Špekulácie sa potvrdili: Barcelona oficiálne obvinená z korupcie a dalších zločinov!

Tréner futbalistov FC Barcelona XaviTréner futbalistov FC Barcelona Xavi Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

BARCELONA - Španielske štátne zastupiteľstvo obvinilo FC Barcelona z korupcie, sprenevery a falšovania dokumentov.

Žaloba je namierená nielen na samotný katalánsky klub, ale aj na funkcionára na čele s bývalými prezidentmi Josepom Mariom Bartomeuom a Sandrom Rosellem. Aktuálny líder La Ligy čelí kontroverzii kvôli možnému ovplyvňovaniu rozhodcov medzi rokmi 2016 až 2018.

O chystanom obvinení písal už v utorok denník El País. Dnes po dokončení všetkých náležitostí o ňom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na barcelonský súd.

Podľa informácií rozhlasovej stanice Cadena Ser previedla Barcelona medzi rokmi 2016 až 2018 celkom takmer 1,4 milióna eur na účet spoločnosti patriacej vtedajšiemu viceprezidentovi výboru rozhodcov CTA Josému Maríovi Enríquezovi, ktorý je tiež medzi obvinenými. Peniaze boli údajne vyplácané za poradenské služby. Zástupcovia Barcelony aj Enríquez vo svojich výpovediach platby priznali, popreli ale, že by išlo o úplatky.

Už vo februári predseda španielskej futbalovej ligy Javier Tebas vylúčil, že by Barcelone hrozil trest na športovom poli. Aj keby sa preukázala vina, prípady staršie ako tri roky sú podľa smerníc premlčané. Nevylúčil ale možné stíhanie na civilnom súde, ktoré sa teraz potvrdilo.

Za platby je zodpovedný bývalý predseda Barcelony Bartomeu, ktorý zastával funkciu medzi rokmi 2014 a 2020. Medzi obvinenými figuruje aj jeho predchodca Rosell. Bartomeua sa nedávno zastal aj súčasný šéf katalánskeho klubu Joan Laporta, ktorý k nemu inak býva veľmi kritický. Podľa Laportu je využitie poradenských služieb bežné. V tomto duchu sa vyjadril aj tréner Barcelony Xavi.

Viac o téme: FC Barcelona
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy