Titul Slovana s čiernou škvrnou: Minuloročné finále proti Nitre má dohru za arbitrážnym stolom!

Hokejisti HC Slovan Bratislava oslavujú zisk rekordnej deviatej majstrovskej trofejeHokejisti HC Slovan Bratislava oslavujú zisk rekordnej deviatej majstrovskej trofeje Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

BRATISLAVA - Hokejista Rastislav Gašpar zo Slovana Bratislava hral neoprávnene finále slovenskej extraligy v ročníku 2021/22. Rozhodla o tom Arbitrážna komisia Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), ktorá dala za pravdu HK Nitra.

Práve tá upozornila na porušenie stanov SZĽH. Zväz v utorok poskytol stanovisko, v ktorom uviedol, že s prípadom sa bude zaoberať Výkonný výbor na najbližšom zasadnutí. HK Nitra dal podnet na Ligovú radu na prešetrenie štartu Rastislava Gašpara zo Slovana Bratislava, ktorý nastúpil vo finálovej sérii proti Nitre.

Hráč sa po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19  rozohral v B tíme bratislavského klubu, ktorý pôsobil v druhej najvyššej súťaži a nastúpil na stretnutie play off v dvoch rôznych ligách. Člen Ligovej rady Tipos extraligy Rastislav Konečný vtedy uviedol, že Gašpar má od 25. marca 2022 schválenú výnimku.

Arbitrážna komisia, ktorá je najvyšší orgán SZĽH pre riešenie sporov, dala za pravdu HK Nitra a rozhodla, že Ligová rada nemala oprávnenie uložiť hráčovi Gašparovi výnimku na štart za HC Slovan Bratislava po prestupovom termíne a postupovala v rozpore s platnými poriadkami a stanovami. Jeho štart vo finále play off sezóny 2021/22 bol preto neoprávnený.

Nitriansky klub na svojej stránke uviedol, že nežiada o dodatočnú zmenu rezultátu finálovej série, v ktorej Slovan triumfoval 4:2 na zápasy. Zároveň však vyjadril želanie, aby nadchádzajúce vyraďovacie boje boli "výnimočné a nie výnimkové:

"Nežiadame prideliť Nitre majstrovský titul. Boli sme však poškodení priamo riadiacimi orgánmi SZĽH. Najskôr Ligovou radou a neskôr Výkonným výborom. Týmto rozhodnutím nám vznikli majetkové aj nemajetkové ujmy.

Je zarážajúce, že Ligová rada, ktorá má dbať na dodržiavanie predpisov a stanov, prijala rozhodnutie s ich rozporom, pričom udelením neprávoplatnej výnimky zvýhodnila jeden klub pred ostatnými a o svojom rozhodnutí ani len zvyšné kluby neinformovala. Sme radi, že sa pravda napokon ukázala. Síce neskôr, ale predsa.

To ako sa bude postupovať ďalej, necháme na kompetentné inštitúcie. Na záver veríme, že sa play off bude hrať v duchu fair play podľa dopredu stanovených predpisov a pravidiel. Dúfame, že nás všetkých čaká nie výnimkové, ale výnimočné play off."

Rastislav Gašpar v drese Galéria fotiek (2) Rastislav Gašpar Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Stanovisko SZĽH k rozhodnutiu Arbitrážnej komisie poskytol pre TASR hovorca zväzu Peter Jánošík: "Prípad Rastislava Gašpara bol špecifický, keďže vznikol na podklade pandémie a vtedajšie predpisy s takýmto prípadom nepočítali. Jednohlasné rozhodnutie riadiaceho orgánu vyplynulo z potreby posúdiť tento prípad individuálne so zreteľom na zdravie hráča a na základe lekárskej správy.

O prípade bolo navyše rozhodnuté pred začiatkom play off. Voči rozhodnutiu Arbitrážnej komisie sa v zmysle Stanov SZĽH odvolal klub HC Slovan Bratislava s tým, že Arbitrážna komisia konala a vydala rozhodnutie v rozpore s predpismi SZĽH a Zákonom o športe z dôvodu, že vec bola právoplatne ukončená a na zrušenie rozhodnutia orgánu SZĽH nemala Arbitrážna komisia právomoc, pričom takéto rozhodnutie Arbitrážnej komisie považuje za nulitné. Uvedeným odvolaním sa bude zaoberať na svojom najbližšom zasadnutí Výkonný výbor SZĽH."

Viac o téme: HK Nitra HC Slovan Bratislava Rastislav Gašpar
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy