Po afére so stávkovaním ho vylúčili z reprezentácie: Veľký šéf žiaril s hokejkou i raketou

Vladimír ZábrodskýVladimír Zábrodský Zdroj: Profimedia

PRAHA - Uznávaný tvorca hry a excelentný strelec Vladimír Zábrodský bol kapitánom aj najväčšou hviezdou tímu, ktorý na sklonku 40. rokov minulého storočia vybojoval pre československý hokej prvé dva tituly majstrov sveta.

Okrem toho hral "Veľký šéf" výborne aj tenis. Niekdajší stredný útočník, ktorý neskôr emigroval do Švédska a bol posledným žijúcim členom oboch zlatých celkov, by sa 7. marca dožil sto rokov.

V reprezentácii zaznamenal "Vovka" 158 gólov v 94 zápasoch, ďalších 306 ich pridal v najvyššej súťaži vo farbách pražských klubov LTC a Sparty, s ktorými vybojoval celkom šesť ligových titulov.

S 464 gólmi je členom Klubu hokejových strelcov, v roku 1997 bol ako jeden z prvých uvedený do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF. V ankete o najlepšieho domáceho hokejistu storočia obsadil tretie miesto za Dominikom Haškom a Jaromírom Jágrom.

"Mal som dobrú najmä bekhendovú strelu. Dnes už toľko hráčov schopných presne zakončiť útočnú akciu bekhendom nevidíte, pretože majú príliš zahnuté palice. Za našich čias sme si ich pripravovali sami a bola to práca na celé popoludnie," pripomenul historicky tretí najlepší reprezentačný strelec svoju veľkú zbraň.

Vo vykonštruovanom procese nebol zatknutý a odsúdený

V rokoch 1947 a 1949 sa Zábrodský výrazne podieľal na prvých dvoch čs. tituloch majstrov sveta, z olympijských hier v roku 1948 má striebro. Hoci bol najväčšou osobnosťou tímu, vo vykonštruovanom procese s hokejistmi v roku 1950 nebol ako jeden z mála zatknutý a odsúdený. Jeho úloha zostáva nejasná, Zábrodský sa k celému prípadu odmietal vyjadrovať.

Syn českého otca a ruskej matky sa narodil blízko štvanického štadióna, kde ako sedemročný začínal s hokejom. Od deviatich obliekal dres LTC Praha, popri hokejke mu to skvele išlo aj s tenisovou raketou. Vďaka talentu aj príkladnej životospráve sa čoskoro stal hviezdou v oboch športoch – v lete reprezentoval Československo na dvorcoch, v zime na ľade.

Po vykonštruovanom procese, z ktorého ako jeden z mála vyviazol len so zákazom reprezentácie, prestúpil Zábrodský v roku 1950 do Spartaku Sokolovo (dnešnej Sparty). Priemerný tím vzápätí ako hrajúci tréner doviedol k dvom titulom, počet primátov kráľa strelcov rozšíril na päť.

Vladimír Zábrodský (v strede) Galéria fotiek (2) Zdroj: profimedia.sk

Z MS 1955 si odviezol bronz, o rok neskôr štartoval na OH v Cortine d'Ampezzo, kde čs. tím obsadil až piate miesto. Po afére so stávkovaním na dohodnuté zápasy bol v roku 1960 definitívne vylúčený z národného mužstva. Nasledujúce tri roky strávil v ostravských baniach a zároveň bol hrajúcim trénerom Baníka, rovnakú funkciu potom zastával aj po návrate do Prahy v Bohemians.

V roku 1965 sa aj s rodinou dostal cez vtedajšiu Juhosláviu a Švajčiarsko do Švédska, kde sa usadil. Trénoval niekoľko tamojších tímov, do Čiech sa vracal hlavne pri vyhlasovaní rôznych ankiet.

"Uvedomujem si, že je to teraz oveľa ťažšie. Za našich čias neboli takí dobrí brankári. Jeden dobrý bol Bóža Modrý. Verím, že by som nejaké góly dal aj teraz, to by som ale musel mať dvadsaťpäť alebo dvadsaťsedem," povedal pred pár rokmi o súčasnom hokeji. Zomrel v marci 2020 vo veku 97 rokov. 

Viac o téme: Vladimír Zábrodský
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy