Bývalý šéf F1 svoje rozhodnutie ľutuje: Podvod! Hamilton nie je skutočný 7-násobný majster

Britský pilot F1 Lewis HamiltonBritský pilot F1 Lewis Hamilton Zdroj: SITA/AP/Frank Augstein

LONDÝN - Bývalý šéf F1 Bernie Ecclestone sa po 15 rokoch vyjadril ku kontroverznému záveru sezóny 2008, na konci ktorej sa Lewis Hamilton stal prvýkrát majstrom sveta. Ecclestone je presvedčený, že získal titul neprávom a po správnosti mal byť jeho držiteľom Felipe Massa.

Situácia počas sezóny 2008 bola veľmi vyhrotená. Všetko spustila kauza Crashgate a Ecclestone s vtedajším šéfom FIA Maxom Mosleym údajne vedeli, že ide o podvod. 

"Piquet junior povedal svojmu otcovi Nelsonovi, že ho tím požiadal, aby v určitom momente úmyselne vrazil do steny, zapríčinil tak výjazd bezpečnostného vozidla a pomohol svojmu tímovému kolegovi Fernandovi Alonsovi," vrátil sa Eclestone späť k Veľkej cene Singapuru.

Radšej zabránili škandálu

Ecclestone ľutuje, že vedenie vtedy nezakročilo a výsledky VC Singapuru započítala: "V tom čase sme sa rozhodli neurobiť nič. Chceli sme šport ochrániť a zachrániť pred obrovským škandálom. Mali sme však dostatok informácií na to, aby sme celú záležitosť vyšetrili," priznal pre web Insider.com.

Bernie Ecclestone Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA

"Podľa stanov by sme ale za týchto podmienok museli preteky v Singapure zrušiť. To by znamenalo, že výsledky zo Singapuru by sa do šampionátu nezapočítali. Majstrom sveta by sa tak stal Felipe Massa a nie Lewis Hamilton," skonštatoval Ecclestone, ktorý zároveň uznáva len jediného 7-násobného majstra sveta. Michaela Schumachera. 

Schumacherov rekord nebol vyrovnaný

Dnes už 92-ročný Brit priznáva, že mu je Felipeho Massu, ktorý sa nikdy nestal majstrom sveta, ľúto: "te aj dnes mi je Massu ľúto. Vyhral záverečné preteky doma v Sao Paulo, všetko urobil správne. Bol pripravený o titul, ktorý si zaslúžil, zatiaľ čo Hamilton mal všetko šťastie sveta a získal svoj prvý majstrovský titul," priznal, kto je preňho pravým majstrom sveta 2008.

Hamilton sa v tejto sezóne stal prvýkrát oficiálnym majstrom a neskôr sa mu podarilo získať titul ešte šesťkrát, čím vyrovnal rekord fenomenálneho Michaela Schumachera. "Dnes by som to už riešil inak. Michael Schumacher je preto pre mňa jediným sedemnásobným majstrom sveta – aj keď štatistiky hovoria niečo iné," dodal Ecclestone.

Viac o téme: Michael Schumacher Bernie Ecclestone Lewis Hamilton Felipe Massa
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: športky, Insider.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy