VIDEO Krásna hokejová noc v NHL: Tatar s asistenciou sa raduje z výhry, Černák smúti

Erik Haula (New Jersey) sa snaží dostať puk do bránky Washingtonu, v pozadí Tomáš Tatar číha pred bránkouErik Haula (New Jersey) sa snaží dostať puk do bránky Washingtonu, v pozadí Tomáš Tatar číha pred bránkou Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon

WASHINGTON - Slovenský hokejista Tomáš Tatar prispel v noci na piatok v NHL asistenciou k víťazstvu New Jersey na ľade Washingtonu 3:2 po predĺžení a nájazdovom rozstrele.

Edmonton vyhral v Bostone 3:2 a ukončil Bruins desaťzápasovú sériu. Dallas vyhral v Buffale 10:4. Prvý gól v drese New Yorku Rangers strelil Patrick Kane. Zo Slovákov bol v akcii aj Erik Černák, jeho Tampa Bay nestačila na Vegas 3:4 pp.

Šikovné nahodenie Tatara využil Mercer

Tatar zaznamenal svoju 24. asistenciu v sezóne, keď v 28. minúte nahodil puk od modrej čiary do bránkoviska a Dawson Mercer dostal Devils do vedenia 2:1. Dvadsaťjedenročný kanadský útočník tak bodoval v jedenástom zápase za sebou.

Washington, ktorý nastúpil v treťom zápase za sebou bez zraneného slovenského obrancu Martina Fehérváryho, vyrovnal ešte v druhej tretine na 2:2 zásluhou Dylana Stromea, ale v nájazdoch rozhodol o víťazstve “diablov” v štvrtej sérii Timo Meier.

Tatar bol na ľade 16 minút a 29 sekúnd, zaznamenal plusový bod a päť streleckých pokusov. Devils prestrieľali domácich 40:22. Brankár Darcy Kuemper zaznamenal 38 zákrokov, ale opäť sa netešil z víťazstva proti New Jerses (0-6-2). Devils sú jediným tímom v NHL, s ktorým ešte nikdy nevyhral.

"Mali sme množstvo veľkých príležitostí, hrali sme dobre. S výkonom aj s bodmi som spokojný," povedal pre nhl.com tréner Devils Lindy Ruff. Washington stráca na druhú voľnú kartu do play off Východnej konferencie, ktorú zatiaľ drží Pittsburgh, päť bodov. Penguins majú navyše dva zápasy k dobru.

Útočník New Jersey Timo Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon

"Nutne sme potrebovali dva body. Mali sme príležitosti, ale nevyužili sme ich. Darcy bol skvelý, držal nás v hre," dodal tréner Caps Peter Laviolette.

Devils sa stali prvým tímom NHL, ktorého dres si v jednom zápase NHL obliekli štyria Švajčiari - brankár Akira Schmid, Nico Hischier, Timo Meier a Jonas Siegenthaler.

Černákove strely a bodyčeky nepomohli

Obranca Tampy Bay Erik Černák strávil pri prehre 3:4 po predĺžení s Vegas na ľade 22:22 min a pripísal si na konto mínusku, štyri strely na bránku a štyri bodyčeky.

Útočníka Vegas Michaela Amadia Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Mike Carlson

Víťazný gól Vegas strelil obranca Alec Martinez. Golden Knights zdolali Lightning siedmykrát z desiatich zápasov od svojho vstupu do NHL v sezóne 2017-2018. Ďalšie góly víťazného tímu strelili William Karlsson, Chandler Stephenson and Keegan Kolesar, triumf vychytal Jonathan Quick (34 zákrokov). Dva góly “bleskov” vsietil Brayden Point a so 41 presnými zásahmi si vyrovnal kariérne maximum zo sezóny 2018-2019.

Domáci hokejisti prestrieľali Vegas v pomere 37:21, ale bývalý brankár Quick uspel aj v druhom štarte za “zlatých rytierov.” "Som spokojný s našim výkonom, bol najlepší za posledné obdobie. Zaslúžili sme si body. Keď si porovnám naše výkony počas série prehier, tak dnes bol na ľade iný tím. Na tomto musíme stavať," povedal tréner “bleskov” Jon Cooper.

Gólová mastenica v Buffale

Dallas triumfoval v Buffale 10:4, dva góly strelil Čech Radek Faksa a tri asistencie si pripísal Jason Robertson. Tri body za gól a dve asistencie si pripísali Jamie Benn a Mason Marchment. Stars strelili v NHL naposledy 10 gólov 6. februára 2009, keď zdolali NY Rangers 10:2.

Viac ako desať gólov dali v klubovej histórii len raz, ešte ako Minnesota North Stars vyhrali 11. novembra 1981 nad Winnipegom Jets 15:2. Dallas úspešne odštartoval šesťzápasový trip.

"Vždy chcete vyhrať prvý zápas na cestách. Začali sme dobre, teraz máme pred sebou ďalších silných súperov," povedal Benn. Buffalo prehralo tri zápasy za sebou, päť z posledných šiestich a na play off stráca šesť bodov.

Víťazná séria Bostonu je fuč

Boston viedol nad Edmontonom 2:0, ale napokon prehral 2:3. Oilers tak zastavili víťaznú sériu Bruins na desiatich zápasoch. Najproduktívnejší hráč NHL a kapitán “olejárov” Connor McDavid nebodoval prvýkrát po jedenástich zápasoch a v závere sa po zrážke so spoluhráčom Derekom Ryanom takmer zranil, ale hoci na striedačku odišiel v problémoch, duel dohral. Víťazný gól strelil v 56. minúte Darnell Nurse.

Boston vyhrával presných zásahoch Brada Marchanda a Davida Pastrňáka, ktorý dal svoj 45. gól v sezóne v poslednej sekunde prvej tretiny, 2:0. Evan Bouchard a Ryan McLeod však vyrovnali a Nurse v čase 56:11 strelou od modrej čiary cez cloniacich hráčov prekonal Jeremyho Swaymana.

"Sme sebavedomé mužstvo, dokážeme hrať s každým tímom v tejto lige. Nezačali sme dobre, ale potom nás podržal brankár a napokon sme využili naše šance," povedal Nurse. Boston nevyužil možnosť stať sa tímom, ktorý vyhral 50 zápasov v sezóne najrýchlejšie v histórii.

Ďalšiu šancu budú mať Bruins v sobotu vo svojom 64. zápasy sezóny proti Detroitu Red Wings. Rekord NHL 50 víťazstiev v prvých 66 zápasoch držia Red Wings (1995-96) a Tampa Bay Lightning (2018-19).

Kane s prvým streleckým zárezom v drese Rangers

Prvé dva body vo svojom treťom zápase v drese New York Rangers po výmene z Chicaga zaznamenal útočník Patrick Kane, keď v Montreale najskôr asistoval pri góle Jacoba Troubu a potom v druhej tretine v presilovke vyrovnal svojim 17. presným zásahom v sezóne na 3:3. Rangers napokon vyhrali 4:3 po nájazdoch, v ktorých rozhodol Mika Zibanejad.

"Prvé dva zápasy som odohral takmer bez tréningu, ale mohlo to byť lepšie. Teraz sme mali dlhšiu pauzu, nehrali sme štyri dni a po pár tréningoch sme si na seba viac zvykli. Čakanie na zápas bolo dlhé, ale teším sa, že som sa zapísal do streleckej listiny," povedal Kane.

Tri asistencie zaznamenal Artemij Panarin, víťazstvo vychytal Igor Šesťorkin (23 zásahov). Slovenský brankár Jaroslav Halák bol na striedačke.

Boj o play-off pre Islanders

Brock Nelson rozhodol v predĺžení o víťazstve NY Islanders nad Pittsburghom 4:3 a zavŕšil tak obrat z 1:3. Asistenciu si pripísal brankár Iľja Sorokin, ktorý vypichol nahrávku Rickarda Rakella a vysunul tak Nelsona do samostatného úniku.

Dva presné zásahy, vrátane vyrovnávajúceho 75 sekúnd pred koncom tretej tretiny, zaznamenal Anders Lee. “Ostrovania” držia prvú voľnú kartu vo Východnej konferencii, pred “tučniakmi” majú dvojbodový náskok. Góly Pittsburghu strelili Jake Guentzel, Jason Zucker a Jeff Petry. Islanders vyhrali v tejto sezóne nad Penguins všetky štyri zápasy.

Strelecký účet v novom pôsobisku si otvoril aj český krídelník Jakub Vrána a víťazným gólom pomohol St. Louis k víťazstvu nad San Jose 4:2. "Videl som, že Pavel Bučnevič poslal pekný pas Kasperimu Kapanenovi, ale išiel som dôrazne do bránky a skončilo to dnu. Gól ma potešil," povedal Vrána, ktorý prišiel do Blues 3. marca výmenou z Detroitu.

Carolina aj Los Angeles víťazne

Carolina zdolala Philadelphiu tesne 1:0 a zaznamenala štvrté víťazstvo za sebou. Čisté konto vychytal brankár Pjotr Kočetkov (19 zásahov), ktorého klub povolal z AHL po zranení Anttiho Raantu.

Dvadsaťtriročný Rus nastúpil v NHL prvýkrát od 15. januára. Jediný gól duelu strelil už v 3. minúte v presilovke Andrej Svečnikov. Obranca Brent Burns oslávil 38. narodeniny asistenciou.

Darí sa aj hokejistom Los Angeles, ktorí zdolali obhajcu Stanley Cupu Colorado 5:2 a zaznamenali piaty triumf za sebou. Druhé víťazstvo v druhom štarte v drese Kings vychytal Joonas Korpisalo, ktorý prišiel 2. marca do tímu z Columbusu. Tri asistencie si zapísal slovinský kapitán “kráľov” Anže Kopitar.

Arizonu podržal ruský brankár

Prvé víťazstvo v NHL vo svojom piatom štarte vychytal ruský brankár Ivan Prosvetov, keď chytil 39 striel a jeho Arizona zdolala Nashville 4:1. Dvadsaťštyriročného Prosvetova povolal klub z farmy v Tucsone a v NHL nastúpil prvýkrát od 4. apríla 2022.

"Šliapal som na bicykli a čakal som, že večer budem chytať proti Milwaukee, keď mi zavolali, že dnes budeš chytať v NHL. Povedal som, ok, som pripravený. Bola to skvelá správa," povedal Prosvetov.

Gól a asistenciu pri debute v drese Coyotes zaznamenal Brett Ritchie, Barrett Hayton a Jack McBain skórovali v priebehu 49 sekúnd.

Alex DeBrincat zlomil nerozhodný stav 2:23 minúty pred koncom a Ottawa vyhrala v Seattli 5:4. Kraken prehrali prvýkrát po päťzápasovej víťaznej sérii, Ottawa bojuje o play off a vyhrala šesť z uplynulých siedmich vystúpení.

NHL - sumáre:

Washington Capitals - New Jersey Devils 2:3 pp a sn (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 20. van Riemsdyk, 30. Strome (Oshie, Milano) - 27. Haula (Mercer, Severson), 28. Mercer (Hischier, TATAR), rozh. náj. Meier. Brankári: Kuemper - Schmid, strely na bránku: 22:40.

Tampa Bay Lightning - Vegas Golden Knights 3:4 pp (1:1, 0:0, 2:2 - 0:1)
Góly: 5. Point (Kučerov, Stamkos), 58. Kučerov (Sergačov, Point), 60. Point (Kučerov, Sergačov) - 1. Kolesar (Blueger, Howden), 43. Karlsson (Pietrangelo), 46. Stephenson (Theodore, Smith), 64. Martinez (Eichel, Marchesseault). Brankári: Vasilevskij - Quick, strely na bránku: 37:21.

Montreal Canadiens - New York Rangers 3:4 pp a sn (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 1. Guhle (Gurianov, Pitlick), 18. Belzile (Guhle, Wideman), 34. Anderson (Tierney) - 4. Lafreniere (Fox, Panarin), 21. Trouba (Panarin, Kane), 35. Kane (Trouba, Panarin), rozh. náj. Zibanejad. Brankári: Montembeault - Šesťorkin, strely na bránku: 26:33.

Buffalo Sabres – Dallas Stars 4:10 (1:3, 1:2, 2:5)
Góly: 20. Greenway (Skinner, Thompson), 30. Okposo (Peterka, Ljubuškin), 44. Skinner (Thompson), 53. Olofsson (Peterka, Krebs) - 8. Johnston (Hakanpää, Dadonov), 20. Pavelski (Robertson, Benn), 20. Benn (Heiskanen, Suter), 29. Kiviranta (Robertson, Hanley), 31. Suter (Marchment, Dellandrea), 50. Dadonov (Benn, Hakanpää), 50. Faksa (Domi, Kiviranta), 52. Faksa (Marchment), 53. Hintz (Robertson, Pavelski), 57. Marchment (Heiskanen, Miller). Brankári: Comrie - Oettinger, strely na bránku: 29:49.

Carolina Hurricanes - Philadelphia Flyers 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól: 3. Svečnikov (Nečas, Burns). Brankári: Kočetkov - Sandström, strely na bránku: 29:19.

Pittsburgh Penguins - New York Islanders 3:4 pp (2:1, 1:0, 0:2 - 0:1)
Góly: 12. Guentzel (Pettersson, Crosby), 19. Zucker (Malkin, Petry), 31. Archibald (Dumoulin, Petry) - 6. Lee (Horvat, Palmieri), 55. Fasching (Cizikas, Aho), 59. Lee (Dobson, Nelson), 63. Nelson (Sorokin). Brankári: Jarry - Sorokin, strely na bránku: 36:28.

Boston Bruins - Edmonton Oilers 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)
Góly: 4. Marchand (Pastrňák, Carlo), 20. Pastrňák (Krejčí) - 31. Bouchard (Janmark), 47. McLeod (Shore), 56. Nurse (Ceci, Draisaitl). Brankári: Swayman - Skinner, strely na bránku: 28:22.

St. Louis Blues - San Jose Sharks 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Góly: 13. Krug (Thomas), 31. Blais (Parayko), 43. Vrána (Bučnevič, Kapanen), 56. Thomas (Saad, Bučnevič) - 11. Karlsson (Barabanov, Johnsson), 35. Hertl (Barabanov). Brankári: Binnington - Kahkonen, strely na bránku: 30:34.

Arizona Coyotes - Nashville Predators 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)
Góly: 9. Ritchie (Moser, Fischer), 52. Hayton (Keller, Boyd), 53. McBain (Crouse, Maccelli), 60. Schmaltz (Nemeth, Keller) - 58. Glass (Duchene, Evangelista). Brankári: Prosvetov - Saros, strely na bránku: 43:40.

Colorado Avalanche - Los Angeles Kings 2:5 (0:2, 1:0, 1:3)
Góly: 35. Rodrigues (Girard, Newhook), 45. MacKinnon (Makar, Rantanen) - 9. Kempe (Kopitar, Roy), 18. Vilardi (Kopitar, Byfield), 41. Kempe (Gavrikov, Kopitar), 45. Danault (Spence, Fiala), 58. Danault (Moore). Brankári: Georgijev - Korpisalo, strely na bránku: 30:31.

Seattle Kraken - Ottawa Senators 4:5 (1:3, 2:0, 1:2)
Góly: 12. McCann, 23. Schwartz (Dunn, Bjorkstrand), 29. McCann (Sprong, Gourde), 44. Dunn (Gourde) - 5. Pinto (Holden, Chychrun), 9. Chychrun (Holden, Stützle), 9. Brown (Joseph), 45. Giroux (Stützle), 58. DeBrincat (Sanderson, Giroux). Brankári: Grubauer - Sogaard, strely na bránku: 33:31.

Viac o téme: Washington Capitals Tomáš Tatar Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Erik Černák