Rusov a Bielorusov na OH vidieť nechcú: Britská vláda vyzvala sponzorov na pritlačenie MOV!

Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

LONDÝN - Britská vláda napísala list najväčším olympijským sponzorom a vyzvala ich, aby zatlačili na Medzinárodný olympijský výbor (MOV) kvôli jeho snahe vrátiť ruských športovcov do súťaží.

MOV po začiatku invázie na Ukrajinu vlani vo februári odporučil vylúčiť Rusko a jeho spojencov Bielorusko z bezpečnostných dôvodov z medzinárodných súťaží, teraz ale tvrdí, že je tento zákaz diskriminačný.

Šport a politika sú tam silno prepojené

"Vieme, že šport a politika sú v Rusku a Bielorusku silne prepojené a sme rozhodnutí, že ruskému a bieloruskému režimu nesmie byť umožnené využívať šport na propagandistické účely," napísala podľa agentúry AP britská ministerka kultúry Lucy Frazerová 13 najväčším olympijským sponzorom vrátane spoločností Airbnb, Visa alebo Samsung.

Británia bola jednou z 35 krajín, medzi ktoré patrilo aj Česko, ktoré vo februári podpísali vyhlásenie kritizujúce plán MOV umožniť ruským a bieloruským športovcom vrátiť sa s neutrálnou vlajkou do súťaží pred kvalifikačnými akciami pre OH 2024 v Paríži. Tieto krajiny sú skeptické v súvislosti s deklarovaným neutrálnym štatútom a tvrdia, že športovci Ruska a Bieloruska by mali zostať vylúčení dovtedy, kým nebudú tieto ich obavy rozptýlené. Zvlášť sa to týka športovcov s väzbami na ruský štát či armádu.

S návratom Ruska a Bieloruska nesúhlasia

"Pokiaľ nebudú vyriešené naše obavy a nebudú známe konkrétne detaily modelu tejto 'neutrality', nebudeme súhlasiť s tým, aby sa ruskí a bieloruskí športovci vrátili do súťaží. Privítame vaše názory ako olympijských partnerov a žiadame vás, aby ste sa k nám pripojili pri tlaku na MOV, aby reagoval na naše znepokojenie," napísala britská ministerka Frazerová.

Zverejnenie listu prišlo krátko po tom, ako o návrate športovcov oboch krajín do súťaží rozhodla na piatkovom mimoriadnom kongrese šermiarska federácia FIE. Ruskí a bieloruskí športovci sa môžu zúčastňovať súťaží okrem iného v boxe, džude a na individuálnej báze aj tenise.

Český olympijský výbor inicioval vznik nezávislej expertnej skupiny, ktorá má nájsť právne argumenty pre neúčasť Rusov a Bielorusov na OH v Paríži. Je zložená zo šiestich odborníkov na športovú a olympijskú problematiku, medzinárodné a olympijské právo a diplomatické vzťahy. Jej členovia už spolu komunikujú, prvé osobné spoločné rokovanie by sa malo uskutočniť ešte tento mesiac.

Viac o téme: Bielorusko Rusko MOV Lucy Frazerová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy