Historická futbalová tragédia má vinníkov: Proces prebehol rýchlo, sudca rozdal tresty

Tragédia v IndonéziiTragédia v Indonézii Zdroj: SITA/AP Photo/Yudha Prabowo

JAKARTA - Jeden z usporiadateľov futbalového zápasu, pri ktorom vlani prišlo v tlačenici o život 135 ľudí, dnes odsúdili na 18 mesiacov väzenia.

Súkromný bezpečnostný pracovník dostal v rovnakom prípade ročný trest. Obaja boli uznaní vinnými z nedbanlivosti, informovala agentúra AFP.

Tragédia, jedna z najväčších v histórii športu, sa stala vlani v októbri pri ligovom stretnutí na štadióne v meste Malang. Podľa indonézskej vládnej komisie bolo hlavnou príčinou paniky a tlačenice na štadióne to, že polícia vo veľkom použila slzotvorný plyn proti futbalovým fanúšikom, ktorí po zápase vbehli na ihrisko.

Za ďalšie príčiny označila komisia preplnenosť štadióna, nedodržiavanie bezpečnostných pravidiel a zamknuté brány.

V súvislosti s tragédiou bolo obžalovaných päť ľudí - traja policajti, jeden súkromný bezpečnostný pracovník a jeden z usporiadateľov zápasu medzi futbalovými klubmi Arema a Persebaya Surabaya. Rozsudok nad policajtmi bude vynesený neskôr.

"Usporiadateľ zápasu Abdul Haris bol uznaný vinným z nedbanlivosti, ktorá spôsobila smrť ľudí," povedal dnes sudca pri pojednávaní v meste Surabaya pri vynesení prvého verdiktu v prípade. Obžaloba pre Harisa žiadala trest šesť rokov a osem mesiacov.

Potrestaný bol tiež bezpečnostný pracovník Suko Sutrisno, ktorý dostal ročný trest. "Obžalovaný nepočítal s chaosom, pretože sa predtým s takouto mimoriadnou situáciou nestretol," vyhlásil sudca.

Viac o téme: Indonézia
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy