Nepovolená pyrotechnika aj vbehnutie na ihrisko: Futbaloví chuligáni v Česku opäť vyčíňali!

Fanúšikovia počas súboja Ostravy so SpartouFanúšikovia počas súboja Ostravy so Spartou Zdroj: Profimedia

OSTRAVA - Fanúšikovia oboch klubov narušili včera popoludní v Ostrave futbalový zápas Baníku Ostrava a pražskej Sparty, ktorý domáci celok prehral 0:3.

Jeden vbehol na ihrisko, ďalší odpálili nepovolenú pyrotechniku. Iní si odmietli dať dole kukly či šatky. Sedem ľudí policajti zaistili. Všetky incidenty polícia rieši ako priestupky, uviedla to hovorkyňa moravskosliezskej polície Pavla Jiroušková.

Konflikt už pri príchode do Ostravy

Do Ostravy dorazilo niekoľko stoviek fanúšikov Sparty. Hlavná skupina prišla vlakom okolo 14:10 do stanice Ostrava-Svinov. Spoj mal takmer dve hodiny meškanie. "V súvislosti s príchodom fanúšikov policajti zaistili šesť osôb, ktoré sa dopustili priestupku proti verejnému poriadku a neuposlúchli výzvu policajtov," uviedla Jiroušková.

Dodala, že fanúšikovia mali tváre zahalené kuklami či šatkami. Nereagovali na výzvu polície a odmietli si maskovanie dať dole. Zo stanice potom skupinu k štadiónu bez problémov previezli pripravené autobusy. Ďalšie komplikácie sa objavili pri samotnom stretnutí.

"V priebehu zápasu došlo k viacerým prípadom priestupkového konania," povedala Jiroušková. Dodala, že išlo napríklad o nepovolené použitie pyrotechniky či vbehnutie na plochu štadióna. Pyrotechniku podľa nej odpaľovali fanúšikovia oboch klubov. Policajti majú k dispozícii kamerové záznamy, ktoré vyhodnocujú. Podľa nich potom určia vinníkov. Počas zápasu potom jeden z fanúšikov, zatiaľ nie je zrejmé, ktorého klubu, vbehol na ihrisko. Zaistili ho usporiadatelia a odovzdali polícii.

Dnešný zápas Baníka a Sparty policajti rovnako ako tie predchádzajúce vyhodnotili ako rizikový. Preto sa na stretnutie policajti pripravili. Krajské riaditeľstvo polície pripravilo opatrenie, do ktorého bol nasadený adekvátny počet policajtov, ale tiež strážnici.

Ich súboje sú vždy rizikové

Zápasy ostravského klubu s pražskou Spartou sú ako rizikové vnímané dlhodobo. Násilnosti väčších rozmerov vypukli napríklad koncom marca 2014. Vyčíňanie futbalových chuligánov vyvrcholilo cez prestávku zápasu. Stovka ostravských výtržníkov, medzi ktorými zrejme boli aj Poliaci, sa pokúsila dostať do sektora hostí.

Na zasahujúcich policajtov hádzali rôzne predmety, napríklad pyrotechniku a kamene, napádali ich údermi, kopancami alebo aj skokom na chrbát. Na štadióne chuligáni hlásiaci sa k ostravskému klubu vytrhali desiatky sedačiek a zničili plot.

Polícia vtedy obvinila 18 ľudí. Väčšina si vypočula obvinenia z násilia proti úradnej osobe, keďže útočili na zasahujúcich policajtov. Pri zásahu bolo zranených 11 policajtov, väčšinou ľahko. Medzi zadržanými boli priaznivci oboch tímov, mnohí z nich boli opití. Druhý polčas kvôli nepokojom na štadióne začal zhruba o dvadsať minút neskôr.

Viac o téme: Baník Ostrava Sparta Praha
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Isport.tv/O2 TV Sport
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy