Kto ukončí ich hegemóniu? Nórsko na MS kraľuje lyžiarskemu svetu už 24 rokov!

Jarl Magnus RiiberJarl Magnus Riiber Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

PLANICA - Najúspešnejšou krajinou na majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v Planici sa stalo Nórsko. Jeho reprezentanti získali v Slovinsku dokopy 27 medailí, z toho 12 zlatých (12-10-5).

Nóri vyhrali medailovú bilanciu na MS 13-krát v sérii, dominantnou krajinou sú nepretržite 24 rokov. Naposledy neskončili na čele paradoxne v domácom prostredí v Trondheime 1997, kde ich v konečnej bilancii predbehli Rusi.

Severská krajina vyhrala všetkých šesť individuálnych mužských bežeckých disciplín a získala zlato aj vo všetkých piatich disciplínach v severskej kombinácii. Druhé miesto v medailovej bilancii obsadilo Švédsko s 12 cennými kovmi, z toho štyrmi zlatými (4-3-5), tretí boli Nemci (3-6-3). Domáci Slovinci skončili na štvrtej priečke (2-0-1).

Riiber najúspešnejším jednotlivcom

Najúspešnejším športovcom bol Nór Jarl Magnus Riiber, štvornásobný majster sveta v severskej kombinácii z Planice (4-0-0). Viac medailí na uplynulých MS síce získal jeho krajan Johannes Hösflot Kläbo - fenomenálny bežec na lyžiach si odváža domov päť cenných kovov, no "iba" tri zlaté (3-2-0). Tri medaily najjagavejšieho lesku vybojovali aj jeho konkurenti v bežeckých disciplínach Paal Golberg (3-1-0) a Simen Hegstad Krüger (3-0-0) a nemecká skokanka na lyžiach Katharina Althausová (3-0-1).