Zabudnite na svoju kariéru, na svoje sny: Dúfam, že nikto nezažije takúto beznádej

Ukrajinská výškarka Jaroslava Mahučichová oslavuje zlatú medailu na atletických halových majstrovstvách Európy v tureckom IstanbuleUkrajinská výškarka Jaroslava Mahučichová oslavuje zlatú medailu na atletických halových majstrovstvách Európy v tureckom Istanbule Zdroj: TASR/AP/Francisco Seco

MONTE CARLO - Svetová atletika bude znovu podporovať prípravu športovcov z okupovanej Ukrajiny na majstrovstvá sveta, ktoré sa tentoraz uskutočnia v auguste v Budapešti.

Obnovuje Ukrajinský fond solidarity, z ktorého vlani rozdelila vyše 220-tisíc dolárov.

Peniaze putovali k viac ako stovke atlétov z krajiny, ktorú vo februári 2022 napadlo Rusko. V doteraz pokračujúcej vojne bolo podľa medzinárodnej organizácie Global Athlete zničených 343 športových zariadení, takže zhruba 140.000 mladých športovcov prišlo o tréningové prostredie. Približne štyridsaťtisíc ukrajinských športovcov sa pripravuje v zahraničí.

Ukrajinci patria medzi najlepších

Je medzi nimi aj množstvo atlétov vrátane tých, ktorí môžu uspieť na svetovom šampionáte. V minulej sezóne, keď sa o medaily bojovalo v Eugene, Svetová atletika podporovala predovšetkým ukrajinské atlétky. K ženám putovalo sedemdesiat percent príspevkov. Bola medzi nimi aj prekážkárka Anna Ryžykovová.

"Dúfam, že nikto nikdy nezažije takúto beznádej. Zabudnete na svoju kariéru, na svoje sny a myslíte len na to, ako sa zachrániť a ako pomôcť prežiť svoju rodinu a blízkym. Tento fond naozaj zachránil naše atletické kariéry a dal nám šancu bojovať za svoju vlasť vlastným spôsobom," uviedla piata žena olympijskych pretekov v Tokiu.

Na nedávnych halových majstrovstvách Európy v Istanbule získala Ukrajina štyri medaily vrátane jednej zlatej, o ktorú sa postarala výškarka Jaroslava Mahučichová.

Viac o téme: Ukrajina MS v atletike World Athletics
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy