Super-G žien v Kvitfjelli sa zapíše do histórie: Neuveriteľný priebeh, aký sme už dávno nevideli!

Víťazka Nina Ortliebová (v strede), druhá Stephanie Venierová (vľavo) a tretia Franziska Gritschová (vpravo) na stupni víťazovVíťazka Nina Ortliebová (v strede), druhá Stephanie Venierová (vľavo) a tretia Franziska Gritschová (vpravo) na stupni víťazov Zdroj: Profimedia

KVITFJELL - Rakúska lyžiarka Nina Ortliebová sa stala víťazkou nedeľného super-G Svetového pohára. V nórskom Kvitfjelli využila s vyšším štartovým číslom 31 meniace sa podmienky a slávila svoj druhý triumf v prestížnom seriáli.

Úspech rakúskych farieb zvýraznila druhá Stephanie Venierová, ktorá zaostala o 12 stotín sekundy, tretia skončila ich krajanka Franziska Gritschová (+0,38). Na čele priebežnej klasifikácie disciplíny zostala Talianka Elena Curtoniová, ktorá obsadila v nedeľu 12. miesto (+1,14).

Víťazka Nina Ortliebová (v Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Marco Trovati

Preteky ovplyvnili meniace sa podmienky

Súťaž výrazne ovplyvnili meniace sa podmienky, najmä sneženie, a dve dlhšie prerušenia po pádoch pretekárok. Využili to lyžiarky so štartovými číslami na širšom pomedzí 30-ky, ktoré zaplnili pódium a prešpikoval prvú desiatku.

V hornej pasáži, kde bol polminúty číry zjazd, získavali na priebežne vedúcu favoritku Sofiu Goggiovú 1-1,5 sekundy a dole v náročných superobrovských zákrutách zase výrazne strácali, ale piatim pretekárkam to stačilo na výrazný prienik.

Najlepšie počas pauzy prevoskoval sklznice rakúsky tím. Goggiovú najprv predbehla Gritschová (č. 26), potom sa do čela dostala Venierová (29) a napokon najlepší čas zajazdila Ortliebová (31). Do prvej desiatky sa dostala ešte aj piata Nemka Emma Aicherová (33) a desiata Stephanie Jenalová zo Švajčiarska (39).

Shiffrinová skončila siedma

Už istá víťazka veľkého glóbusu Američanka Mikaela Shiffrinová skončila na 7. mieste (+0,98), stále jej tak jeden triumf chýba k vyrovnaniu absolútneho rekordu Švéda Ingemara Stenmarka (86 víťazstiev v SP).

Ortliebová sa dostala na pódium štvrtýkrát v kariére v SP a druhýkrát na najvyšší stupienok. Nadviazala na svoj triumf zo super-G z La Thuile vo februári 2020.

"Bavila som sa svojou jazdou, aj keď som vedela, že podmienky mám lepšie ako iné pretekárky. Sneženie sa postupne zmiernilo. Je mi ľúto, že podmienky neboli pre všetky férové, mala som aj šťastie. Napriek všetkému je to pre mňa dnes výrazný výkonnostný posun, za čo som veľmi šťastná. Cítim obrovskú radosť a úľavu," povedala pre ORF 26-ročná Rakúšanka, dcéra bývalého slávneho zjazdára Patricka Ortlieba.

Rakúska lyžiarka Nina Ortliebová Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Marco Trovati

Celková víťazka super-G stále nie je známa

O držiteľke malej gule za super-G stále nie je rozhodnuté. Curtoniová pred finálovou súťažou v Andorre vedie priebežné poradie o 19 bodov pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, šancu na sezónny titul za disciplínu stále majú aj Rakúšanka Cornelia Hütterová, Nórka Ragnhild Mowinckelová a Talianka Federica Brignoneová.

Slovensko nemalo v Kvitfjelli zastúpenie. Petra Vlhová podujatie v Nórsku vynechala, koncentruje sa na technické disciplíny v Aare (10.-11. marca) a na následné finále SP v Soldeu (15.-19. marca).

Víťazka Nina Ortliebová (v Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Marco Trovati

výsledky super-G SP žien v Kvitfjelli: 1. Nina Ortliebová 1:29,25 min., 2. Stephanie Venierová +0,12 s, 3. Franziska Gritschová (všetky Rak.) +0,38, 4. Sofia Goggiová (Tal.) +0,69, 5. Emma Aicherová (Nem.) +0,75, 6. Jasmine Fluryová (Švaj.) +0,88, 7. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,98, 8. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,06, 9. Kira Weidleová (Nem.) +1,07, 10. Stephanie Jenalová (Švaj.) +1,08

celkové poradie SP (po 32 z 38 súťaží): 1. Shiffrinová 1828, 2. Lara Gutová-Behramiová 1007, 3. Petra VLHOVÁ (SR) 975, 4. Federica Brignoneová (Tal.) 859, 5. Goggiová 800, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 772

poradie v super-G (7 z 8): 1. Curtoniová 332, 2. Gutová-Behramiová 313, 3. Cornelia Hütterová (Rak.) 307, 4. Mowinckelová 306, 5. Brignoneová 288, 6. Shiffrinová 222

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Sofia Goggiová Stephanie Venierová Mikaela Shifffrinová Super-G Nina Ortliebová Franziska Gritschová Kvitfjell
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/FIS Alpine
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy