VIDEO Tak skoro? Suverénne najlepší tím NHL postúpil do play-off, Tatar skóroval do prázdnej bránky

Garnet Hathaway a jeho gólové oslavy so spoluhráčmiGarnet Hathaway a jeho gólové oslavy so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP/Mary Schwalm

BOSTON - Hokejisti Bostonu Bruins postúpili ako prvý tím v zámorskej NHL do play off. Na domácom ľade zdolali Detroit 3:2 a dosiahli 50. víťazstvo v sezóne.

Tatar spečatil triumf "diablov" gólom do prázdnej bránky a zaznamenal pätnásty gól v sezóne. Spolu s 24 asistenciami má na konte 39 bodov. Pár sekúnd pred jeho gólom však takmer vyrovnal Jonathan Drouin, ktorý trafil žrď. “Bol to náročný zápas, ale ukázali sme našu odolnosť a skúsenosti. Boli sme kompaktní a dôslední až do konca a dotiahli sme to do úspešného konca,” povedal Tatar pre nhl.com.

Gól Tomáša Tatara do prázdnej bránky Montrealu:

Jeho spoluhráč Dawson Mercer zaznamenal asistenciu a predĺžil svoju bodovú sériu na 12 zápasov.  “Momentálne hrá vo veľkej forme. Je skvelý vo všetkých zónach a je radosť ho sledovať,” povedal Tatar na adresu Mercera. Tridsaťdvaročný slovenský krídelník sa presadil proti svojmu bývalému tímu. V drese Canadiens odohral pred príchodom do New Jersey tri sezóny (2018-2021). Tatar bol na ľade takmer 16 minút, zaznamenal aj plusový bod a štyri strely.

Nico Hischier prispel k víťazstvu gólom a asistenciou, Akira Schmid chytil 23 striel a “diabli” majú z posledných šiestich duelov bilanciu 6-1-1. V Metropolitnej divízii sú Devils druhí, dva body za Carolinou, ktorú hostia v noci na pondelok.

Gólová radosť hráčov New Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Graham Hughes/The Canadian Press

“Bude to veľký zápas. Tento dátum máme dlhšie v kalendári zakrúžkovaný a tešíme sa na to. Pre oba tímy to bude druhý zápas za dva dni, čaká nás náročný test,” povedal obranca Ryan Graves. Montreal prehral šiestykrát za sebou.

Fehérváry je späť v hre

Po štvorzápasovej pauze zavinenej zranením v dolnej časti tela sa do zostavy Washingtonu vrátil obranca Martin Fehérváry a pomohol Capitals k dôležitému víťazstvu 5:1 na ľade New Yorku Islanders. Odohral 21:26 minút, na bránku vyslal dve strely a rozdal šesť bodyčekov.

Zápas v UBS Arene sledoval aj jeho otec Mário, ktorý bol na zápase s viacerými otcami hráčov Washingtonu v rámci 13. ročníka tzv. “Mentor’s trip.” “Profesionálni hráči sú často dlho preč od rodín, preto chalanom padne dobre, keď strávia nejaký čas s otcami, dajú si obed a porozprávajú sa,” povedal tréner Capitals Peter Laviolette.

VIDEO Tak skoro? Suverénne Galéria fotiek (11)

Dylan Strome a Anthony Mantha prispeli k víťazstvu gólom a asistenciou, Rasmus Sandin nazbieral tri asistencie a Darcy Kuemper prispel k zastaveniu dvojzápasovej série prehier 17 zákrokmi. Capitals strácajú na druhú voľnú kartu do play off vo Východnej konferencii, ktorú držia práve Islanders, päť bodov.

Černák zhodil rukavice

V zostave Tampy Bay nechýbal Erik Černák, Lightning zdolali na svojom ľade Chicago 3:1. Víťazný gól strelil presne minútu pred koncom Brayden Point, pre ktorého to bol druhý presný zásah v zápase. Do prázdnej bránky poistil víťazstvo “bleskov” Brandon Hagel.

Slovenský obranca Erik Černák Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Jason Behnken

Černák bol na ľade 20 minút a 19 sekúnd, zaznamenal jednu strelu, šesť hitov a necelé štyri minúty pred koncom tretej tretiny sa pobil Jujharom Khairom, za čo dostal päťminútový trest. Bola to jeho prvá bitka v sezóne.

Point strelil 11 gólov v posledných 11 zápasoch, celkovo ich má na konte 43 a vylepšil svoje kariérne maximum zo sezóny 2018-19. Zápas pre zranenie nohy nedohral kapitán Tampy Steven Stamkos, ktorý odišiel do šatne už v prvej tretine. “Myslím, že bude v poriadku. Pôjde na vyšetrenie, ale nevyzerá to zle,” povedal tréner Jon Cooper.

Suverénny líder súťaže z Bostonu zdolal na domácom ľade Detroit 3:2, hoci po prvej tretine prehrával o dva góly. Bruins v druhej časti vyrovnali a víťazný gól strelil šesť minút pred koncom útočník Garnet Hathaway, čerstvá posila z Washingtonu.

Dylan Larkin, Garnet Hathaway Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Mary Schwalm

Bruins sa postarali o nový ligový rekord, keď dokázali najrýchlejšie v celej histórii získať 50 víťazstiev v základnej časti. Potrebovali na ne iba 64 stretnutí. Prekonali doterajší zápis práve Detroitu zo sezóny 1995/96 a Tampy Bay z ročníka 2018/2019, oba tímy vybojovali 50. výhru v 66. zápase.

"Medvedi" si napravili chuť po predchádzajúcej prehre s Edmontonom (2:3), zaknihovali desiate víťazstvo v jedenástich súbojoch. “Je to zábava, máme skvelý tím. Držíme spolu a ako sa ukázalo aj dnes, máme široký káder a rozhodnúť môže ktokoľvek,” povedal kapitán Bruins Patrice Bergeron, ktorý strelil 130. gól v presilovke, predstihol Cama Neelyho a dostal sa na štvrté miesto v klubovej histórii. Lídrom Bruins je Ray Bourque (164).

V pennsylvánskom derby vyhral Pittsburgh nad Philadelphiou 5:1, Flyers prehrali tretíkrát za sebou. Jason Zucker strelil ôsmy gól v posledných siedmich zápasoch, Jake Guentzel a Mikael Granlund mali bilanciu 1+1. Víťazstvo vychytal Casey DeSmith (31 zásahov). Tréner Mike Sullivan dosiahol 400. víťazstvo v kariére, čo sa mu podarilo ako 40. trénerovi v histórii NHL.

Hrali sme solídne

Artemij Panarin rozhodol o víťazstve New Yorku Rangers v Buffale 2:1 po predĺžení. V riadnom čase skóroval za “jazdcov” Patrick Kane, pre ktorého to bol druhý gól v newyorskom drese po výmene z Chicaga.

Víťazstvo Rangers vychytal Igor Šesťorkin (32 zákrokov), ktorému kryl chrbát Jaroslav Halák. Sabres strácajú na play off sedem bodov. “Hrali sme solídne, Buffalo je silný súper. Igor (pozn. Šesťorkin) bol vynikajúci,” povedal tréner NYR Gerard Gallant.

Patrick Kane v premiérovom Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/John Minchillo

Colorado zdolalo Arizonu 3:2, víťazný gól obhajcov Stanley Cupu strelil v predĺžení po krásnej individuálnej akcii obranca Cale Makar. Bol to jeho 18. víťazný zásah, čím na čele historických tabuliek Avalanche/Quebec Nordiques vyrovnal spomedzi obrancov zápis Tysona Barrieho.

Nathan MacKinnon skóroval v deviatom domácom zápase za sebou, čo je klubový rekord a pridal aj asistenciu. “Lavíny” prestrieľali hostí v pomere 45:21.

11 gólová prestrelka

Až jedenásť gólov padlo v Toronte, kde Maple Leafs zdolali Edmonton 7:4. Štyri body za gól a tri asistencie nazbieral Mitchell Marner, dvakrát skóroval John Tavares a pridal aj asistenciu.

Líder produktivity NHL, kapitán Oilers Connor McDavid zaznamenal tri kanadské body, keď strelil gól a pridal dve asistencie. V 67 zápasoch má na konte 127 bodov (55+72).

Druhý hetrik v kariére zaznamenal Jordan Kyrou a pomohol St. Louis k víťazstvu 5:2 v Columbuse. S 29 gólmi si vylepšil kariérne maximum.

Jonathan Quick chytil 33 striel a blysol sa prvým shutoutom v drese Vegas. Golden Knights vyhrali na ľade popredného tímu Východnej konferencie Caroliny 4:0. Bolo to jeho 58. čisté konto a 373. víťazstvo v NHL.

Brankár Vegas Golden Knights Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR/AP/Karl B DeBlaker

NHL - výsledky:

Boston Bruins - Detroit Red Wings 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Góly: 33. Lindholm (Coyle, Frederic), 35. Bergeron (DeBrusk, Orlov), 54. Hathaway (Greer, Nosek) - 2. Copp, 5. Chiasson (Perron, Larkin). Brankári: Ullmark - Hellberg, strely na bránku: 38:31.

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
Góly: 6. Rakell (Pettersson, Granlund), 27. Crosby (Guentzel, Letang), 55. Zucker (Pettersson, Malkin), 59. Guentzel (Carter, Dumoulin), 60. Granlund (Kulikov, Rutta) - 11. Bellows (Braun). Brankári: DeSmith - Hart, strely na bránku: 32:32.

Buffalo Sabres - New York Rangers 1:2 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 28. Skinner (Ljubuškin, Thompson) - 32. Kane (Miller, Trouba), 63. Panarin (Fox, Zibanejad). Brankári: Luukkonen - Šesťorkin, strely na bránku: 33:26.

Colorado Avalanche - Arizona Coyotes 3:2 pp (1:2, 1:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 2. Malgin (Hunt, Newhook), 32. MacKinnon (Rantanen, Lehkonen), 62. Makar (MacKinnon, Rantanen) - 7. McBain (Crouse, Maccelli), 18. Keller (Hayton). Brankári: Georgijev - Ingram, strely na bránku: 45:21.

Carolina Hurricanes - Vegas Golden Knights 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Góly: 5. Marchessault (Pietrangelo), 38. Smith (Karlsson), 54. Cotter (Pietrangelo, Stephenson), 59. Howden (Blueger). Brankári: Andersen - Quick, strely na bránku: 33:24.

Columbus Blue Jackets - St. Louis Blues 2:5 (1:3, 0:0, 1:2)
Góly: 10. Laine (Gaudreau, Blankenburg), 56. Jenner (Johnson, Gaudreau) - 8. Saad (Blais, Schenn), 14. Kyrou (Thomas, Blais), 19. Blais (Saad, Schenn), 53. Kyrou (Toropčenko), 59. Kyrou (Thomas, Bučnevič). Brankári: Hutchinson - Greiss, strely na bránku: 39:24.

Florida Panthers - Winnipeg Jets 4:5 pp (1:3, 1:1, 2:0 - 0:1)
Góly: 17. Tkachuk (Montour, Verhaeghe), 25. Reinhart (Barkov, Tkachuk), 41. M. Staal (E. Staal, Reinhart), 47. Tkachuk (Barkov, Montour) - 7. Scheifele (Wheeler, Connor), 16. Ehlers (Niederreiter, Namestnikov), 20. Namestnikov (Ehlers, Connor), 33. Namestnikov (Ehlers, Wheeler), 65. Scheifele. Brankári: Bobrovskij - Hellebuyck, strely na bránku: 48:27.

Montreal Canadiens - New Jersey Devils 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 39. Gurianov (Pitlick) - 9. Bastian (Wood), 19. Hischier (Severson, Mercer), 59. TATAR (Hischier, Hamilton). Brankári: Allen - Schmid, strely na bránku: 24:37.

Tampa Bay Lightning – Chicago Blackhawks 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Góly: 27. Point (Hedman, Sergačov), 60. Point (Kučerov, Sergačov), 60. Hagel (Killorn) - 46. Raddysh (Guttman, Johnson). Brankári: Elliott - Mrázek, strely na bránku: 38:23.

Toronto Maple Leafs – Edmonton Oilers 7:4 (1:2, 4:1, 2:1)
Góly: 4. Acciari (Aston-Reese, Kämpf), 33. Marner, 35. Nylander (Marner), 36. Tavares (Matthews), 39. Tavares (Marner, Nylander), 51. Matthews (Tavares, Marner), 60. Acciari - 4. Ekholm (Bouchard, Nugent-Hopkins), 12. Kane (McDavid, Ceci), 23. McDavid (Bouchard, Bjugstad), 53. Draisaitl (Nugent-Hopkins, McDavid). Brankári: Murray - Skinner, strely na bránku: 38:26.

New York Islanders - Washington Capitals 1:5 (1:2, 0:0, 0:3)
 Góly: 6. Engvall - 7. Strome (Sandin, van Riemsdyk), 20. Oshie (Sandin, van Riemsdyk), 45. Mantha (Ovečkin, Strome), 53. Dowd, 54. Bäckström (Sandin, Mantha). Brankári: Varlamov - Kuemper, strely na bránku: 18:27.

Seattle Kraken - Dallas Stars 3:4 pp (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)
Góly: 28. Eberle (Beniers, Dunn), 51. Donato (Sprong, Soucy), 57. Bjorkstrand (Wennberg, Dunn) - 25. Hintz (Lindell, Hakanpää), 31. Marchment (Suter, Dellandrea), 59. Pavelski (Hintz, Heiskanen), 64. Heiskanen (Domi, Dadonov). Brankári: Grubauer - Oettinger, strely na bránku: 31:25.

Vancouver Canucks - Ottawa Senators 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
Góly: 16. Kuzmenko (Miller, Myers), 25. Miller (Aman), 31. Aman (Joshua, Garland), 47. Dries (Joshua, Brisebois), 60. Kuzmenko (Boeser, Pettersson) - 54. Giroux (Chabot, Stützle), 56. Holden (Stützle, Batherson). Brankári: Demko - Sogaard, strely na bránku: 30:20.

Los Angeles Kings - Nashville Predators 1:2 pp a sn (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 10. Anderson (Vilardi, Iafallo) - 20. Novak (Glass), rozh. náj. Duchene. Brankári: Copley - Lankinen, strely na bránku: 27:30.

San Jose Sharks - Minnesota Wild 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Góly: 31. Couture (Karlsson, Hertl), 49. Hertl (Couture, Barabanov) - 2. Spurgeon (Zuccarello, Hartman), 39. Gaudreau (Johansson, Foligno), 41. Johansson (Klingberg, Boldy), 51. Zuccarello (Hartman, Klingberg), 59. Boldy (Spurgeon). Brankári: Reimer - Fleury, strely na bránku: 37:29.

Viac o téme: Detroit Red Wings Boston Bruins Garnet Hathaway