VIDEO Po Ružičkovi ani chýru, ani slychu: Calgary s márnou snahou o víťazstvo

Brankár Anaheimu John Gibson zasahuje proti šanci Jonathana Huberdeaua z CalgaryBrankár Anaheimu John Gibson zasahuje proti šanci Jonathana Huberdeaua z Calgary Zdroj: SITA/AP/Larry MacDougal/The Canadian Press

CALGARY - Hokejisti Calgary Flames v zostave bez slovenského útočníka Adama Ružičku prehrali v noci na sobotu v zápase NHL s Anaheimom 1:3.

Brankár hostí John Gibson si v drese Ducks pripísal už 11.837 zákrokov, čím vytvoril nový klubový rekord. Florida zvíťazila nad Chicagom 4:3 po predĺžení. Rozhodol o tom Brandon Montour.

Calgary vyšlo bodovo naprázdno po dvoch víťazstvách a na druhú voľnú kartu do play off stráca v Západnej konferencii štyri body. Ružička bol v deviatom zápase za sebou zdravý náhradník a v zostave Flames chýba od 20. februára.

V doterajšom priebehu sezóny nastúpil do 41 stretnutí, v ktorých získal 20 kanadských bodov (6+14). Jeho tím nenadviazal na dve víťazstvá z nedávnych zápasov. "Káčerom" podľahli prvýkrát po štyroch víťazstvách vo vzájomných dueloch.

Prvou hviezdou bol brankár hostí

Za prvú hviezdu zápasu vyhlásili brankára hostí Johna Gibsona, ktorý mal 97,3-percentnú úspešnosť zákrokov. Z 35 pokusov inkasoval iba raz, keď ho v 27. minúte prekonal Mikael Backlund. Pripísal si 36 zákrokov, v kariére ich zaznamenal už 11.837 a v historickom poradí predbehol doterajšieho klubového lídra Guya Heberta, ktorý zmaril počas 441 zápasov 11.813 striel.

Hráči Anaheimu sa radujú Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Larry MacDougal/The Canadian Press

Gibson doteraz nastúpil do 423 stretnutí. "O rekorde som sa dozvedel po zápase. Je skvelé byť v rovnakej skupine ako velikáni," povedal Gibson. Jeho tím patrí k najslabším v súťaži, podľa krídelníka Maxima Comtoisa mu však nechýba chuť víťaziť. "Nepáči sa nám, že sme na chvoste tabuľky. V tíme máme hráčov so silnými charakterovými vlastnosťami a cítiť z nich túžbu po víťazstvách. Chceme zdolať každého, kto stojí proti nám," poznamenal Comtous.

Panteri otočili duel s Chicagom

Obranca Floridy Montour strelil už svoj štvrtý víťazný gól v sezóne, čím vyrovnal klubový rekord v podaní obrancu. S 12. presným zásahom v tomto ročníku si navyše vytvoril nové osobné maximum. Florida dosiahla tretie víťazstvo za sebou, hoci do 29. minúty prehrávala 0:2. "Náš začiatok zápasu sa nám nepáčil, boli sme ospalí. Náš tím je však odolný a veríme si. Dostávali sme sa do šancí a vedeli sme, že dokážeme otočiť skóre," povedal Montour.

Útočník Floridy Eric Staal Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Michael Laughlin

Blackhawks sa bodom za prehru po predĺžení bodovo vyrovnali San Jose a v tabuľke Západnej konferencie sú pred ním o skóre na predposlednom mieste. "Myslím si, že dnes sme dali do zápasu potrebnú snahu. V prvej polovici sme hrali naozaj dobre a hráči súpera znervózneli. Vedeli sme však, že postupne budú viac a viac tlačiť. Predsa len hrajú o postup do play off," povedal tréner hostí Luke Richardson.

Na všetky tri góly Floridy v riadnom hracom čase prihral útočník Matthew Tkachuk. Zaznamenal už 28. viacbodový zápas v sezóne, ktorá je pre neho prvá v drese Floridy od letného príchodu z Calgary. Viac dvojbodových zápasov v prvej sezóne v novom tíme dosiahli spomedzi aktívnych hráčov iba traja - Alexander Ovečkin (31), Sidney Crosby (29) a Artemij Panarin (28). "Panteri" strácajú vo Východnej konferencii dva body na druhú voľnú kartu, ktorú drží priebežne Pittsburgh.