VIDEO Shiffrinová získala glóbus a vyrovnala rekord Stenmarka! Vlhová si výrazne polepšila

Mikaela Shiffrinová oslavuje triumf v 86. pretekoch Svetového poháraMikaela Shiffrinová oslavuje triumf v 86. pretekoch Svetového pohára Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

ARE - Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová dosiahla 86. víťazstvo vo Svetovom pohári a vyrovnala absolútny rekord legendárneho Švéda Ingemara Stenmarka. Vďaka triumfu v piatkovom obrovskom slalome vo švédskom Are zároveň získala malý glóbus za disciplínu.

Slovenka Petra Vlhová obsadila štvrté miesto s mankom 1,42 sekundy. Druhá skončila Talianka Federica Brignoneová so stratou 64 stotín a tretia bola domáca Sara Hectorová (+0,92 s).

Dvadsaťsedemročná Američanka potvrdila, že v tejto sezóne nemá v "obráku" konkurenciu, keď si pripísala už šieste víťazstvo. Celkovo nazbierala v tomto ročníku už dvanásť prvenstiev a po celkovom triumfe v SP a malom glóbuse za slalom pridala ďalší aj v tejto disciplíne.

Jej najväčšia konkurentka v hodnotení obrovského slalomu Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska vypadla už v prvom kole. Shiffrinová vyrovnala Stenmarkov rekord symbolicky vo Švédsku a v stredisku, v ktorom zaznamenala svoje vôbec prvé víťazstvo v kariére v SP, v decembri 2012 triumfovala v slalome.

O sedem rokov neskôr získala dve medaily na majstrovstvách sveta. V marci 2020 sa práve tu chystala vrátiť na svahy po tragickom úmrtí otca, ale vtedy boli preteky zrušené kvôli koronavírusu.

Mala som to v hlave

Základ na rekordné víťazstvo položila americká hviezda v prvom kole. V ňom najväčším konkurentkám nadelila viac ako sekundu. "Bola to jedna z tých jázd v mojom živote, keď som si už pri nej myslela: 'Toto je fakt dobré'," povedala Shiffrinová švédskej televíznej stanici TV6.

"Bol to úžasný deň. Rekord bol blízko a chcela som tu oň zabojovať. V prvom kole to bolo ťažké s viditeľnosťou. V druhom kole bolo už menej svetla a snažila som sa ísť naplno," povedala víťazka.

Dnes sa dočkala rekordného víťazstva, na ktoré čakala od 28. januára, kedy vyhrala prvý slalom v Špindlerovom Mlyne. Potom mala štyri preteky SP bez výhry, väčšinou v rýchlostných disciplínach.

"Mala som to v hlave. Bolo celkom ťažké sa sústrediť tých posledných pár týždňov. Keď som bola malá, tak som si ani nepomyslela, že by som niekedy mohla byť v tejto situácii. Celý deň som sa snažila sa na to nesústrediť," zverila sa Shiffrinová, ktorá v cieli objala svoju matku a trénerku Eileen.

Popri vyrovnaní Stenmarkovho rekordu starého 34 rokov sa jej podaril aj ďalší zápis do histórie. Vyhrala dvadsiaty obrovský slalom, čím vyrovnala ženský rekord Švajčiarky Vreni Schneiderovej, ktorá bola v tejto disciplíne úspešná v rokoch 1984 až 1992.

Trochu som bojovala so svetlom

Vlhová sa postavila na štart 1. kola s číslom jeden, v hornej pasáži mala dobrú rýchlosť, no v strednej stratila tempo a do cieľa prišla v čase 56,76 sekundy. Druhá v poradí na štarte Gutová-Behramiová vypadla a Slovenku neprekonala ani Nórka Ragnhild Mowinckelová. Potom sa však Vlhová prepadla na koniec prvej desiatky.

Talianka Federica Brignoneová ju zdolala o 56 stotín a svoje vlastné preteky si išla Shiffrinová, ktorá napriek menšej chybe dosiahla suverénne najlepší čas 55,16 s. Z ďalších sa k nej priblížila najbližšie až Kanaďanka Valerie Grenierová s mankom 58 stotín, ktorá odštartovala s číslom pätnásť, a hneď za ňou Franziska Gritschová z Rakúska (+0,93 s).

"Urobila som tam drobné chyby, ktoré ma stáli čas. Trať však bola skvelá a podmienky tiež, takže tak. V strednej časti som nevnímala nejaké chyby, ale bola to taká rovina, na ktorej musel ísť človek inak. Trochu som bojovala so svetlom, ale išla som naplno, no Mikaela išla zase svoje preteky," povedala po 1. kole Vlhová pre JOJ Šport.

Druhá Slovenka na štarte Rebeka Jančová obsadila 44. miesto s mankom štyri sekundy na víťazku a nepostúpila do 2. kola.

Vlhová predviedla v 2. kole rýchlu jazdu, ideálne časovala oblúky a do cieľa prišla priebežne prvá. Jej ďalšie súperky chybovali a tak sa posúvala v poradí smerom hore. Zdolala ju až Hectorová, ktorá išla od úvodu agresívne, do spodnej časti si priniesla vysokú rýchlosť a finišovala pol sekundy pred Slovenkou.

Vlhovú pripravila o pódium až Shiffrinová

Na prvom mieste ju následne vystriedala Brignoneová, ktorá zajazdila najrýchlejšie druhé kolo zo všetkých. Tretia po prvom kole Gritschová vypadla a Grenierová sa po veľkých chybách v úvode prepadla na 6. miesto.

Vlhovú pripravila o pódium až Shiffrinová, ktorá išla rýchlo, no s veľkým náskokom z 1. kola príliš neriskovala a stačilo jej to na 86. triumf v kariére. Stenmarkov rekord môže prekonať už v sobotu, keď je v Are na programe slalom. Vlhová sa vďaka štvrtému miestu posunula na druhú priečku v celkovom poradí SP i disciplíny.

Zľava Federica Brignoneová, Mikaela Galéria fotiek (22)

Druhé kolo nedokončilo viacero pretekárok. Coralie Frasseovú Sombetovú z Francúzska v jednej z bránok vynieslo, zostala na jednej lyži a následne tvrdo spadla. Zo zjazdovky sa však postavila sama.

Mimoriadny deň

Shiffrinová mala pred druhou jazdou cestu k rekordu pomerne otvorenú a na rozdiel od druhého slalomu v Špindlerovom Mlyne si tentoraz nenechala výhru vziať. Po prejazde cieľom sa chytila za hlavu, zakryla si tvár a pomaly pokrútila hlavou. "Je to jednoducho mimoriadny deň. Ó môj bože," povedala v rozhovore v cieľovom priestore.

Švédska televízia ju potom požiadala, aby niečo odkázala Stenmarkovi, ktorý pred pretekmi sľúbil, že bude preteky sledovať doma pri obrazovke. Američanka vyjadrila veľký rešpekt voči šesťdesiatšesťročnému Švédovi, ktorého rekord z roku 1989 sa dlho zdal byť neprekonateľný.

"Bez ohľadu na to, čo som dokázala, sa ani neporovnávam s tým, čo ste dokázali vy. Možno získam 87. víťazstvo, možno nie. Ale pre mňa je ten najväčší sen, že sa o mne hovorí v rovnakej vete ako o vás," povedala Shiffrinová.

obrovský slalom v Are: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:54,64 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,64 s, 3. Sara Hectorová (Švéd.) +0,92, 4. Petra VLHOVÁ +1,42, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +1,78, 6. Valerie Grenierová (Kan.) +1,80, 7. Alice Robinsonová (N.Zél.) +1,97, 8. Thea Louise Stjernesundová (Nór.) +2,11, 9. Maryna Gasienicová Danielová (Poľ.) +2,14, 10. Stephanie Brunnerová (Rak.) +2,14, ... v 1. kole: 44. Rebeka JANČOVÁ (SR)

celkové poradie SP (33 z 38): 1. Shiffrinová 1928 b, 2. VLHOVÁ 1025, 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 1007, 4. Brignoneová 939, 5. Sofia Goggiová (Tal.) 800, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 790

poradie obrovského slalomu (9 z 10): 1. Shiffrinová 700 b, 2. VLHOVÁ 486, 3. Gutová-Behramiová 482, 4. Brignoneová 476, 5. Marta Bassinová (Tal.) 475, 6. Hectorová 393

Viac o téme: Petra Vlhová Obrovský slalom Mikaela Shiffrinová Federica Brignoneová Are Rebeka Jančová Sara Hectorová Ingemar Stenmark
  • Zdroj: TASR, ČTK