Fantastický výkon vo finále ME: Ján Volko si vylepšil sezónne maximum!

Na snímke zľava Brit Reece Prescod, slovenský šprintér Ján Volko a Talian Samuele Ceccarelli v semifinále behu na 60 m mužov na halových ME v tureckom IstanbuleNa snímke zľava Brit Reece Prescod, slovenský šprintér Ján Volko a Talian Samuele Ceccarelli v semifinále behu na 60 m mužov na halových ME v tureckom Istanbule Zdroj: TASR/AP/AP Photo

ISTANBUL - Slovenský šprintér Ján Volko obsadil vo finále 60 m na atletických halových majstrovstvách Európy v Istanbule 5. miesto. Zabehol čas 6,57 a od štvrtého cenného kovu v sérii na podujatí ho delilo päť stotín sekundy. Zlato získal Talian Samuele Ceccarelli za 6,48.

Volko si dokázal vo všetkých troch sobotných behoch na šampionáte vylepšiť sezónne maximum, vo finále o ďalšiu stotinu sekundy oproti semifinále. Iba tesne mu unikol významný historický zápis, keď sa nestal štvrtým šprintérom histórie, ktorý získal štyri cenné kovy z kontinentálneho šampionátu. V zbierke tak naďalej má zlato z Glasgowa 2019, striebru z Belehradu 2017 a bronz z Torune 2021.

Na snímke sprava slovenský Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/AP Photo

"Piate miesto si veľmi cením, v takejto konkurencii je úžasné. Trikrát som si dnes zlepšil sezónne maximum, čo je super. Som trochu sklamaný, že som vo finále nepredviedol ideálny beh, ale som rád aj za tento výkon a teším sa z neho.

Mám radosť aj z toho, že som sa do bojov o medaily vôbec dostal. Je to neuveriteľné, že sa mi to podarilo na štyroch šampionátoch za sebou. Konkurencia, aká sa zišla v istanbulskom finále, sa nedá porovnať so žiadnou z predošlých mojich finále na halových ME," zhodnotil svoje vystúpenie Volko pre atletika.sk.

Ceccarelli neumožnil úspešnú obhajobu titulu svojmu krajanovi Lamontovi Marcellovi Jacobsovi. Úradujúceho olympijského šampióna zdolal rovnako ako tento rok na domácom šampionáte, tentokrát o dve stotiny.

Warholm a Bolová získali zlato na 400 m

Úradujúci svetový rekordér na 400 m prek. Karsten Warholm triumfoval na štvorstovke. Nór nastolil rýchle tempo, ktoré neudržal, no dokázal prejsť cieľovú čiaru ako prvý za 45,35. Na podujatí získal druhé zlato, uspel aj pred štyrmi rokmi v Glasgowe. Aj na rovnakej trati žien uspela osobnosť zo štvorstovky prekážok. Holanďanka Femke Bolová ovládla preteky za 49,85 s a obhájila titul.

Už tretíkrát v sérii triumfovala na trati 1500 m Britka Laura Muirová, tentokrát časom 4:03,40 min. Na podujatí vybojovala celkovo už piate zlato, keďže má dve prvenstvá aj z dvojnásobnej trati. Domácich priaznivcov potešila Tugba Danismazová, ktorá vyhrala trojskok za 14,31 m.

Pre hostiteľskú krajinu zariadila vôbec prvý cenný kov na podujatí v histórii z technickej disciplíny. Žrď žien patril úradujúcej majsterke Európy Wilme Murtovej. Fínka zvíťazila výkonom 480 cm.