Glóbus za vytrvalostné preteky získal Christiansen: Na záver triumfoval v Östersunde Doll

Vetle Sjastad ChristiansenVetle Sjastad Christiansen Zdroj: SITA/AP/Anders Wiklund/TT News Agency

ÖSTERSUND - Nórsky biatlonista Vetle Sjastad Christiansen získal malý glóbus vo vytrvalostnej súťaži Svetového pohára. Zaistil si ho tretím miestom (+1:11,5 min) v záverečných pretekoch tejto disciplíny vo švédskom Östersunde.

Z triumfu sa tešili Nemec Benedikt Doll, ktorý ako jediný neminul ani jeden terč a do cieľa prišiel v čase 48:43,4 h. Druhý skončil Talian Tommaso Giacomel s mankom 1:09,1 min.

Vo štvrtok neštartoval už istý víťaz celkového poradia Johannes Thingnes Bö z Nórska, doterajšieho lídra disciplíny, jeho brata Tarjeia a ich krajana Sturlu Holma Laegreida zastavili pozitívne testy na koronavírus. Jediný Slovák na štarte Michal Šima obsadil s jednou chybou 55. miesto.

J. T. Bö sa stal v predstihu štvrtýkrát v kariére celkovým víťazom SP po tom, ako druhý muž priebežného poradia Laegreid musel vynechať preteky a stratil aj teoretickú šancu na to, aby svojho krajana predstihol. Laegreid sa nakazil ešte pred podujatím v Novom Městě na Moravě a na Vysočine neštartoval. Dvadsaťdeväťročný Bö, ktorý na MS v Oberhofe získal päť zlatých medailí, má na čele poradia pred krajanom 399-bodový náskok, pričom jeden biatlonista ich môže získať maximálne už len 360.

Bö pred štvrtkom viedol poradie disciplíny o osem bodov pred Christiansenom, tretí Niklas Hartweg strácal 14, štvrtý Martin Ponsiluoma 21 a šiesty Nemec Roman Rees 41 bodov. Švéd minul jeden terč na úvodnej ležke, Nór naopak na stojke a po dvoch položkách sa pohybovali v najlepšej desiatke. Švajčiar Hartweg spravil tiež iba jednu chybu, no na bežkách bol takmer o minútu pomalší ako jeho súperi.

Christiansen zvládol s nulou tretiu položku a na vedúceho Dolla strácal 49,6 sekúnd. Rees bol po troch streľbách bezchybný a o deväť sekúnd pred Nórom. Ponsiluoma minul ďalší terč a z boja o glóbus vypadol.

Benedikt Doll počas vytrvalostných Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Anders Wiklund/TT News Agency

Christiansen si dal na záverečnej položke načas, ale sklopil všetky terče a mal istotu, že v poradí disciplíny skončí pred svojimi súpermi. Rees minul jeden terč, ale bol takmer o minútu pomalší. Pre víťazstvo si nakoniec prišiel Doll, ktorý ako jediný sklopil všetkých 20 terčov, Christiansen obsadil tretie miesto a prvýkrát v kariére získal malý glóbus. Rees finišoval piaty. Druhý v poradí disciplíny nakoniec skončil víťazný Doll s mankom 20 bodov na Christiansena, tretí je Ponsiluoma.

Šima sa po dvoch nulách pohyboval okolo prvej štyridsiatky, na tretej položke prišla prvá chyba a mierne sa prepadol, záverečnú stojku zvládol bez zaváhania, na súperov však nestačil bežecky a tak nakoniec obsadil až 55. miesto s mankom 6:39,4 minúty na víťaza. Po voľnom piatku sú v sobotu na programe štafety žien (14.00 h) i mužov (16.30 h).

8. kolo SP v Östersunde - vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Benedikt Doll (Nem.) 48:43,4 min (0), 2. Tommaso Giacomel (Tal.) +1:09,1 min (1), 3. Vetle Sjastad Christiansen (Nór.) +1:11,5 (1), 4. Philipp Nawrath +1:51,4 (2), 5. Roman Rees (obaja Nem.) +2:02,1 (1), 6. Eric Perrot (Fr.) +2:07,8 (1), 7. Sebastian Stalder (Švaj.) +2:23,1 (1), 8. Martin Ponsiluoma (Švéd.) +2:28,9 (2), 9. Simon Eder (Rak.) +2:32,0 (1), 10. Aleksander Fjeld Andersen (Nór.) +2:33,8 (1), ... 55. Michal ŠIMA (SR) +6:39,4 (1)

celkové poradie SP (17 z 21): 1. Johannes Thingnes Bö 1319 b, 2. Sturla Holm Laegreid      920, 3. Christiansen      (všetci Nór.) 742, 4. Doll 624, 5. Ponsiluoma 601, 6. Tarjei Bö (Nór.) 598

konečné poradie vytrvalostných pretekov (po 3): 1. Christiansen 171 b, 2. Doll 151, 3. Ponsiluoma 132, 4. Rees 123, 5. Giacomel 120, 6. Niklas Hartweg (Švaj.) 120

Viac o téme: Vytrvalostné preteky Benedikt Doll Vetle Sjastad Christiansen