Kalkulačky sú nanič, je to čierne na bielom: Svetový pohár má staronového kráľa

Johannes Thingnes Bö v cieliJohannes Thingnes Bö v cieli Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

OSLO - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö vyhral po štvrtýkrát v kariére celkové hodnotenie Svetového pohára.

Druhý muž priebežného poradia Sturla Holm Laegreid kvôli nákaze koronavirom nenastúpi do štvrtkového vytrvalostného pretekov v Östersunde a stratí tak teoretickú šancu na to, aby svojho krajana predstihol.

Laegreidovu neúčasť vo štvrtkovom pretekoch potvrdil agentúre AFP hovorca Nórskej biatlonovej federácie. "Cíti sa dobre, ale radšej počká minimálne do nedele," povedal. V nedeľu sa v Östersunde ide preteky s hromadným štartom.

Laegreid sa nakazil ešte pred pretekmi Svetového pohára v Novom Meste na Morave a na Vysočine neštartoval. Bö vyhral v Novom Meste šprint aj stíhačku, pred ktorou bol tiež pozitívne testovaný na covid-19, rovnako ako jeho brat Tarjei. Súrodenci vo vytrvalostnom závode v Östersunde ani v sobotňajšej štafete rovnako ako Laegreid štartovať nebudú a zapoja sa najskôr v nedeľu.

Johannes Thingnes Bö na Galéria fotiek (2) Johannes Thingnes Bö Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Dvadsaťdeväťročný Bö, päťnásobný majster sveta z februárového šampionátu v Oberhofe, má na čele poradia pred Laegreidom náskok 399 bodov. Po štvrtku už ich bude k dispozícii len 360, a keďže sa po zmene pravidiel na rozdiel od minulých rokov nebudú škrtať najhoršie výsledky, je Böov triumf istý.

Oficiálne potvrdenie jeho celkového triumfu už bolo iba formalitou. Z šestnástich individuálnych pretekov v SP vyhral trinásť a iba raz chýbal na stupňoch víťazov, hneď v prvom pretekoch sezóny v novembri v Kontiolahti.

Svetový pohár už mladší z bratskej dvojice Böových vyhral v rokoch 2019-2021. Štvrtým triumfom sa v historickej tabuľke dotiahol na Francúza Raphaëla Poiréeho a Franka Ullricha z niekdajšej NDR. Viac veľkých krištáľových glóbusov majú len Nór Ole Einar Björndalen a Švédka Magdaléna Forsbergová (obaja 6) a francúzsky rekordér Martin Fourcade (7).

Viac o téme: Johannes Thingnes Bö Sturla Holm Laegreid