty pre vinníkov.

Marko Davidovič (Tatran) a Gabriel Vadkerti (Štart) nedohrali duel pre diskvalifikáciu, keď videli červené a následne aj modré karty. Vyslúžili si finančné tresty i pozastavenie športovej činnosti.
Davidovič ich dostal za disciplinárne previnenie - telesné napadnutie, ktorého sa dopustil po tvrdom ataku na svoju osobu Vadkertim. Davidovič "mimoriadne zákerne a nešportovo odplácal a to zovretím protihráča v oblasti tváre a krku, následne po ošetrení napadol protihráča v hľadisku", informuje SZH.

DK SZH udelila prešovskému hráčovi pokutu vo výške 600 eur a pozastavila mu športovú činnosť nepodmienečne na 12 mesiacov do 19. februára 2024 v pôsobnosti Slovenského zväzu hádzanej a krajských zväzov hádzanej.

Vadkerti dostal pokutu vo výške 300 eur a pozastavili mu športovú činnosť nepodmienečne na 6 mesiacov do 19. augusta 2023. Trest dostal za telesné napadnutie, keď v čase 8:52 min tvrdo, bezohľadne, nebezpečne a cielene atakoval Marka Davidoviča do oblasti tváre, čo malo za následok jeho tržné krvavé zranenie v oblasti úst. Akcia bola rozhodcami posúdená ako premyslená s úmyslom zasiahnuť protihráčovu tvár a spôsobiť mu zranenie.

Zo vzájomnej interakcie menovaných vyplýva, že obaja hráči už pred samotným incidentom konali nešportovo, keď si ukazovali rôzne gestá a toto ich konanie postupne gradovalo a bolo zavŕšené atakom Vadkertiho na Davidoviča a jeho následným spätným napadnutím Vadkertiho, či už na hracej ploche alebo mimo nej.

Na snímke druhý sprava Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/František Iván

DK SZH má za to, že Davidovič mimoriadne surovým a hrubo nešportovým spôsobom napadol Vadkertiho a tento jeho útok nebol vykonaný spôsobom, ktorý by bolo možné hodnotiť ako reflexná reakcia. V napádaní protihráča pokračoval aj po tom, čo bol ošetrený na striedačke.

Potrestaniu sa nevyhol ani Tatran Prešov za nezabezpečenie usporiadateľskej služby podľa rozpisu súťaže. Usporiadateľ je totiž povinný zabezpečiť poriadok na ihrisku, zaistiť bezpečnosť účastníkov stretnutia v jeho priebehu, ale podľa potreby a ich želania aj po nevyhnutne dlhú dobu po stretnutí.

Stanovisko DK SZH

Prešovský klub nezabezpečil, aby po diskvalifikácii neprišlo k napadnutiu Gabriela Vadkertiho zo strany Marka Davidoviča v čase, keď sa už hráč hostí nachádzal v hľadisku. Musí tak zaplatiť pokutu vo výške 600 eur a zároveň má zatvorené ihrisko na jeden mesiac s podmienečným odkladom do konca súťažného ročníka 2022/2023.

"Inkriminované okamihy sme si pozerali z viacerých dostupných videozáznamov. Preberali sme to veľmi dlho, kým sme dospeli k vyneseniu verdiktov. Siahli sme k tvrdým trestom na hornej hranici disciplinárneho poriadku, keďže chceme predchádzať agresívnemu správaniu hráčov a práve výška dištancu ich má do budúcnosti odradiť, aby sa uchyľovali k takýmto nešportovým prejavom. Hráči pôsobiaci v najvyššej súťaži, kde ich sledujú ako svoje vzory mládežníci z dorasteneckých či žiackych kategórií, sa nemôžu takto správať.

K prísnemu potrestaniu sme pristúpili aj vzhľadom k tomu, že v podobnom duchu sme rozhodli aj pred rokom pri obdobnom prípade, keď sa fyzického napadnutie dopustil Ivan Oslej z Malaciek, ktorý dostal pokutu 300 eur a ročný zákaz činnosti.

Chceme, aby naše rozhodnutie pôsobilo výchovne na hráčov a nedochádzalo k telesnému napadnutiu v rámci stretnutí. Chcel by som apelovať na klubových funkcionárov vo všetkých súťažiach, aby pozitívne vplývali na správanie a výchovu hráčov, aby si vážili svojich súperov a nie ich telesne napádali a likvidovali.

Pre Davidoviča a Vadkertiho platí trest v domácich súťažiach, na duely v európskych pohároch, českej extralige či SEHA ligy sa nevzťahuje. Po uplynutí polovice trestov môžu požiadať o odpustenie ich zvyšku," vysvetlil predseda DK SZH Vladimír Pokorný. Správu zverejnil oficiálny server SZH slovakhandball.sk.

Viac o téme: Tatran Prešov MHC Štart Nové Zámky Disciplinárna komisia Slovenského zväzu hádzanej DK SZH
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy