Infantino si môže vydýchnuť: Vyšetrovanie uviedlo všetko na pravú mieru

Gianni InfantinoGianni Infantino Zdroj: SITA/AP/Martin Ruggiero

BERN - Švajčiarske štátne zastupiteľstvo zastavilo vyšetrovanie "leteckej aféry" predsedu Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA Gianniho Infantina.

Podľa vyhlásenia federálnej prokuratúry sa podozrenie na spáchanie trestného činu nepreukázalo, vyšetrovanie ho naopak vyvrátilo. FIFA rozhodnutie privítala.

Infantino si v roku 2017 nechal k návratu zo zámorskej služobnej cesty zaplatiť drahé súkromné ​​lietadlo. Odôvodnil to tým, že sa ponáhľal na schôdzku so šéfom UEFA Aleksanderom Čeferinom, ku ktorej ale nedošlo. Kauzou, na ktorú upozornil nemecký denník Süddeutsche Zeitung, sa zaoberala v lete 2020 etická komisia FIFA, ale Infantina nepotrestala.

Infantino bol podľa vyjadrenia prokuratúry schopný preukázať, že jeho konanie bolo v súlade s platnými pravidlami FIFA na úhradu nákladov pre vysoko postavených funkcionárov. Vyšetrovanie bolo oficiálne zastavené k 2. marcu.

Federálni žalobcovia ale zdôraznili, že hlavné pojednávanie proti Infantinovi a ďalším osobám kvôli podozreniu z porušenia úradného tajomstva, zneužitiu právomoci úradnej osoby a ďalších trestných činov v kauze týkajúcej sa jeho neštandardných stretnutí s bývalým generálnym prokurátorom Michaelom Lauberom doteraz nebolo zastavené. Dôkazné konanie a vyšetrovanie stále pokračuje.

Čiastkový úspech Infantino zaznamenal týždeň pred kongresom FIFA, kde by mal byť znovuzvolený predsedom. Na čele svetového futbalu stojí od februára 2016, kedy vystriedal Josepha Blattera. Pre tohtoročnú voľbu nemá žiadneho protikandidáta.

Viac o téme: FIFA Gianniho Infantino
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy